Back to top

Sabbath Bible Lessons

JÁNOS EVANGÉLIUMA (2

 <<    >> 
5. Tanulmány 2025. május 3. Szombat

ÉN SEM KÁRHOZTATLAK

„Én sem kárhoztatlak: eredj el és többé ne vétkezzél!” (Jn 8:11. ur.)

„A keresztény szeretet késedelmes a bírálatra, gyorsan észreveszi a megbánást, kész megbocsátani, bátorítani, a vándort a szentség ösvényére állítani, és lépteit ott megerősíteni.” – JÉ 390.

Javasolt olvasmány:   Bizonyságtételek, 2. kötet, 73-77. (Vegyük körül szeretettel a tévelygőket) 

undefined Ápr. 27.

1. CSAPDA JÉZUSNAK

a. Mit csináltak az írástudók és a farizeusok, amíg Jézus a templomban tanított? Jn 8:2-3.

„[Krisztust] hamarosan félbeszakították. Farizeusok és írástudók csoportja közelített hozzá, magukkal vonszoltak egy halálra rémült nőt, akit kemény, mohó hangon azzal vádoltak, hogy megszegte a hetedik parancsolatot.” – JÉ 388.

b. Milyen kérdést tettek fel a farizeusok Krisztusnak a törvény iránti látszólagos nagy tiszteletet tanúsítva? Mi volt a valódi szándékuk? Jn 8:4-6. er.

„Tettetett megbecsülésük jól álcázott összeesküvést leplezett Jézus elpusztítására. Megragadták ezt az alkalmat, hogy véghezvigyék elítélését, mert azt gondolták: bármilyen döntést is hoz, megvan az ok a vádemelésre. Ha felmenti az asszonyt, akkor Mózes törvényének megvetésével vádolhatják. Ha halálra méltónak ítéli, bevádolhatják a rómaiaknál, amiért az ő hatáskörükbe tartozó dolgokba avatkozik be.” – JÉ 388.


undefined Ápr. 28.

2. A VALÓSÁG LELEPLEZÉSE

a. Hogyan reagált Jézus a farizeusok hazugságára? Jn 8:6. ur.

„Jézus egy pillanatra körbenézett a helyszínen – a szégyenében remegő áldozaton, a kemény tekintetű, emberi együttérzést nélkülöző méltóságokon. Szeplőtlen tisztaságú lelke visszarettent a látottaktól. Jól tudta, miért hozták eléje ezt az ügyet. Olvasott a szívekben, a jelenlévők mindegyikének ismerte jellemét és életútját. Az igazságnak ezek az úgynevezett őrei maguk vitték áldozatukat a bűnbe, hogy tőrbe csalhassák Jézust. Jézus úgy tett, mintha nem hallotta volna kérdésüket, lehajolt, a földre szegezte tekintetét, és írni kezdett a porba.” – JÉ 388-389.

b. Hogyan mutatta meg Jézus, hogy maguk a vádlók sem mentesek a bűntől? Mit tettek ezután? Jn 8:7-9.

„A vádolók vereséget szenvedtek. Színlelt szentségük köpenye lehullt róluk, bűnösen, ítélet alatt álltak a Végtelen Tisztaság előtt. Reszkettek, hogy életük rejtett bűnei a sokaság elé kerülnek, és egyenként, lehajtott fővel és lesütött szemmel oldalogtak el, áldozatukat otthagyták az irgalmas Megváltóval.” – JÉ 389.

c. Mire tanítanak Jézusnak a vádlókhoz intézett szavai? Lk 6:42.

„Vannak, akik elhamarkodottan akarnak megreformálni számukra helytelennek tűnő dolgokat. Vélik, hogy őket kellene azok helyébe választani, akik hibákat követtek el. Lebecsülik, amit ezek a munkások elvégeztek, míg mások tétlenek és gáncsoskodók voltak. Viselkedésükkel azt állítják, hogy ’nagy dolgokra vagyok képes és sikeresen fejleszteném a művet’. Utasítottak, hogy így szóljak azokhoz, akik vélik, hogy el tudják kerülni a hibákat: ’Ne ítéljetek, hogy meg ne ítéltessetek.’ (Mt 7:1) Elkerülheted a hibákat az egyik helyen, de a másikon súlyos hibákra vagy hajlamos, melyeket igen nehéz lenne helyrehozni, és amelyek zavart támasztanának a munkában. Ezek a tévedések talán többet ártanának, mint amit testvéreitek követtek el.” – 7B 279.


undefined Ápr. 29.

