Vasárnap
június 15.
1. EZÉKIÁS FOHÁSZA EGY CSODÁÉRT
a. Mit olvashatunk Ezékiás Júda feletti uralkodásáról? 2Kir 18:1-3.
„Ezékiás azzal az elhatározással lépett trónra: minden tőle telhetőt megtesz Júda érdekében, hogy megmentse az északi királyság sorsától. A próféták tanításai nem bíztattak középutas megoldásokra. Csak a leghatározottabb reformációval lehetett a fenyegető ítéletet elhárítani.” – PK 205.
b. Mi történt Ezékiás királlyal sikeres uralkodása közben? 2Kir 20:1. Hogyan válaszolt Ezékiás a próféta elszomorító üzenetére? 2Kir 20:2,3.
c. Milyen üzenettel tért vissza a próféta Ezékiáshoz? 2Kir 20:4-6.
„A próféta örömmel tért vissza a bíztató és reményt keltő üzenettel. Meghagyta, hogy tegyenek egy köteg fügét a beteg testrészre, és elmondta a királynak Isten beszédét, amely irgalmat, oltalmat és gondviselést ígért.” – PK 212.
Hétfő
június 16.
2. EZÉKIÁS CSODÁLATOS MEGÁLDÁSA
a. Mit kért Ezékiás, hogy megbizonyosodhasson, hogy az üzenet Istentől származott? 2Kir 20:8.
„Mint Mózes Midián földjén; Gedeon a mennyei küldött jelenlétében; Elizeus közvetlenül mestere elragadtatása előtt; Ezékiás is jelt kért, amely tanúsítja, hogy az üzenet a mennyből származik…
Csak Isten közvetlen beavatkozására térhetett vissza a napóra árnyéka tíz fokkal. Ez mutatta meg Ezékiásnak, hogy az Úr meghallgatta imáját. ’Ekkor Ésaiás próféta az Úrhoz kiáltott, ő pedig visszatérítette az árnyékot tíz fokkal Áház napóráján, azokon a fokokon, amelyeken már áthaladt’ (2Kir 20:11).” – PK 212.
b. Milyen csoda által fejezte ki az Úr szolgája iránti kegyelmét ismét? 2Kir 20:7.
„Azoknak, akik ima által akarnak meggyógyulni, nem szabad figyelmen kívül hagyniuk a rendelkezésükre álló gyógyító eszközöket. Nem jelenti a hit megtagadását azoknak a gyógyszereknek az alkalmazása, amelyeket Isten adott a fájdalom enyhítésére és a természet regeneráló munkájának támogatására. Azzal nem tagadják meg hitüket, ha együttműködnek Istennel, és gyógyulásukhoz a legelőnyösebb feltételeket teremtik meg maguknak.” – NOL 160.
c. Milyen éneket írt Ezékiás Isten kegyelme iránti hálából? Ésa 38:10-20.
„Júda királya, visszakapva erejét, énekszóval dicsőítette Jahvét jótéteményeiért. Megfogadta, hogy hátralevő napjait a királyok Királyának készséges szolgálatában tölti. Az a hálás elismerés, amellyel megvallotta, hogy Isten könyörülettel bánt vele, követendő példa mindenki számára, aki éveit Alkotója dicsőségére akarja szentelni.” – PK 212.
Kedd
június 17.
3. EZÉKIÁS KUDARCA
a. Milyen hibát követett el Ezékiás a babiloni követek látogatásakor? 2Kir 20:12,13.
„A messzi ország uralkodójától érkezett követek látogatása alkalmat adott Ezékiásnak az élő Isten megdicsőítésére. Mily könnyen beszélhetett volna Istenről, minden teremtett dolog fenntartójáról, akinek a kegyelméből életben maradt, amikor már semmi reménye nem volt. Micsoda nagy jelentőségű változás történhetett volna, ha ezekkel az emberekkel, akik Káldea síkságairól az igazság keresésére jöttek, Ezékiás elismerteti, hogy az élő Isten a legfőbb Úr!” – PK 214.
b. Miért engedi meg gyakran az Úr, hogy hibákat kövessünk el, amint ez megtörtént Ezékiás esetében is? 2Krón 32:25,31.
„Ha Ezékiás az alkalommal élve bizonyságot tett volna Izráel Istenének hatalmáról, jóságáról és könyörületességéről, akkor a követek beszámolója fénysugárként ragyogta volna be a sötétséget. Ezékiás azonban a seregek Ura fölé emelte önmagát.” – PK 215.
c. Milyen tanulságot vonhatunk le Ezékiás kudarcának történetéből? Péld 2:6-11; 11:2; 16:18; 21:2.
