Back to top

The Reformation Herald Online Edition

Една вест за последните дни

Петък, 13 декември 2024 г.
Времето на освежението
А. К. Сас — Австралия

Свещеното Писание ясно ни учи, че „Има време за всяко нещо, и срок за всяка работа под небето“ (Еклесиаст 3:1). Така и за „освежението“ има време, когато то ще се случи.

Думата „освежение“ на Изток се е използвала относно дъжда, който вали на земята преди последната жътва на зърното. То е било известно още като „късния дъжд “.

„На Изток ранният дъжд вали по време на сеитбата. Той е нужен за покълване на семената. Нежните издънки се появяват под влиянието на напоителните дъждове. Късният дъжд, падащ към края на сезона, подпомага узряването на зърното и го подготвя за жънене. Господ използва тези природни механизми, за да представи делото на Светия Дух.“ 1

Пророк Захария в Стария завет се позовава не само на падането на късния дъжд, но и на необходимостта Божият народ да се моли и да проси за изливането му в подходящото време.

„Искайте от Господа дъжд във време на пролетния дъжд; и Господ, който прави светкавици, ще им даде изобилен дъжд, и трева всекиму на полето“ (Захария 10:1).

В Новия Завет апостол Петър също спомена „освежението“, когато отправи проповедта си към множеството, събрало се в деня на Петдесетница. В това време те бяха надарени с голяма сила от небето. Святият Дух се изля върху тях изобилно. Това тяхно преживяване е наречено „ранният дъжд“.

„Както „ранният дъжд“ бе даден, когато се изля Светият Дух при стартирането на Евангелието, за да доведе до поникването на скъпоценното семе, така и „късният дъжд“ ще бъде даден при приключването му за узряването на жътвата.“ 2

Когато апостол Петър говореше за „времената на освежението“, той даде ясно да се разбере, че трябва да се предприемат някои много важни стъпки преди да се изпълни събитието, както е посочено в четивата на тази Молитвена седмица, съсредоточени върху библейския стих: „Затова покайте се и обърнете се, за да се заличат греховете ви, та да дойдат освежителни времена от лицето на Господа, и Той да ви изпрати определения за вас Христа Исуса“ (Деяния 3:19, 20).

Тук имаме пет важни точки:

а) покаяние;

б) обръщане;

в) заличаване на греховете;

г) време на освежението;

д) завръщането на Исус.

Покаяние

Истинското покаяние ще доведе човек да признае греха си и да го изповяда. „Примерите в Божието слово на истинско покаяние и смирение разкриват дух на изповед, в която няма извинение за греха или опит за самооправдание. Павел не се опитва да се защити; той обрисува греха си в най-мрачния му оттенък, без да се опитва да намали вината си.“ 3 Апостол Йоан пише: „Ако речем, че нямаме грях, лъжем себе си, и истината не е в нас. Ако изповядваме греховете си, Той е верен и праведен да ни прости греховете, и да ни очисти от всяка неправда“ (1 Йоаново 1:8, 9). Това е прекрасно обещание: ако изповядаме греховете си, ние биваме опростени и очистени.

Духовно обръщане

След като се покаем и изповядаме греховете си, ние сме подканени да се обърнем. Обръщането представлява пълен обрат на 180° в живота ни, то е поемане в противоположната посока. Господ ни кани да се отвърнем от света и да се обърнем към Него, доброволно, не по принуда:

„Но, казва Господ, даже и сега се обърнете към Мене с цялото си сърце, с пост, с плач, и с ридание; и раздерете сърцето си, а не дрехите си, та се обърнете към Господа вашия Бог; защото е милостив и щедър, дълготърпелив и многомилостив, и разкайва се за злото“ (Йоил 2:12, 13).

„Ще се наблюдава една промяна в характера, навиците и стремежите.“ 4

Това не е просто леко подобрение в нашия духовен живот, а пълна промяна.

