Vasárnap
június 8.
1. ASA HITÉNEK PRÓBÁJA
a. Mit mond a Biblia Asáról, Salamon unokájáról? 2Krón 14:2-5.
b. Hogyan nyilvánította ki Asa az ő hitét, amikor a szerecsenek elárasztották Júdát? 2Krón 14:9-11. Milyen jutalmat nyert a hite? 2Krón 14:12.
„[Idézve: 2Krón 14:9.] Ebben a válságos helyzetben Asa nem Júda ’megerősített’ városaiban bízott, amelyeket ’várfallal, tornyokkal, kapukkal, zárakkal’ épített, sem az ’erős vitézek’-ben, a gondosan kiképzett hadseregben (2Krón 14:6-7). A király bizalma a seregek Urában, Jahvéban volt, akinek nevében csodálatos szabadulások történtek a régi Izráel életében…
Asa imáját minden hívő keresztény imádkozhatja. Mi is harcot vívunk, de ’nem test és vér ellen’, hanem ’erők és hatalmak ellen, a sötétség világának urai és a gonoszság lelkei ellen, amelyek a mennyei magasságban vannak’ (Ef 6:12). Az élet harcában találkozunk az igazság ellen felsorakozó gonosz erőkkel. Reménységünk nem emberben, hanem az élő Istenben van. Teljes hittel és bizonyossággal számíthatunk arra, hogy Isten egyesíti hatalmát az emberi eszközök igyekezetével neve dicsőségére. Igazságának fegyverzetében győzhetünk minden ellenségen.” – PK 70.
Hétfő
június 9.
2. A SIKER EGYETLEN MÓDJA
a. Hogyan emlékeztette Azáriás próféta Asát győzelmének forrására? 2Krón 15:1-2,7.
b. Mit tett Asa, hogy folytathassa a már megkezdett reformációt? 2Krón 15:8.
„[Idézve: 2Krón 15:1,2,7.] E szavak nagyon felbátorították Asát, és újabb reformációt kezdett Júdában.” – PK 71.
c. Asa idejéhez hasonlóan, mire vigyázzunk nagyon, és mit támogassunk teljes szívvel? Ésa 48:16-18.
„Korunkban, amikor Sátán sokféleképpen igyekszik elvakítani az embereket Isten törvényének kötelező érvényű követelményeivel szemben, szükség van olyan emberekre, akiknek tevékenysége nyomán sokan ’remegve gondolnak Istenünk parancsolatára’ (Ezsd 10:3). Szükség van igazi reformátorokra, akik a vétkezők figyelmét a nagy Törvényadóra irányítják, és megtanítják őket arra, hogy ’az Úr törvénye tökéletes, felüdíti a lelket’ (Zsol 19:8). Szükség van a Szentírásban jártas emberekre, akiknek minden cselekedete megdicsőíti Jahve törvényeit; akik el akarják mélyíteni mások hitét. Tanítókra van szükség – oh, milyen nagyon! – akik az emberek szívében tiszteletet és szeretetet ébresztenek a Szentírás iránt.
Ma az elterjedt bűnözés nagymértékben annak tulajdonítható, hogy az emberek nem tanulmányozzák a Szentírást, és nem engedelmeskednek tanításának. Amikor Isten szavát félreteszik, visszautasítják erejét is, amely megfékezi a természetes szív gonosz indulatait. Az emberek a testnek vetnek, és a testből aratnak romlottságot.
A Biblia elvetésével jár az Isten törvényétől való elfordulás is. Az az elmélet, hogy az ember felszabadult a mennyei előírásoknak való engedelmesség alól, gyöngíti erkölcsi felelőssége erejét, a gonoszság zsilipjeit pedig megnyitja a világ felé. Elsöprő áradatként zúdul át a törvénytelenség, kicsapongás és romlottság.” – PK 386-387.
Kedd
június 10.
3. „ÉS FOGADÁST TETTEK…”
a. Mit ígért meg a nép egy ünnepélyes fogadalomtételen összegyűlve, tekintettel korábbi hitehagyásukra? 2Krón 15:12-15.
b. Milyen példát adott számunkra Asa ezen alakalommal, amely bátorítás lehet azon törekvésünkben, hogy lelkeket nyerjünk Krisztusnak? 2Krón 15:9.
„Törekedjünk megismerni az Urat! Ha így teszünk, akkor lelkeket nyerünk meg Krisztusnak. Nemcsak mi üdvözülünk így, hanem a bennünket megtérítő hatalom képesít arra, hogy a jó példával másokat is megnyerjünk Krisztusnak.” – YI 1914. július 9.
c. Hogyan fognak a jóravaló kívülállók meggyőződni az igazság megmentő hatalmáról – szavainkat hallva vagy tetteinket látva? Mt 5:16; 1Tim 4:12,16.
„Aki méltán viseli a keresztény nevet – ami krisztusit jelent – az telve lesz jámborsággal, tisztasággal, szeretettel, és tisztelettel Isten iránt és akit Ő küldött, Jézus Krisztus iránt. A keresztény lelkülete, szavai és cselekedetei, mind a menny lenyomatát viselik. Embertársai látni fogják, hogy ő Jézussal volt, s Tőle tanult. Imái őszintén és buzgón fognak a hit szárnyai felszállni Istenhez. Krisztus iskolájában tanulva szerény véleménye lesz önmagáról, s bár a világ javaiban lehet hogy szegény, mégis gazdag Isten Lelkének kegyelmében. Így lelkületével és befolyásával gazdagíthat másokat, hisz a benne lakozó Krisztus az örökélet vízforrása. Krisztus a remény, bátorság és erő légkörét árasztja szét és megszégyeníti azokat, akik hitvallásuk ellenére világiasak, önzők, alakoskodóak, kiknek az a nevük, hogy ’élsz, és halott vagy’.” – SD 85.
