Back to top

Sabbath Bible Lessons

A Világ Világossága (II)

 <<    >> 
6. Tanulmány 2014. május 10. Szombat

IZRAEL ELSŐ KIRÁLYA

„Elméne azért az egész nép Gilgálba, és ott az Úr előtt Gilgálban királlyá tették Sault” (1Sám 11:15).

„Az Úr Sámuel próféta által oktatta Sault, hogy Izrael királyaként legszigorúbb becsületességet kell tanúsítania.” – CC 174.

Javasolt olvasmány:   Pátriárkák és Próféták, 565-592. (Izrael első királya, Saul vakmerősége, Saul elvettetik) 

Vasárnap május 4.

1. IZRAEL ELSŐ KIRÁLYÁNAK BEIKTATÁSA

a. Annak ellenére, hogy Sámuel világosan megfeddte Izrael gyermekeit, mert királyságot akartak, mik voltak Sámuel beszédének utolsó szavai? 1Sám 12:20,25.

„Sámuel megvigasztalta a népet, nehogy – csüggedt lévén – ne tudjon új életet kezdeni Isten előtt.” – PP 574.

b. Bár Istennek nem tetszet, hogy Izrael gyermekei a királyság mellett döntöttek (Hós 13:11), miért adott mégis királyt nekik? 1Sám 12:13; Ez 14:4. Milyen értelemben vakította meg a bűn a népet?

„Izrael akkor látott jó napokat, amikor Jahvét királyául ismerte el; amikor törvényét és rendeleteit többre becsülte, mint pogány szomszédait… De mert nem tartották meg Isten törvényét, nem is lettek azzá a nemzetté, amelynek Isten őket szánta. Ám a bajokért, amelyek saját bűneik és balgaságaik következményei voltak, természetesen az istenuralmat okolták. Ennyire elvakította őket a bűn!” – PP 564.


Hétfő május 5.

2. IZRAEL KUDARCA AZ EVANGÉLIUM HIRDETÉSÉBEN

a. Mik azok a megígért áldások, amelyre az Úr újra és újra felhívja választott népe figyelmét, már Mózes napjai óta? 5Móz 7:6,11,14,18.

„Isten célja népével napjainkban is ugyanaz, mint amikor Izraelt kihozta Egyiptomból. Mikor a világ látja Isten jóságát, kegyességét, igazságát, s a gyülekezetben megnyilvánuló szeretetét, akkor Isten jellemének megjelenítését látja. S mikor Isten törvénye ennyire meglátszik életükben, a világ is elismeri azok magasabb rendű voltát, akik minden más népnél jobban szeretik, félik és szolgálják Istent. Isten szeme rajta nyugszik népének minden egyes tagján. Terve van mindegyikükkel. Az a célja, hogy megkülönböztetett nép, szent utasításának gyakorlói legyenek.” – 6B 12.

b. Miért nem voltak képesek az izraeliták arra, hogy a bírák idejében hirdessék az evangéliumot a pogányoknak? 1Krón 5:25.

„Az izraelita szülők közönyössé váltak Isten és gyermekeik iránti kötelességeikkel szemben. Az otthonokban tanúsított hűtlenség és a külső bálványimádó befolyás által sok héber ifjú nem olyan nevelést nyert, amelyet Isten tervezett részükre. Eltanulták a pogányok útjait.” – EÉ 43.

c. Bár Izrael kormányzati formája megváltozott, hogyan figyelmeztette Sámuel az ő nemzedékét Isten szándékára, hogy a pogányok részére világosság legyenek? 1Sám 12:15.

„Az Isten által Izrael számára kijelölt fegyelmezés és nevelés arra irányult, hogy különbözzenek a többi országok népétől. Ezt a sajátosságot… nem üdvözölték szívesen.” – EÉ 47.


Kedd május 6.

3. IZRAEL MEGSZŰNIK KÜLÖNLEGES NEMZET LENNI

a. Mi mutatja, hogy az izraeliták semmibe se becsülték azt az előjogot, hogy egy különleges nemzet legyenek? 1Sám 8:20.

„Isten azért különítette el az izraelitákat minden néptől, hogy különleges kincsévé tegye őket. Ők azonban semmibe vették ezt a magas kitüntetést, és királyt akartak, mint ahogy más pogány nemzeteknél volt. Isten hitvalló népe között még ma is fenn áll az a kívánság, hogy gyakorolhassák a világi szokásokat. Az Istentől való eltávolodás arányában kívánkoznak a világi előnyök és megbecsülés után.” – PP 566.

b. Hogyan figyelmezteti Isten az Ő népét ma az ellen, hogy meg ne ismételjék a zsidók tévedését? 1Pt 2:9; 2Kor 6:17-18.