„Няма доказателство за каквото и да било истинско покаяние, ако то не изработи едно преобразяване. Само ако върне взетия залог, ако даде обратно това, което е ограбил, ако изповяда греховете си и възлюби Бога и своите ближни, само тогава грешникът може да бъде сигурен, че е преминал от смърт в живот.“ 5

Изтриването на греховете

Както видяхме и през тази Молитвена седмица, само греховете, които са изповядани и изоставени, могат да бъдат заличени или премахнати от книгата на живота. Заличаването на греховете трябва да се извърши преди да получим „освежението“, т.е. „късния дъжд“.

„Великото дело на евангелието няма да приключи с по-слабо изявление на Божията мощ от това в началото. Пророчествата, изпълнили се при изливането на ранния дъжд, за да се открие евангелието за света, трябва да се повторят чрез късния дъжд, когато ще се приключи делото на евангелската вест. Това са „освежителните времена”, към които с пророчески поглед гледаше апостол Петър, когато каза: „Затова покайте се и обърнете се, за да се заличат греховете ви [по време на изследователския съд], та да дойдат освежителни времена от лицето на Господа, и Той да ви изпрати определения за вас Христа Исуса.” 6

Подготовка за късния дъжд

Когато ранният дъжд се изля в деня на Петдесетница, повечето от учениците бяха събрани на едно място, в горницата. Какво правеха там десет дни? Библията ни съобщава:

„Всички тия единодушно бяха в постоянна молитва, и моление, с някои жени и Мария, майката на Исуса, и с братята Му“ (Деяния 1:14)

„Това бяха дни на подготовка и дълбоко сърцеизпитване. Учениците чувстваха духовната си нужда и викаха към Господа за свято помазание, което да ги направи способни в делото за спасение на души. Те не искаха благословения само за себе си. Бяха натоварени с бремето за спасение на души.“ 7

Това се изпълни в Деяния 2:1-4.

„Обещанието за Светия Дух не е ограничено за никоя епоха или националност. Христос заяви, че Божественото влияние на Неговия Дух ще бъде с последователите Му до края. От деня на Петдесетница до наши дни Утешителят е бил изпращан на предавалите се напълно на Господа и в служба на Него.“ 8

Въпреки факта, че Светият Дух ни е даден в някаква мярка днес, за да ни учи и води към всяка истина, обещаният късен дъжд е необходим за приключването на Божието дело, за да се довърши провъзгласяването на вечното Евангелие. И това обещание ще бъде изпълнено:

„И след това ще излея Духа Си на всяка твар; и синовете ви и дъщерите ви ще пророкуват, старците ви ще виждат сънища, юношите ви ще виждат видения; още и на слугите и на слугините ще изливам Духа Си в ония дни“ (Йоил 2:28, 29).

Когато четем израза „след това“ в книгата на Йоил, разбираме, че в последните дни има да бъде извършена една работа, преди да ни бъде излят изобилно Светият Дух. В предходните на цитираните вече от Йоил стихове във 2-ра глава, пророкът изяснява какво трябва да се извърши преди да бъде изпратен късният дъжд:

„Съберете людете, осветете събранието, свикайте старейшините, съберете младенците и сучещите; нека излезе младоженецът из спалнята си, и невестата из стаята си; нека плачат свещениците, служителите Господни, между предхрамието и олтара, и нека рекат: пощади, Господи, людете Си, и не предавай наследството Си на позор, та да ги владеят народите. Защо да рекат между племената: Где е техният Бог? Тогава Господ ще ревнува за земята Си и ще пожали народа Си “ (Йоил 2:16 -18).

