Back to top

Sabbath Bible Lessons

A Világ Világossága (II)

 <<    >> 
9. Tanulmány 2014. május 31. Szombat

SALAMON

„Mert Krisztus jó illatja vagyunk Istennek, mind az üdvözülők, mind az elkárhozók között; Ezeknek halál illatja halálra; amazoknak pedig élet illatja életre” (2Kor 2:15-16).

„Félelmes az a gondolat, hogy befolyásunk a halál illata; pedig ez lehetséges. Ha egy lelket megrontunk és elveszti örök üdvösségét, ki mérheti fel a veszteséget!” – PK 56.

Javasolt olvasmány:   Spirit of Prophecy, vol. 1, pp. 390-398. (Magyarul megtalálható a Függelékben) 

Vasárnap május 25.

1. „AZ ÚR AD BÖLCSESSÉGET”

a. Mit mondott Isten Salamonnak álmában uralkodásának kezdetén? Mi volt Salamon kérése? 1Kir 3:5-9.

b. Milyen ígéretet kapott Istentől Salamon bölcs kérése miatt? 1Kir 3:11-14; Péld 2:6.

c. Minek a felismerésére van szüksége minden munkásnak, aki az Úr szőlőskertjében dolgozik? Jak 1:5-7.

„Azok, akik ma bizalmi állást töltenek be, igyekezzenek megtanulni azt a leckét, amire Salamon imája tanít. Minél magasabb a betöltött munkakör, minél nagyobb felelősséget kell hordozniuk, annál messzebbre hat befolyásuk, és annál jobban kell Istenre támaszkodniuk. Sohasem szabad elfelejteniük, hogy a munkába szólítással együtt kapják azt a felhívást is, hogy meggondoltan, vigyázva járjanak embertársaik előtt. Tanulóként kell Isten előtt állniuk.” – PK 20.


Hétfő május 26.

2. MINDEN TEHERHORDOZÓNAK BÖLCSESSÉGRE VAN SZÜKSÉGE

a. Hogyan mutatja be a Biblia a hűséges teherhordozót? Mt 24:45-47; Jn 21:15-17; Apcs 20:28.

„Ha valaki – aki terhet hordoz – jobban vágyik bölcsességre, mint gazdagságra, hatalomra és hírnévre, nem fog csalódni. Nemcsak azt tanulja meg a nagy Tanítótól, hogy mit tegyen, hanem azt is, hogyan tegye azt Isten tetszésére.

Amíg Istennek szenteli életét az Isten által jó ítélőképességgel, tisztánlátással, tehetséggel megáldott ember, addig nem áhítozik magas pozíció után, és nem akar uralkodni. Bár szükséges, hogy emberek felelősséget hordozzanak, de az igazi vezető, ahelyett hogy elsőbbségért küzdene, inkább értelmes szívért imádkozik, hogy különbséget tudjon tenni jó és rossz között.

Nem könnyű a vezetéssel megbízott ember útja. Tekintsen minden nehézséget imára szólításnak! Sohase mulasszon el tanácsot kérni a bölcsesség csodálatos Forrásától! A Mestertől kapott erővel és értelemmel képes lesz ellenállni a szentségtelen befolyásnak. Külön tudja választani a jót a rossztól. Helyesli azt, amit Isten helyesel, és komolyan küzd, nehogy helytelen elvek honosodjanak meg Isten művében.” – PK 20-21.

b. Mi van megírva Salamon uralkodásának kezdetéről? 1Kir 3:28; 4:29,34.

„Salamon hosszú évekig Istennek szentelte életét. Becsületesség, elvhűség és az Isten parancsolatai iránti szigorú engedelmesség jellemezte. Ő maga irányított minden fontos vállalkozást, és bölcsen intézte a birodalom hivatalos ügyeit. Gazdagsága és bölcsessége, az uralkodás első éveiben épített paloták és középületek, szóban és tettben megmutatkozó határozottsága, kegyessége, méltányossága és nagylelkűsége kiváltotta alattvalói hűségét, valamint sok ország uralkodóinak csodálatát és tiszteletét.” – PK 21.

„Senki sem érthette jobban, mint [Salamon,] hogy ezek az adományok [a hatalom, a bölcsesség, és a dicsőség,] azért vannak, hogy a világgal megismertethesse Isten ismeretét.” – RH 1905. december 7.


Kedd május 27.

3. MENNYEI BÖLCSESSÉGGEL FELÉPÍTETT TEMPLOM

a. Mi volt Salamon király nagyszabású munkája? 1Kir 6:1,7,38.

„Páratlanul szép és utolérhetetlenül pompás volt az a fejedelmi épület, amelyet Salamon és társai emeltek Isten és az istentiszteletek számára… Azt a helyet, [Mória hegyét,] ahol a templom épült, hosszú időn át megszentelt helynek tartották. Itt mutatta meg Ábrahám, a hívők atyja, hogy kész Jahve parancsának engedelmeskedve egyetlen fiát feláldozni. Itt újította meg Isten Ábrahámmal kötött szövetségét, amelyben áldást ígért. Az áldás magában hordozta a dicsőséges messiási ígéretet, amely a Magasságos Isten Fiának áldozata által szabadulást hoz az emberiségnek. (Lásd: 1Móz 22:9,16-18.) Itt küldött Isten tüzet a mennyből, válaszként Dávid égő- és hálaáldozatára, amelyet azért mutatott be, hogy feltartóztassa a pusztító angyal bosszúállásra kivont kardját. (Lásd: 1Krón 21. fejezet) Jahve tisztelői most újra itt voltak, hogy találkozzanak Istenükkel, és megújítsák hűségfogadalmukat.” – PK 24-25.

b. Mit szállítottak a pompás templomba miután elkészült? 2Krón 5:1-5.

c. Milyen volt az az ünnepélyes szertartás, amely a szövetség ládájának átszállítását övezte? 2Krón 5:12-13. Foglald össze Salamon felszentelési imáját! 1Kir 8:23-53.

