Vasárnap
április 20.
1. A GYERMEK SÁMUEL
a. Milyen jövőbeli és fontos tisztséget szánt Isten azon gyermeknek, aki Elkánának és Annának született? 1Sám 1:20; 3:20; 7:15-17.
b. Hogy eleget tegyen Istennek tett ünnepélyes fogadalmának, mit tett Anna, amikor elválasztotta a kisfiút? 1Sám 1:24. Mit mondott Élinek, a főpapnak? 1Sám 1:26-28.
„Anna imája meghallgatást nyert, megkapta azt az ajándékot, amelyért oly buzgón esedezett. Amint gyermekére nézett ’Sámuel’-nek, ’az Úrtól kértem’-nek nevezte (1Sám 1:20). Mikor a gyermek elég idős volt ahhoz, hogy anyjától elválasszák, teljesítette fogadalmát. Gyermekét az anyai szív minden vonzalmával szerette; amint figyelte napról napra fejlődő erejét és hallgata gyermeki csevegését, egyre jobban ragaszkodott hozzá. Egyetlen gyermeke a menny különleges ajándéka volt, de Istennek szentelt kincsként kapta és nem akarta visszatartani az ajándékozótól…
Élit mélyen meghatotta Izrael eme asszonyának hite és buzgalma. Mint nagyon engedékeny apa megszégyenítve és megalázva érezte magát ennek az asszonynak áldozatkészsége láttán, amellyel megvált egyetlen fiától, akit Isten szolgálatára szentelt. Önző szeretete miatt megfeddve érezte magát, s alázattal és tisztelettel meghajolt az Úr előtt, és imádkozott.” – PP 531-532.
Hétfő
április 21.
2. ISTEN FIGYELMEZTETI A FŐPAPOT
a. Mit mond a Biblia a gyermek Sámuelről? 1Sám 2:26.
„Isten mindenkinek lehetőséget ad élete során, hogy kifejlessze jellemét. Mindenkinek módjában áll, hogy Isten nagyszerű tervében betöltse a számára kijelölt helyet. Az Úr kora gyermekkorától elfogadta Sámuelt, mivel szíve tiszta volt, és tisztelte Istent. Sámuel szülei szent áldozatként Istennek adták fiukat. Az Úr pedig már gyermekkorában a világosság közvetítőjévé tette őt. A Sámueléhez hasonló megszentelt élet komoly érték Isten szemében. Ha a mai fiatalok, mint Sámuel, oda akarják szentelni magukat, az Úr elfogadja, és felhasználja őket művében.” – TII 38.
b. Hogyan vált Sámuelnek előnyére Éli nevelő befolyása? Milyen tanulságot vonjon le napjaink ifjúsága Sámuel példájából?
„Sámuel Éli gondjára volt bízva és kedves jelleme az idős főpapban meleg szeretetet keltett. Sámuel kedves, nagylelkű, engedelmes és tisztelettudó volt. Fiainak önfejűségétől szenvedve Éli a gyermekben vigaszt, megnyugvást talált. Sámuel segítőkész és gyöngéd volt. Egyetlen apa sem szerethette gyermekét gyöngédebben, mint Éli ezt az ifjút. Egyedülálló volt, hogy a nemzet fő elöljárója és az egyszerű gyermek között oly meleg szeretet fejlődött ki. Amint az idős kor gyengeségei Élin úrrá lettek, s félelme és lelkiismeret-furdalása volt saját fiainak erkölcstelen magatartása miatt, Sámuelhez fordult vigaszért.” – PP 534.
c. Mialatt Élit, a főpapot elszomorította fiainak viselkedése, milyen figyelmeztetést küldött az Úr egy próféta által, és milyen jel erősítette meg ezt? 1Sám 2:27-30,34.
„[Éli] azáltal, hogy a bűnt nem ostorozta, és a bűnösök felett nem gyakorolt igazságot, magára vonta Isten rosszallását. Nem tudta felelősen betölteni Izrael tisztántartását.” – PP 539.
Kedd
április 22.
3. A ROMLOTT PAPOK HŰTLENSÉGE ÉS ANNAK KÖVETKEZMÉNYEI
a. Miért volt sikertelen a gyermekei nevelésében Éli, mint a nemzet főpapja, és legfelsőbb bírája? 1Sám 2:12,17,22.
„(Éli), mint Izrael papja és bírája nem hagyatott sötétségben az Istentől gondjaira bízott gyermekek fékentartásának kötelességét illetően…
De Éli megengedte gyermekeinek, hogy azok irányítsák őt. Az apa gyermekei alárendeltje lett. Az áthágás átka nyilvánvaló volt fiai magatartását jellemző romlottságban és gonoszságban” – PP 536.
b. Milyen hatást gyakorolt a főpap gonosz fiaira az ő szelíd figyelmeztetése? 1Sám 2:23-25.
„(Éli fiai) bár teljesen méltatlanok voltak a szolgálatra, mégis mint papokat a szentélybe helyezték őket az Isten előtti szolgálatra…
E hűtlen papok áthágták Isten törvényét. Szent hivatásukat gonosz, lealacsonyító cselekedetekkel gyalázták meg, és jelenlétükkel tovább folytatták Isten sátorának megfertőzését. A nép közül sokan méltatlankodtak Hofni és Fineás romlott magatartása miatt és nem mentek fel az imádkozás helyére. Így az Isten által elrendelt tiszteletet megvetették és elhanyagolták, mert az gonosz emberek bűnével társult; míg azoknak, akiknek szíve a bűnre hajlott, megerősödtek bűneikben. Az istentelenség, a kicsapongó élet és a bálványimádás ijesztő méreteket öltött.” – PP 537-538.
c. Milyen hatással volt a környező nemzetekre Izrael hitehagyása?