„Ezékiás a követek látogatásakor hűtlennek bizonyult megbízatásához. E kudarcának története mindenki számára fontos tanulságot hordoz. Sokkal többet kellene beszélnünk életünk drága fejezeteiről, Isten irgalmáról és jóságáról, a Megváltó páratlan szeretetéről. Ha szívünk és gondolatvilágunk telve van Isten szeretetével, akkor nem nehéz elmondani azt, ami lelkünket betölti. A nagyszerű gondolatok, nemes törekvések, az igazság világos felismerése, önzetlen célok, kegyesség és szentség utáni vágyakozás olyan szavakban jut kifejezésre, amelyek feltárják, milyen kincset rejteget szívünk.” – PK 216.
Szerda
június 18.
4. EZÉKIÁS LELKIISMERET FURDALÁSA
a. Mit mondott Ésaiás próféta Isten utasítására feddésül Ezékiásnak miután a babiloni követek elmentek? 2Kir 20:16-18.
„Isten kinyilatkoztatta Ésaiásnak, hogy a hazatérő követek magukkal viszik a látott gazdagság hírét, és hogy Babilon királya, valamint tanácsadói Jeruzsálem kincseivel akarják majd saját országukat gazdagítani. Ezékiás súlyosan vétkezett; ’ezért az Úr haragja sújtotta őt, meg Júdát és Jeruzsálemet’ (2Krón 32:25).” – PK 215.
b. Mit mondott a király az Úr előtt megalázkodva és lelkiismeretétől gyötörve? 2Krón 32:26; 2Kir 20:19.
„A gonoszság magvát azonban elvetette, amely idővel kikelve a pusztulás és fájdalom termését hozta. Júda királya nagy jólétben élt hátralevő éveiben, mert következetesen igyekezett jóvátenni a múltat és megdicsőíteni Isten nevét, akinek szolgált. Hite azonban alaposan próbára lett téve, és meg kellett tanulnia, hogy csak teljesen Jahvéban bízva számíthat a sötétség hatalmai feletti győzelemre, akik romlását és népének teljes pusztulását tervezik.” – PK 215, 216.
c. Milyen sikerre számíthatunk misszionáriusként, ha nem adunk mások elé jó példát? 1Tim 4:12,16; Zsid 12:13.
„Társainknak, akikkel napról napra együtt vagyunk, szükségük van segítségünkre és tanácsainkra. Olyan lelki állapotban lehetnek, amikor az idejében mondott szó maradandóan lelkükbe vésődik. Lehet, hogy holnap egyesekkel már nem találkozhatunk. Milyen hatással vagyunk útitársainkra… Egyetlen vigyázatlan mozdulat, egyetlen meggondolatlan lépés és az erős kísértés kavargó hullámai romlásba sodorhatnak valakit.” – PK 216.
„A példa értékesebb, mint sok szabály.” – NOL 96.
Csütörtök
június 19.
5. VIGYÁZZUNK SZAVAINKRA ÉS TETTEINKRE
a. Mit vár el Isten Krisztus minden igaz követőjétől? Jak 2:12.
b. Mit nem hozhatunk fel mentségünkre Isten ítélőszéke előtt? Rm 2:1-3.
„Az élet minden napja felelősséget rak ránk, amelyet hordoznunk kell. Szavaink, tetteink naponta benyomásokat keltenek környezetünkben. Mily fontos, hogy závárt tegyünk szánkra, és gondosan ügyeljünk lépteinkre! Egyetlen vigyázatlan mozdulat, egyetlen meggondolatlan lépés és az erős kísértés kavargó hullámai romlásba sodorhatnak valakit. Nem gyűjthetjük össze azokat a gondolatokat, melyeket elültettünk mások lelkébe. Ha azok bűnös gondolatok voltak, mozgásba hozzuk velük a körülmények olyan láncolatát, a gonoszság olyan áradatát, amelyet nem tudunk megállítani.
Másrészt erőt adunk másoknak a jócselekedetekre, ha példamutatásunkkal segítjük őket a helyes elvek kialakításában. Ők azután ugyanolyan áldásos befolyást árasztanak másokra. Tudtunkon kívüli befolyásunkkal százaknak és ezreknek nyújtunk segítséget. Krisztus igaz követője erősíti mindazok jó szándékát, akikkel kapcsolatba kerül. Isten kegyelmének erejét és tökéletes jellemét mutatja be a bűnt szerető, hitetlen világnak.” – PK 216.
Péntek
június 20.
SZEMÉLYES ÁTTEKINTŐ KÉRDÉSEK
1. Mit tegyünk akkor, ha olyan válsággal nézünk szembe, amilyennel Ezékiás is találkozott?
2. Milyen választ kapott Ezékiás miután komolyan imádkozott az Úrhoz?
3. Miért volt nagyon fontos az, ahogyan Ezékiás bánt a babilóniai követekkel?
4. Hogyan kerülünk mi is gyakran abba a veszélybe, hogy megismételjük Ezékiás hibáját?
5. Befolyásolják-e szavaink és tetteink, hogy mennyire vagyunk sikeresek keresztény hittérítőként?