„Salamon… az emelvényre térdelt, és az egész nép hallatára elmondta templomszentelési imáját. A gyülekezet fejét meghajtva állt, és közben a király ég felé emelt kézzel könyörgött [Istenhez imában].” – PK 27.

„Amikor Salamon befejezte imáját, ’tűz szállt alá az égből, és megemésztette az égő áldozatot és a véres áldozatokat’. A papok nem léphettek be a templomba, mert ’az Úr dicsősége betöltötte az Úr házát’ (2Krón 7:1-2).” – PK 28.


Szerda május 28.

4. TÉVES BÖLCSESSÉG

a. Hogyan siránkozott Salamon idősebb éveiben bölcsességének helytelen használata miatt? Préd 2:2-4,8,11,16.

b. Ellentétben Salamon helytelen eljárásával, milyen volt az az út, amit Krisztus végigjárt? Mt 8:20; Apcs 10:38. Mit tanulhatunk Krisztus munkamódszereiből?

„Akik az idő szavára hallgatva a Mester szolgálatába lépnek, tanulmányozzák tüzetesen munkamódszerét. Ő kihasználta a forgalmas utak kínálta kedvező alkalmakat.

Útja közben időnként megállt Kapernaumban, amelyet ’a maga városa’-ként ismertek (Mt 9:1). [Ez a város a] Damaszkuszból Jeruzsálembe, Egyiptomba és a Földközi-tengerhez vezető főútvonal mentén helyezkedett el, ezért nagyon alkalmas volt arra, hogy a Megváltó munkájának központja legyen. Sokfelől jöttek emberek és megpihentek a városban, vagy áthaladtak rajta. Jézus ott mindenféle nemzetiségű és rangú emberrel találkozott. Tanításait más országokba és sok családhoz elvitték. Érdeklődés támadt a Messiásra mutató próféciák iránt. Az emberek figyelme a Megváltóra irányult, és a világ megismerte küldetését.” – PK 47.

c. Mit mondott a király, amikor észhez tért? Préd 2:17-19. Milyen tanulságot vonhatunk le Salamon hibájából?

„A reánk váró küzdelem önmegtagadást kíván. Arra szólít: ne bízzunk önmagunkban, hanem egyedül Istenre támaszkodjunk, hogy bölcsen használjunk ki minden alkalmat a lelkek megmentésére. Isten áldása kíséri egyházát, amikor egységben halad előre, és bemutatja a tévelygés sötétségében veszteglő világnak a szent élet szépségét. Ez a szentség kifejezésre jut az önfeláldozás krisztusi lelkületében, az ember helyett Isten felmagasztalásában, és szerető, fáradhatatlan szolgálatban azokért, akik a megváltás igazságának áldásait annyira nélkülözik.” – PK 48.


Csütörtök május 29.

5. SALAMON BŰNBÁNATA

a. Végül hogyan keltette fel a Szentlélek Salamon alvó lelkiismeretét? 1Kir 11:11-12. Milyen hatással volt rá az Úr ítélete? Préd 2:12,14.

„[Idézve 1Kir 11:11-28.] Mintha álomból ébresztette volna fel Salamont az ítélet, amelyet Isten ellene és családja ellen mondott ki! Lelkiismerete felébredt, és igazi megvilágításban kezdte látni oktalanságát. Kiábrándultan, testben és lélekben elerőtlenedve, elfáradva és megszomjazva fordult el a föld repedezett kútjaitól, hogy újra ihasson az élet forrásából… Már hosszú ideje nyugtalanította az a gondolat, hogy végleg elvész, mert képtelen megszabadulni oktalanságától. De most a kapott üzenetben felcsillant előtte a remény sugara.” – PK 50.

b. Milyen veszélyre hívja fel különösen a fiatalok figyelmét Salamon későbbi írásaiban? Préd 12:1,15-16.

„Amíg a küzdelem véget nem ér, mindig lesznek olyanok, akik eltávoznak Istentől. Sátán úgy alakítja körülményeinket, hogy azok észrevétlenül aláássák lelki erőinket, ha Isten ereje nem őrzi azt. Minden egyes lépésnél meg kell kérdeznünk: ’Ez az Úr útja?’ Ameddig tart életünk, céltudatosan, szilárd elhatározással kell őrködnünk érzelmeinken és indulatainkon. Egyetlen pillanatig sem lehetünk biztonságban, csak akkor, ha Istenre bízzuk magunkat, és életünk Krisztusban rejtőzik. Éberség és ima őrzi meg tisztaságunkat.” – PK 54.


Péntek május 30.

SZEMÉLYES ÁTTEKINTŐ KÉRDÉSEK

1. Miért nyerhetünk bátorítást abból, ahogyan Isten Salamon kérésére válaszolt?

2. Beszélj Salamon korábbi éveinek sikereiről – és a siker okairól!

3. Beszélj arról, hogy napjainkban milyen sokan megismétlik Salamon későbbi éveinek tapasztalatát!

4. Mi az elérzékenyítő eredménye az énközpontú életnek?

5. Milyen ünnepélyes valóságot ne felejtsünk el soha, amint törekszünk az evilági örömökre, élvezetekre, és tervekre?

 <<    >>