Back to top

Sabbath Bible Lessons

A Világ Világossága (II)

 <<    >> 
3. Tanulmány 2014. április 19. Szombat

SÁMSON

„És kezdé az Úrnak lelke [Sámsont] indítani (Bír 13:25).

„Isten ígérete beteljesedett, mely szerint Sámson által ’kezdi majd megszabadítani Izráelt a filiszteusok kezéből’ (Bír 13:5); de milyen gyászos és borzalmas ez az élettörténet, amely Isten dicsérete és a nemzet dicsősége lehetett volna! – CC 132.

Javasolt olvasmány:   Pátriárkák és Próféták, 521-529. (Sámson) 

Vasárnap április 13.

1. IZRAEL ÚJRA ELNYOMÁS ALATT

a. Mit cselekedtek az Izraeliták a Gedeon és Jefte győzelmei utáni jólét és béke időszaka alatt? Bír 10:6-7; 13:1.

b. Hogyan válaszolt az Úr az Izraeliták szabadulást kérő félszívű felkiáltásukra egyik alkalommal? Bír 10:13-14. Mondhatná-e Isten ma ugyanezt az Ő népének?

c. Mit tett Isten az Ő népével miután a bűntől és elnyomástól való szabadulás reformációs munkája mellé álltak? Mit tenne ma népével hasonló helyzetben? 2Krón 7:14.

„Amikor [Isten] népe elveti a bűnt, mely kizárja jelenlétét, Ő meghallgatja imáikat, és azonnal cselekedni kezd értük.” – PP 520.

„A legelső kötelességünk elhagyni a bűnt; de hogy ezt megtehessük, közelebb kell kerülnünk Istenhez, hogy megérthessük jellemét, s követelményeit, így foghatjuk fel a bűneink súlyos voltát, s azt, hogy szükségünk van a Megváltóra.” – RH 1884. március 4.


Hétfő április 14.

2. A SZABADÍTÁSRA KIJELÖLT FOGSÁGA

a. Hogyan válaszolt Isten Izrael imáira, amikor a filiszteusok elnyomása miatt szabadulásért fohászkodtak? Bír 13:24-25.

„Noha nem volt nyilvánvaló válasz [Izrael megszabadítására], s az elnyomó hatalom súlya egyre nehezebb lett, mégis Isten gondviselése segítséget készített elő számukra. Még a filiszteus elnyomás első éveiben egy gyermek született, aki által Isten e hatalmas ellenség erejét meg akarta törni.” – PP 521.

b. Ahelyett, hogy Sámson odaszentelte volna önmagát a küldetése betöltésére, hogyan engedett Sátán félrevezetésének és esett a sötétség hatalmának fogságába? Bír 14:1-3.

„Ha Sámson az isteni parancsolatokat oly hűséggel tartja be, mint szülei, nemesebb és boldogabb sorsa lett volna. De a bálványimádókkal való társalgás megmételyezte őt. Mivel Czóra városa közel volt a filiszteusok országához, Sámson baráti viszonyba került velük. Fiatalon bensőséges baráti kapcsolatokat alakított ki, melyek aztán egész életét befolyásolták. A filiszteus városban, Timnáthban lakott egy fiatal leány, akit Sámson megszeretett és elhatározta, feleségül veszi.” – PP 523.

„Az, hogy választottjával dicsőítheti-e majd Istent, vagy olyan helyzetbe sodorja magát, amelyben feladatát nem tudja betölteni, nem érdekelte őt. Isten minden dologban bölcsességet ígér azoknak, akik mindenekelőtt az ő dicsőítésével törődnek, de az öntetszelgők, elbizakodottak számára nincs ilyen ígérete.

Hányan járják Sámson útját! Hány esetben kötnek házasságot hívők és hitetlenek csak azért, mert a vonzalom a döntő a férj vagy a feleség kiválasztásában” – PP 524.

c. Mit cselekedett Sámson, miután rájött arra, hogy a saját menyasszonya elárulta őt? Mi történt, amikor otthagyta az esküvőt? Mi történt, amikor Sámson felháborodása lecsillapodott? Bír 14:15-20; 15:1,2.


Kedd április 15.

3. SÁMSON VILÁGOSSÁGA SÖTÉTSÉGGÉ VÁLIK

a. Amikor Sámson meghallotta, hogy a felesége hozzáment egy másik férfihoz, hogyan bosszulta meg ezt keményen a filiszteusokon? Bír 15:4,5.

b. Hogyan álltak bosszút a filiszteusok Sámson apósán és feleségén az ő megtorlása miatt? Bír 15:6-8.

„[Sámson] bosszúja – a filiszteusok összes szántóföldjeinek és szőlőskertjeinek felégetése – az asszony megölésére késztette őket, noha az ő fenyegetéseik vették rá a csalásra, mellyel az esemény elkezdődött. Sámson már eddig is bizonyságát adta roppant erejének, amikor puszta kézzel széttépte az oroszlánt, és amikor megölte a harminc askeloni filiszteust. Most, hogy feleségével ilyen kegyetlenül elbántak, haragra gerjedt, megtámadta a filiszteusokat, ’és megverte őket keményen’ (Bír 15:8)” – PP 524.

c. Ismertesd azt a folyamatot, ahogyan Sámson eljutott odáig, hogy alkalmatlanná vált a reformátori munkája ellátásához! Hogyan ismétlik meg gyakran ezt a történetet azok, akik azért hívattak el, hogy a világ világossága legyenek? Mt 6:23; Gal 5:9; 1Jn 2:11.