3. VÁRATLAN FORDULAT

a. Milyen kérdést tett fel Jézus az asszonynak, miután vádlói távoztak? Hogyan befolyásolta az életét a helyzet kezelése? Jn 8:10-11.

„Az asszony félelemtől meggörnyedve állt Jézus előtt. Jézusnak e szavai – ’aki közületek nem bűnös, az vesse rá először a követ’ – halálos ítéletként hatottak rá. Nem mert a Megváltó szemébe nézni. Némán várt a sorsára. Meglepetten látta, hogy vádlói szótlanul és zavartan elvonulnak. És ezután ezeket a biztató szavakat hallotta: ’Én sem kárhoztatlak: eredj el és többé ne vétkezzél!’ Megindultan vetette magát Jézus lábához, és zokogástól elcsukló hangon elrebegte szeretettől áthatott háláját, és keserű könnyek közt vallotta meg bűneit.

Új élet kezdete volt ez számára – a tisztaság, a béke és az Istennek szentelt élet kezdete. Ennek az elbukott embernek a felemelésével Jézus nagyobb csodát művelt, mint a legsúlyosabb fizikai betegség meggyógyítása. A lelki betegséget gyógyította meg, amelynek örök halál lett volna a vége. Ez a bűnbánó asszony Jézus egyik legrendíthetetlenebb követője lett. Önfeláldozó szeretettel és hűséggel fejezte ki háláját Jézus megbocsátó irgalmáért. A világ csak megvetette és kigúnyolta ezt a megtévedt asszonyt, de a bűntelen Lény, Jézus megszánta gyengeségét, és segítő kezet nyújtott felé. Míg a képmutató farizeusok megbélyegezték, Jézus így szólt hozzá: ’Eredj el és többé ne vétkezzél!’ – NOL 51-52.

„Jézus jelleme a tökéletes igazság szépségében ragyog fel ezzel a tettel: megbocsátott ennek a nőnek, és jobb életre bátorította. Nem enyhíti a bűnt, nem csökkenti a bűnösség érzetét, nem elítélni, hanem megmenteni akar. A világ csak lenézni és megvetni tudta ezt a tévelygő asszonyt, Jézus azonban a vigasz és remény szavait szólja.” – JÉ 390.

b. Ismertesd Krisztus üdvözítő kegyelmének hatását! Lk 7:37-40, 47-48.

„Jézus ismeri minden ember körülményeit. Minél bűnösebb az ember, annál nagyobb szüksége van a Megváltóra. Isteni szíve azokhoz fordul a legnagyobb szeretettel és megértéssel, akik a legkilátástalanabbul bonyolódtak bele az ellenség hálójába. Saját vérével pecsételte meg az emberi nem felszabadítási dokumentumát.” – NOL 52.


undefined Ápr. 30.

4. VIGASZTALÁS

a. Milyenek legyünk a körülöttünk lévő emberekhez? Csak hogyan lehetséges ez? 2Kor 1:3-5.

„A körülményeknek kevés közük van a lelki élethez. Amit a szívünkben ápolunk, az tör felszínre minden tettünkben. Aki békében él Istennel és embertársaival, azt nem lehet boldogtalanná tenni. Nem lakik szívében irigység, gonosz gyanakvás sem talál otthonra nála, nem él benne gyűlölet. Az Isten szívével együtt dobbanó szív felülemelkedik az élet nehézségein és próbáin.” – 5B 357.