„A világot csak úgy lehet figyelmeztetni, ha látják, hogy az igazság hívei megszentelődtek az igazság által, s annak magasztos és szent elvei szerint cselekszenek.” – TII 249.
Szerda
június 11.
4. ASA BOTLÁSAI
a. Hogyan volt Asa hite megpróbálva, és hogyan bukott ő el, miután ünnepélyes szövetségre lépett az Úrral? 2Krón 16:7-9.
„Asa hűséges szolgálatának hosszú történetét elcsúfította néhány hibája, melyeket akkor követett el, amikor nem helyezte bizalmát teljesen Istenbe. Egy alkalommal, amikor Izráel királya behatolt Júda országába és elfoglalta Rámát, a Jeruzsálemtől csupán 8 km-re levő erődített várost, Asa Benhadáddal, Szíria királyával szövetségre lépve keresett szabadulást.” – PK 71.
b. Hogyan követte el Asa második botlását, miután az Úr prófétája megfeddte Isten iránti bizalmatlansága miatt a nehézségek idején? 2Krón 16:10.
c. Miért számol be a Biblia az Úr művével kapcsolatban álló férfiak és nők győzelmeiről és bukásairól is, pozitív és negatív jellemvonásaikról is? Zsol 39:5.
„Az ihletés tolla – hogy hűen teljesíthesse a feladatát – elmondja, milyen bűnök győzték le Noét, Lótot, Mózest, Ábrahámot, Dávidot, Salamont, s azt is, hogy még Illés erős lelke is csüggedni kezdett a kísértés súlya alatt, félelmetes próbájának óráján. Pontosan följegyezték Jónás engedetlenségét és Izrael bálványimádását. A Szentlélek nem takargatja el, hogy Péter megtagadta Krisztust, hogy Pál és Barnabás között éles ellentét volt, sem a próféták és apostolok gyengeségeit és bukásait, hiszen Ő az, Aki elvonja a fátylat az ember szívéről. Ezért előttünk van a hívők élete, összes hibáikkal és ballépéseikkel, melyek tanulságul írattak meg a következő nemzedékek számára. Ha teljesen gyarlóság nélkül valók lettek volna, akkor többek lettek volna egy embernél, s a bűnös természetünk kétségbe esne, hogy eléri-e valaha is a kiválóságnak ezt a szintjét. De mikor látjuk, hogyan küzdöttek, hogyan estek el, hogyan szedték össze újra magukat, s hogyan diadalmaskodtak az Isten kegyelme által, akkor mi is bátorságot merítünk belőle, és arra serkent bennünket, hogy mi is küzdjük át magunkat azokon az akadályokon, amelyeket romlott természetünk helyez az utunkba.” – 4B 12.
Csütörtök
június 12.
5. AZ INTÉS MEGVETÉSÉNEK VESZÉLYE
a. Milyen leckét tanulhatunk meg Asa második botlásából? Péld 10:17; 15:10.
Ahelyett, hogy Asa megalázta volna magát az Úr előtt, a botlása miatt, ’megharaguvék Asa a prófétára’ (2Kor 16:10).” – PK 71.
„Akadnak majd olyan férfiak és nők, akik megvetik a feddést, s akiknek érzülete mindig is fellázad az intés ellen. Nem is kellemes, ha fejünkre olvassák a hibáinkat. Csaknem minden szükséges intés esetén akad valaki, aki teljesen elfeledkezik arról, hogy Isten Lelkét szomorította meg, s az Ő művére hozott szégyent. Kész azokat sajnálni, akik megérdemelték a feddést, mert a megfeddő a hibák elkövetőjének személyes érzékenységét „bántotta” meg. Az ilyen meg nem szentelt szánakozás olyan helyzetbe hozza a szánakozót, hogy neki is osztoznia kell a megintett bűnében.” – 3B 359.
„Teremtőnk és Urunk, akinek hatalma végtelen és büntetése rettenetes, az embert minden eszközzel bűnei felismerésére és megbánására akarja késztetni. Szolgái szája által előre megmondja, milyen veszéllyel jár az engedetlenség. Hallatja figyelmeztető hangját, és kitartóan dorgálja a bűnt. Csak irgalma őrzi népe jólétét; kiválasztott eszközei által éber gonddal vigyáz reá. Nem támogathat és nem védelmezhet olyan népet, amely elveti tanácsát és semmibe veszi feddéseit.” – PK 266.
„Köszönjük meg az Úrnak azon figyelmeztetéseket, melyeket azért adott nekünk, hogy megmentsen bennünket a téves útjainktól.” – SD 260.
Péntek
június 13.
SZEMÉLYES ÁTTEKINTŐ KÉRDÉSEK
1. Mire késztethet bennünket Asa hite, ahogyan a válsággal szembenézett?
2. Miután Asa meghallgatta az Úr üzenetét, milyen további lépéseket tett a reformáció munkájában?
3. Fejtsd ki azt, hogyan vonhatjuk az igazsághoz a körülöttünk élőket!
4. Mi az az egy dolog, ami meggyőzi a jóravaló lelkeket az igazság megmentő hatalmáról?
5. Hogyan kerülhetjük el azon csapdákat, amelyekbe végül Asa beleesett?