„Ha nem akarjuk magunkat teljesen átadni Istennek, akkor a sötétségben maradunk. Ha valamit feltételhez kötünk, akkor olyan ajtót hagyunk nyitva, melyen át Sátán hozzánk férkőzhet, hogy kísértéseivel félrevezessen. Jól tudja, hogyha tekintetünket annyira elvakítja, hogy hitszemünkkel Istent nem láthatjuk, többé mi sem óvhat meg bennünket a bűntől.

Valamely bűnös szenvedély uralmát a lélek elvakultsága mutatja. Ilyen élvezetek minden egyes kielégítése a léleknek Istentől való elszakadását szolgálja. Ha Sátán sötét ösvényén haladunk, a gonosz árnyai borulnak reánk. Minden egyes lépés mélyebb sötétségbe vezet, és csak növeli szívünk elvakultságát…

Az állandó tudatos bűnözés miatt – ami az isteni esedező szeretet megvetése – a bűnös elveszti a jó iránti érzékét, kihal belőle az Isten utáni vágy, sőt az a képesség is, hogy a mennyei világosságot elfogadhassa. A kegyelmi meghívás még most is olyan szeretetteljesen hangzik, a világosság most is olyan fényesen ragyog a lélek felé, mint amikor legelőször derengett fel benne; de a hang süket füleknek szól, a fény elvakult szemekre irányul.” – GH 82-83.


Szerda április 16.

4. „A FILISZTEUSOK ELFOGTÁK ŐT”

a. Bár Isten célja az volt, hogy megszabadítsa Izraelt Sámsonon keresztül, mégis mit tettek az izráeliták lelki hanyatlásukban? Bír 15:10-13. Sok esetben és elsősorban, kik vonhatók felelősségre, ha ma is hasonló eset történik meg Isten népe között? Ésa 3:12; Mt 15:14.

„[Gyülekezeteinkben] vannak olyan felelős állásokat betöltő emberek, akik másképp cselekszenek, mint ahogy tanítanak. Mialatt készek megbélyegezni testvéreiket, a saját jellemük bűnösebb Isten szemében, mint azoké, akiket ők bírálgatnak és kárhoztatnak. Ezek az emberek a vakok vak vezetői, és mind ők, mind az általuk vezetett nép, romlásba jutnak, hacsak valóban meg nem bánják a bűneiket, és őszinte szívből jövő bűnvallomást nem tesznek Isten előtt.” – PH155 13.

b. Miután Sámson húsz évig volt Izrael bírája (Bír 15:20), hogyan tette Sátán őt Izrael ellenségeinek a rabszolgájává? Bír 16:1,4-6,16-20.

„Micsoda változás ez számára, aki Izrael hőse, bírája volt! – most gyenge, vak, bebörtönzött, s a legszolgaibb munkára befogott! Isten sokáig elhordozta, de amikor annyira átadta magát a bűn hatalmának, hogy titkát elárulta, az Úr eltávozott tőle.” – PP 527.

c. Mivel Sámson nem tudta szemeit fegyelmezni (lelki értelemben, Mt 5:28-29), mit engedett meg Isten a filiszteusoknak (szó szerint)? Bír 16:21.

„Sámson, mint a filiszteusok játékszere, szenvedésében és megalázottságában jobban megismerte gyengeségét, mint valaha. Keserves helyzete bűnbánatra indította. Amint nőtt a haja, ereje fokozatosan visszatért; de ellenségei megbilincselt és gyámoltalan fogolynak tekintvén őt, nem gyanítottak semmit.” – PP 527.


Csütörtök április 17.

5. A HITHŐSÖK KÖZÖTT

a. Mit gondolsz, miért van Sámson neve megemlítve a hithősök között? Zsid 11:32; Bír 16:28-30.

b. Milyen figyelmeztetést szívleljen meg minden keresztény, különösen azoknak, akik közvetlenül az Úr művében való szolgálatra hívattak el? 1Kor 10:12.

„Sámson felett az isteni gondviselés őrködött, hogy felkészülhessen annak a munkának elvégzésére, amelyre hívatott. Életének kezdetétől fogva testi és szellemi erejét, valamint erkölcsi tisztaságát kedvező feltételek vették körül. De a gonosz társak befolyására elengedte Isten vezető és oltalmazó kezét, s így a rossz áradata magával ragadta. Akik kötelességteljesítésük közben kísértetnek meg, biztosak lehetnek abban, hogy Isten megvédelmezi őket; de akik önként szolgáltatják ki magukat a kísértésnek, előbb-utóbb elbuknak.

Akiket Isten bizonyos cél elérésére eszközül akar felhasználni, azokat Sátán minden ereje megfeszítésével igyekszik tőrbe csalni. Bennünket gyenge pontjainknál támad meg, és jellembeli gyengeségünk által akar uralma alá vonni. De senkit sem kell legyőznie! Az ember nincs magára hagyva, hogy saját gyenge erőfeszítésével küzdje le a gonosz hatalmat! A segítség közel van és minden lélek megkapja, aki valóban óhajtja azt.” – PP 522-523.


Péntek április 18.

SZEMÉLYES ÁTTEKINTŐ KÉRDÉSEK

1. Amikor a kevés hűséges Istent imádó izraelita szabadulásért könyörgött, kit adott Isten Manoah családjából?

2. Mi volt Sámson megörökített első téves lépése?

3. Mikor értette meg Sámson, hogy a hívő és a hitetlen közötti házasság – mely nagy gyötrelmet okoz – egy nagy hiba?

4. Ismertesd lépésről lépésre, ahogyan Sámson világossága sötétséggé változott!

5. Milyen nyomorúságos körülmények között jutott Sámson bűnbánatra?

 <<    >>