„A keresztények állandóan azok utánzására törekednek, akik a világ istenét imádják. Sokan állítják, hogy jobban tudnak hatni az istentelenekre, ha elvegyülnek közéjük és utánozzák szokásaikat. De akik így cselekszenek, elszakadnak az erő örök forrásától. Mert ha barátkoznak a világgal, Isten ellenségeivé lesznek. Földi kitüntetések miatt feláldozzák azt a végtelenül nagy megtiszteltetést, amellyel az Isten megtiszteli azokat, akiket ’a sötétségből az ő csodálatos világosságára hívott el’ (1Pt 2:9), hogy hirdessék az Istennek hatalmas dolgait.” – PP 566.

c. Milyen veszély ellen figyelmeztessék folyamatosan Isten hűséges szolgái a gyülekezetüket? Jak 4:4; 1Ján 2:15-16.

„Jézus hamarosan eljön, s a világhoz alkalmazkodónak kell találnia a népét? Elismeri-e őket majd népének, akiket megtisztított magának? Szó sem lehet róla. Csakis a tisztát és szentet ismeri majd el sajátjának. Azokat vallja majd övéinek, akik megtisztulnak a szenvedések tüzében, és fehérré váltak, és akik elkülönültek, és tisztán őrizték meg magukat a világtól.” – 1B 81.


Szerda május 7.

4. SAUL PRÓBÁJA

a. Mi történt, amikor az Izraeliták megpróbáltak békét kötni az országba betörő ammonitákkal? 1Sám 11:1-4,8,11. Ahelyett, hogy Saul az Úrban bízott volna, amikor próbába került, milyen bűnt követett el ő? 1Sám 13:5-13. Mindazonáltal hogyan segített még mindig Isten az izraelitáknak? 1Sám 14:31.

„Ez a nap Saul megpróbálásának napja volt. Azon a napon megmutathatta volna, hogy bízik-e Istenben, és türelmesen megvárja-e parancsát, vagy ingadozik, és ezzel érdemtelennek bizonyul a rábízott nagy feladatra.” – PP 576.

b. Hogyan mutatott Saul vakmerőséget már másodszor, de önfelmagasztalást is? 1Sám 14:24-29,43-45.

„[Saul] úgy gondolt megbecsülést és csodálatot szerezni magának, hogy fogadalmát szentnek tartotta, és ahhoz még saját fia élete árán is ragaszkodott. Ezzel királyi tekintélyét is meg akarta erősíteni… De most, hogy saját oktalan rendeletét szegték meg – még csak nem is szándékosan – nem kedvezett saját fiának sem, hanem halálra ítélte őt. De a nép szembeszállt a királlyal Jonathán életéért.” – PP 581.

c. Milyen leckét kell megtanulnunk – különösen a lelkészeknek és munkásoknak – Saul király hibáiból? Mt 7:2.

„Akik saját bűneik mentegetésében elsők, azok igen gyakran elsők mások megítélésében is. Sokan eljátsszák Isten jóakaratát, mint Saul is, és elvetik a tanácsot és az útbaigazítást. Még akkor is vonakodnak magukban keresni a hibát, ha meg vannak győződve arról, hogy Isten nincs velük. Kérkednek kiválóságukkal, de a másikat, aki jobb náluk, keményen elítélik” – PP 582.


Csütörtök május 8.

5. SAUL VÉGSŐ ELVETÉSE

a. Amikor Saul király újra kapott egy próbát, hogyan mutatta meg, hogy a királyi hatalom és tisztelet fontosabb volt neki, mint az Isten parancsolatai iránti engedelmesség? 1Sám 15:1-3,7-9,20-21.

b. Miért vetette el Isten végül Saul királyt? 1Sám 15:22-24.

„Isten Lelkének, beszédének utasításait vagy feddését elvetni igen veszedelmes dolog. Pedig igen sokan tesznek ma is úgy, mint Saul: addig játszanak a kísértésekkel, amíg azután a bűn igazi mibenlétét nem ismerik fel. Elhitetik magukkal, hogy nem tesznek igazságtalanságot, ha jó szándékból hajolnak el Isten rendelkezésétől. Addig-addig ellenkeznek a kegyelem Lelkével, amíg annak szavát meg sem hallják többé, s így áldozatul esnek a maguk választotta tévelygésnek…

De amikor Saul önállóan, Isten tanácsa nélkül cselekedett, az Úr nem vezethette többé, így kénytelen volt mellőzni őt.” – PP 591-592.

c. Miután Isten Lelke eltávozott a királytól, hol próbált Saul segítséget találni? 1Sám 16:14; 28:6-7; Ésa 8:19.

„Saul lázadó eljárását egész idő alatt Sátán csak dicsérte és így csapta be őt.” – PP 630.


Péntek május 9.

SZEMÉLYES ÁTTEKINTŐ KÉRDÉSEK

1. Milyen figyelmeztetést adott Sámuel Izraelnek Saul megkoronázásakor?

2. Hogyan mutatták meg az izraeliták Sámuel halála után, hogy nem voltak felkészülve a pogányok közötti evangélizáló munkára?

3. Nevezz meg néhány világi befolyásoló tényezőt, amelynek Isten népe napjainkban hajlandó engedni?

4. Milyen alapvető tévedést követett el Saul Gilgálban?

5. Hogyan kerülhetjük el Saul királynak lefelé örvénylő életét?

 <<    >>