„Jézust az átélt szenvedések képesítették arra, hogy másokat vigasztaljon. ’Mert amennyiben szenvedett, ő maga is megkísértetvén, segíthet azokon, akik megkísértetnek’ (Zsid 2:18). Ebben a szolgálatban minden lélek kiváltsága, hogy osztozzon, aki belépett az Ő szenvedéseinek közösségébe.” – GH 18.

b. Milyen reménységet és kiváltságot ad az, ha Krisztus nyomdokait követhetjük? 2Kor 1:6-7.

„Ha nem érzed megtiszteltetésnek, hogy részt vehetsz Krisztus szenvedéseiben; ha lelkedet nem terheli felelősségtudat a halálukon levőkért; ha nem vagy kész áldozatot hozni, hogy pénzt takaríts meg az elvégzésre váró feladatokra, nem lesz számodra hely Isten országában. Minden lépésnél vegyünk részt Krisztus szenvedéseiben és önfeláldozásában.” – 9B 103-104.

c. Milyen tulajdonságok a legfontosabbak a hármas angyali üzenetben hívők számára? 1Kor 13:13, 4-8.

„A türelem, az engedékenység, a béke és a szeretet azok a jellemvonások, melyeket Isten parancsolattartó népének legjobban ápolnia kell. Amikor hiányzik belőlünk a szeretet, helyrehozhatatlan kár ér minket.” – 6B 398-399.


undefined Máj. 1.

5. KÖRÜLTEKINTŐ HELYREÁLLÍTÁS

a. Mit tesz egy igazi hívő, amikor egy keresztény bűnbe esik, szemben a hamis hívővel? Gal 6:1-3; Rm 15:1-3.

„Tartsátok szemetek előtt, hogy a tévelygők visszaszerzésének a mi felelősségünkké kell válnia. Nem szabad ezt büszkén, fontoskodón, vállveregetőn tenni. Ne hirdesse modorod: Hatalom van a markomban, és használni is fogom. Ne olvass vádakat a tévelygő fejére. Végezzétek az intést ’a szelídség szellemében. De ügyelj, hogy magad kísértésbe ne essél’. A ránk bízott, testvéreinkért elvégzésre váró munka nem abból áll, hogy kivessük, csüggedésbe és kétségbeesésbe taszítsuk őket az ilyen szavakkal: ’Csalódtam benned, és nem is próbálok segíteni rajtad.’ Aki bölccsé és erőssé fújja fel magát, aki lecsap az elnyomott, kétségbeesett emberre, arra, aki segítség után eped, a farizeusok szelleméről tesz tanúságot, és tekintélyének maga szabta palástját ölti fel. Azzal a lelkülettel ad hálákat az Istennek, hogy nem olyan, mint a többi emberek, és még azt képzeli, hogy eljárása dicséretre méltó, és hogy ő túl erős ahhoz, hogy kísértésbe essék. Pedig ’ha valaki azt véli, hogy ő valami, holott semmi, önmagát csalja meg.’ (Gal 6:3)” – 6B 398.

„Nem Krisztus követője, aki lesüti a szemét, elfordul a tévelygőtől, és hagyja akadálytalanul lezuhanni a lejtőn. Akik elől járnak mások bevádolásában, buzgón a törvény elé vonják őket, azoknak élete gyakran bűnösebb a meghurcoltakénál. Az emberek gyűlölik a bűnöst, de szeretik a bűnt. Krisztus gyűlöli a bűnt, de szereti a bűnöst. Ez a lelkület jellemzi minden követőjét is. A keresztény szeretet késedelmes a bírálatban, gyorsan észreveszi a megbánást, kész megbocsátani, bátorítani, a vándort a szentség ösvényére állítani, és lépteit ott megerősíteni.” – JÉ 390.


undefined Máj. 2.

SZEMÉLYES ÁTTEKINTŐ KÉRDÉSEK

1. Milyen csapdát készítettek az írástudók és a farizeusok Jézus számára?

2. Hogyan tanúsítottak látszólagos tiszteletet a képmutató zsidók a törvény iránt?

3. Mit voltak kénytelenek bevallani magukról a zsidó vádlók?

4. Milyen reménységet nyert a hibáztatott nő, akivel rosszul bántak?

5. Hogyan lehetek Jézushoz hasonló, amikor tévedő lelkekkel foglalkozom?

 <<    >>