Никой няма да получи „освежението“ или „късния дъжд“, ако греховете му не бъдат премахнати или заличени. Въпреки това, трябва с тъга да отбележим, че мнозина очакват да получат това голямо благословение в своето греховно състояние, без да са се покаяли и обърнали, като очакват по времето на късния дъжд да бъдат реформирани. Случаите на такива хора са безнадеждни, както четем в следните изявления:

„Видях, че мнозина пренебрегват приготовлението, което е толкова необходимо и очакват времето на „освежението” и „късния дъжд” да ги подготви да устоят в Деня на Господа и да живеят пред Неговото лице. О, колко много хора без закрила видях по времето на скръбта! Те бяха пренебрегнали нужното приготовление, затова не можеха да получат „освежението”, необходимо на всички, за да бъдат годни да живеят пред лицето на един свят Бог... Видях, че никой не може да участва в „освежението”, ако не победи всеки упорит грях, всяка гордост, себелюбие, любов към света и всяка неправа дума и дело.“ 9

„Всички, отлагащи приготовлението си за Божия ден, няма да успеят да го сторят нито във времето на скръбта, нито когато и да било. Случаят на всички такива хора е безнадежден.“ 10

„Ден след ден трябва да търсим просветлението на Божия Дух, за да може Той да върши своята работа върху душата и характера ни. О, колко време е пропиляно в дреболии. Затова, покайте се и обърнете се, за да се заличат греховете ви, та да дойдат освежителни времена от лицето на Господа.“ 11

„Днес трябва да очистите съда си, за да бъде готов за небесната роса, готов за изливането на късния дъжд; защото късният дъжд ще дойде и Божието благословение ще изпълни всяка душа, която е очистена от всяка нечистота. Нашата работа днес е да предадем душите си на Христос, за да бъдем подготвени за времето на освежението, което ще дойде от Господното присъствие, да бъдем подготвени за кръщението на Светия Дух.“ 12

КЪСНИЯТ дъжд ще БЪДЕ излЯТ

„Преди да се излеят над земята последните Божии наказания, сред Господните люде ще има такова възраждане на първоначалното благочестие, каквото не се е проявявало от времето на апостолите. Духът и силата Божия ще бъдат дадени на Неговите чеда.“13

„При приближаването на времето на техния последен конфликт, „времето на Якововата скръб“, членовете на Христовото тяло ще пораснат в Христос и до голяма степен ще приемат от Неговия дух. Когато третата ангелска вест прерасне в силен вик и голяма сила и слава придружат заключителното дело, верният Божи народ ще участва в тази слава. Късният дъжд е, който ще ги съживи и укрепи, за да преминат през времето на скръбта. Лицата им ще блестят със славата на онази светлина, която придружава третия ангел.“14

„Радвайте се, прочее, и вие, сионови чада, и веселете се в Господа вашия Бог; защото ви дава есенен дъжд със справедлива мярка, и ви наваля дъжд - есенен и пролетен - в първия месец“ (Йоил 2:23).

„И в последните дни, казва Бог, ще излея от Духа Си на всяка твар; и синовете ви и дъщерите ви ще пророкуват, юношите ви ще виждат видения, и старците ви ще сънуват сънища; още и на слугите Си и на слугините Си ще изливам от Духа Си. В ония дни ще пророкуват“ (Деяния 2:17, 18).

„В началото на времето на скръбта ние се изпълнихме със Светия Дух, като излизахме и прогласявахме по-пълно съботата.“15

„Началото на времето на скръбта”, което се споменава тук, не се отнася за времето на язвите, но за един кратък период преди това, докато Христос е все още в Светилището. През онова време, когато делото на спасението приключва, скръбта ще дойде на земята и народите ще се разгневят, но ще бъдат задържани, за да не попречат на делото на третия ангел. По това време ще падне „късният дъжд” или „освежението” от присъствието на Господа, за да даде сила на високия вик на третия ангел и да подготви светиите да издържат през времето на седемте последни язви.“ 16

„Божият народ е приключил своята работа. Получил е „късния дъжд”, „освежителните времена от лицето на Господа” и е подготвен за часа на изпитанието, който е точно пред него. Ангели забързано летят между земята и небето. Един ангел, завръщащ се от земята, съобщава, че е приключил делото си; последната проба над света е направена и верните на Божествените предписания са получили „печата на Живия Бог”. Тогава Исус преустановява ходатайствената служба в небесното светилище.“ 17