„A környező nemzetek népe is, akiknek nem volt ismeretlen az Izraelben nyíltan gyakorolt gonoszság, egyre merészebbek lettek a bálványimádásban és a gonoszságban. Nem érezték bűneik büntethető voltát, mint ahogyan érezték volna, ha Izráel megőrzi becsületességét.” – PP 543-544.
Szerda
április 23.
4. SÁMUEL - ISTEN SZÓCSÖVE
a. Mivel Isten nem tudott kapcsolatba lépni sem Élivel, sem a fiaival, kit hívott el, hogy közölje a feddés utolsó üzenetét a főpap házának? 1Sám 3:2-4.
b. Mit tett Sámuel azt gondolva, hogy a főpap hívja őt? 1Sám 3:5-6. Amikor az Úr harmadszor is szólította Sámuelt, mit mondott Éli a gyermeknek, mit tegyen? 1Sám 3:8-9.
„És ekkor Éli meggyőződött, hogy a titokzatos hívás Isten hangja. Az Úr elment választott szolgája, az ősz hajú férfi mellett, hogy egy gyermekkel beszéljen. Ez magában is keserű, de megérdemelt feddés volt Éli és háza számára.” – PP 542.
c. Mivel bízta meg az Úr Sámuelt, mit mondjon az idős főpapnak? 1Sám 3:11-14. Mit mondott Éli Sámuelnek, hogy megtörje a hallgatását? Mi volt Éli válasza Sámuel szavaira? 1Sám 3:16-18.
„Élinek fiaihoz szóló dorgálása ünnepélyes és félelmes jelentőségű szavak, – szavak, melyeket a szent dolgokban szolgálók mérlegeljenek. ’Ha embertársa ellen vétkezik, megítéli az Isten; de ha az Úr ellen vétkezik az ember, ki lehetne érette közbenjáró?’ (1Sám 2:25).” – PP 541.
„Éli mégsem tanúsított igazi bűnbánatot. Beismerte bűnét, de nem hagyta el azt. Az Úr évről-évre halogatta fenyegető ítéletét. Ez idő alatt sokat lehetett volna tenni a múlt hibáinak rendezésére, de az idős főpap nem hozott hathatós intézkedéseket a gonosz helyreigazítására, mely megfertőzte az Úr szentélyét és Izraelben ezreket vezetett romlásba. Isten hosszútűrésére Hofni és Fineás megkeményítette szívét és még merészebb lett a törvénytelenségben. A háza feletti intő és feddő üzenetet Éli az egész nép előtt ismertette. E módon remélte bizonyos mértékben ellensúlyozni hanyagságát. De a figyelmeztetést sem a nép, sem a papság nem vette figyelembe.” – PP 543.
Csütörtök
április 24.
5. TANULSÁG NAPJAINK GYÜLEKEZETÉNEK
a. Milyen büntetést kapott Hofni és Fineás, a két gonosz pap? Milyen szerencsétlen esemény által hívta fel Isten bűnbánatra az egész nemzetet? 1Sám 4:2,14-18.
„[Izrael] nemzete érett volt Isten ítéletére, de [a vezetők] mégsem látták, hogy saját bűneik okozták a borzasztó szerencsétlenséget.” – PP 544.
b. Mennyire legyen körültekintő és óvatos a gyülekezet, amikor szolgálattevőket választ? 1Tim 3:5-7.
„Az egyház buzgólkodjék Istenért, azáltal, hogy eljár azokkal szemben, akik, noha szárnyaló hitvallomást tettek, Krisztusra nyílt szégyent hoztak. Veszélyeztették az igazságot. Hűtlen őrállók voltak. Isten ügyére szégyent és gyalázatot hoztak. Itt az ideje, hogy komolyan és határozottan megtisztítsuk az egyházat attól az iszaptól és szennytől, amely tisztaságát elhomályosítja.” – BL 213.
„Isten népe között nem emeljük elég magasra az erkölcsi színvonalat… A lelkipásztorok élete – akik a megszentelt szószékre lépnek – legyen kifogástalan, szeplőtlen, mely minden másnál inkább a tisztaságot árasztja… [Mégis] az alapelvek érthetetlen feladását látjuk, és az erkölcsi színvonal lesüllyedését… De ha a törvény őrei törvénytaposókká válnak, Isten vissza fogja vonni az Ő védő gondoskodását.” – 5B 597- 601.
Péntek
április 25.
SZEMÉLYES ÁTTEKINTŐ KÉRDÉSEK
1. Milyen tanulságul szolgál Sámuel példája a mai fiataloknak?
2. Miért volt eredménytelen és sikertelen Éli a fiai nevelésében?
3. Hogyan fog hatni embertársainkra állhatatlan, ellentmondó hitvallásunk?
4. Mi volt az a szerencsétlen esemény, amely által Isten Izráel egész nemzetét bűnbánatra szólította fel?
5. Milyen színvonalat kell elvárni azoktól, akik a (szent) szolgálatban tevékenykednek?