ЕДНА КОЛЕКТИВНА ОПИТНОСТ

Докато изучаваме Писанията, съдържащи прекрасните Божии обещания за дара на Святия Дух в пълнота, трябва да разберем, че по време на ранния дъжд силата на Святия Дух е била дадена колективно на онези, които „всички бяха на едно място.“ Във времето на късния дъжд опитът на Божия народ трябва да бъде подобен. Библейският стих в Захария казва:

„Искайте от Господа дъжд по времето на късния дъжд. Господ прави мълниите и ще им даде изобилен дъжд, на всекиго – зеленина на полето.“ (Захария 10:1 - по изд. Верен-VBG)

Много пъти сме чели този библейски стих и сме поставяли ударението върху думите: „Искайте от Господа дъжд във време на късния дъжд“ и забравяме последната част от стиха, която казва, че Господ ще излее дъжда „на всяка трева на полето“ (по англ. превод на стиха - бел. прев.). Тези последни думи показват, че всеки, който е на полето, т.е. църквата, която по това време трябва да бъде пречистена църква, ще получи късния дъжд. Онези, които са пропуснали да се подготвят за благословението на късния дъжд, няма да бъдат намерени сред тях. Те ще бъдат отстранени от остатъка от Божия народ чрез силно разтърсване и пресяване. Словото на вдъхновението изразява това много ясно:

„Бог пресява Своя народ. Той ще има чиста и свята църква. Ние не можем да четем сърцето на човека, но Господ е осигурил средства да пази и поддържа църквата чиста.“ 18

„Някои бяха отсети и изоставени по пътя. Безгрижните и равнодушните, които не се бяха присъединили към достатъчно ценящите победата и спасението, за да се молят настойчиво и да преживяват душевна борба за него, не го спечелиха и бяха оставени назад в тъмнина. А местата им бяха незабавно заети от други, които приемаха истината." 19

Завръщането на Исус

„Защото се яви Божията благодат, спасителна за всичките човеци, и ни учи да се отречем от нечестието и от световните страсти и да живеем разбрано, праведно и благочестиво в настоящия свят, ожидайки блажената надежда, славното явление на нашия велик Бог и Спасител Исус Христос“ (Тит 2:11–13).

„Когато характерът на Спасителя бъде съвършено възпроизведен в Неговия народ, тогава Той ще дойде да вземе Своите. Привилегия на всеки християнин е не само да очаква, но и да ускори идването на нашия Господ.“ 20

„Тогава ще се яви на небето знамението на Човешкия Син; и тогава ще заплачат всички земни племена като видят Човешкия син идещ на небесните облаци със сила и голяма слава. Ще изпрати Своите ангели със силен тръбен глас; и те ще съберат избраните Му от четирите ветрища, от единия край на небето до другия” (Матей 24:30, 31).

„А когато дойде Човешкият Син в славата Си, и всичките свети ангели с Него, тогава ще седне на славния Си престол. И ще се съберат пред Него всичките народи; и ще ги отлъчи един от други, както овчарят отлъчва овцете от козите; и ще постави овцете от дясната Си страна, а козите от лявата. Тогава царят ще рече на тия, които са от дясната Му страна: Дойдете вие благословени от Отца Ми, наследете царството, приготвено за вас от създанието на света. Защото огладнях и Ме нахранихте; ожаднях и Ме напоихте; странник бях и Ме прибрахте” (Матей 25:31-34).

Заключение

Когато четем за опитността на ранните ученици в началото на християнската ера при изливането на ранния дъжд, можем да видим, че присъствалите в горницата получиха кръщението от Светия Дух колективно. Останалите членове на църквата са го получили след това, поотделно.

Възможно ли е това да се случи и в наше време? За късния дъжд се говори, и ние много често сме се молили за него, като за събитие, което ще се случи в бъдеще. А кога ще настъпи то? Господ ли е виновен за забавянето на това голямо благословение? Библията ни казва: „И тъй, ако вие, които сте зли знаете да давате блага на чадата си, колко повече Небесният Отец ще даде Светия Дух на ония, които искат от Него!“ (Лука 11:13).

След няколко седмици представителите на Божията църква на остатъка ще се съберат заедно. Дали ще се излее Светият Дух върху делегатите на сесията на Генералната конференция през 2025 г.? Може ли тогава да бъде получено прекрасното обещание за късния дъжд? Скъпи братя и сестри, нека се подготвим за това голямо благословение. Господ ще помогне на всички, които имат това желание - да бъдат кръстени със Светия Дух. Духът на пророчеството ни съветва:

„Божиите ангели наблюдават развитието на характера и претеглят моралната стойност. Благодатното време е почти приключило, а вие не сте готови. О, да можеше словото на предупреждението да се разгори в душите ви! Пригответе се! Пригответе се!“ 21

Аз, като един от вашите съслужители, желая да отправя апел към всеки, който ще отиде като делегат на сесията на Генералната конференция през 2025 г.: Моля, отидете на конференцията опразнени, освободени от всички предубеждения, направете задълбочена подготовка и сключете мир с Бога и с човека, имайте непорочна съвест и бъдете готови да бъдете кръстени от Светия Дух. Кой знае дали многоочакваното обещание не ще бъде изпълнено? И всички ние, братя, които не сме делегати, трябва да изследваме живота си, да изповядваме греховете и грешките си пред Бога и един пред друг и да искаме прошка, така че греховете ни да бъдат заличени и да се молим усърдно за успеха на Конференцията, за да може Господ да посети Своите служители с дъжд от големи благословения. Духът на пророчеството ни съветва:

„Нека християните да загърбят разногласията си и да се отдадат на Бога за спасението на изгубените. Нека с вяра поискат благословението и то ще дойде. Изливането на Духа в апостолските дни беше „ранният дъжд“ и резултатът бе славен. Но „късният дъжд“ ще бъде още по-обилен.“ 22

„Днес трябва да се предадете на Бога, за да се освободите от егото си, да се освободите от завист, ревност, злословие, раздори, всичко, което би било безчестно пред Бога. Днес трябва да очистите съда си, за да бъде готов за небесната роса, готов за изливането на късния дъжд; защото късният дъжд ще дойде и Божието благословение ще изпълни всяка душа, която е очистена от всяка нечистота. Нашата работа днес е да предадем душите си на Христос, за да бъдем подготвени за времето на освежението, което ще дойде от Господното присъствие, да бъдем подготвени за кръщението на Светия Дух.“ 23

Амин!

Източници:
1 Свидетелства към проповедници, с. 506.
2 Великата борба, с. 611.
3 Пътят към Христа, с. 41.
4 Пак там, с. 57.
5 Пак там, с. 59.
6 Великата борба, с. 611, 612. (издание от 1888 г.) [Думите в скобите са от оригинала]
7 Деяния на апостолите, с.37
8 Пак там, с. 49.
9 Опитности и видения, с. 71.
10 Великата борба, с. 620.
11 Ще получите сила, с. 319.
12 Ривю енд хералд, 22 март 1892 г.
13 Великата борба, с. 464.
14 Ривю енд хералд, 27 май 1862 г.
15 Опитности и видения, с. 33.
16 Пак там, с. 85, 86.
17 Великата борба, с. 613.
18 Свидетелства за Църквата, т. 1, с. 99.
19 Опитности и видения, с.271
20 Мараната, с. 112.
21 Свидетелства за Църквата, т. 2, с. 401.
22 Копнежът на вековете, с. 827.
23 Божията удивителна благодат, с. 205.