Back to top

Sabbath Bible Lessons

Evanđelje po Ivanu (PRVI DIO)

 <<    >> 
3. LEKCIJA SUBOTA, 18. SIJEČNJA 2025.

Svadba u Kani

STIH ZA UPAMTITI: “Što god vam rekne, učinite.” (Ivan 2:5, posljednji dio)

“Isus je započeo djelo reformacije svojom prisnim suosjeća­njem s ljudskim rodom.” — Želja vjekova, str. 150.

Predlažemo da pročitate:   Želja vjekova, 144–153; Poruka mladima, str. 403-418. 

Nedjelja , 12. siječnja

1. POČETAK KRISTOVE SLUŽBE

a. Gdje je Isus započeo svoju službu na ovoj zemlji? Ivan 2:1, 2.

“Isus nije započeo svoju službu nekim velikim djelom pred Velikim vijećem u Jeruzalemu. On je otkrio svoju moć na obi­teljskom skupu u malom galilejskom selu i tako pridonio rado­sti jedne svadbene svečanosti. Na ovaj je način pokazao svoju naklonost prema ljudima i svoju želju da služi njihovoj sreći. U pustinji kušanja On je sam ispio čašu patnji, a sad je došao pružiti ljudima čašu blagoslova i njom posvetiti veze ljudskoga života.” — Želja vjekova, str. 144.

b. Što se dogodilo prije završetka svadbene gozbe? Ivan 2:3.

“[Marija] se nadala da će [Isusa] privoliti na to da ovom društvu dokaže kako je On doista poštovan od Boga. Nadala se da će Mu se možda pružiti prigoda da pred njima učini neko čudo.

Običaj onoga vremena bio je da svadbene svečanosti traju nekoliko dana. Ovom prigodom, prije no što se svečanost završila, utvrđeno je da je nestalo vina. Ovo je otkriće izazvalo veliku zbunjenost i žaljenje. Bilo je neobično da prilikom svečanosti ne bude vina, jer bi to upućivalo na nedostatak gostoljubivo­sti.” — Želja vjekova, str. 145, 146.


Ponedjeljak , 13. siječnja

2. KRIST I NJEGOVA MAJKA

a. Što je Isusova majka priopćila Isusu, i što je bio Njegov odgovor? Ivan 2:3, 4.

“[Ivan 2:4 .] Ovaj odgovor, premda se činio oštrim, nije izražavao hladnoću ili neljubaznost. Spasiteljev način obraćanja majci bio je u skladu s istočnjačkim običajima. On se upućivao osobama kojima se željelo ukazati poštovanje. Svako je djelo Kristovog zemaljskog života bilo u skladu s načelom što ga je sam dao: 'Poštuj oca svoga i majku svoju.' (Izlazak 20:12) Na križu, u posljednjem djelu nježnosti prema svojoj majci, Isus joj se obraća na isti način, preporučujući je staranju svog najmilijeg učenika. I na svadbenoj svečanosti i na križu, ljubav izražena bojom glasa, pogledom i postupanjem bila je vjerni tumač Njegovih riječi.” — Želja vjekova, str. 146.

b. Što je Isusova majka rekla slugama te kako se ove riječi odnose i na nas danas? Ivan 2:5.

“[Kristovi] sljedbenici trebaju postajati sve snažniji i silniji u naviještanju istine kako se približavaju savršenstvu vjere i ljubavi prema svojoj braći. Bog je osigurao božansku pomoć za sve potrebite situacije za koje su naši ljudski resursi nedovoljni. On daje Duha Svetoga da pomogne u svakoj nevolji, da ojača našu nadu i pouzdanje, da nam rasvijetli um i očisti naša srca. On se brine da bude osigurano dovoljno sredstava za ispunjenje njegovih planova. Pozivam vas da tražite savjet od Boga. Tražite ga svim srcem i ‘učinite što god vam rekne.’ (Ivan 2:5).” — Svjedočanstva, knj. 6, str. 414-415.

c. Što je Isus rekao slugama na svadbi da učine? Ivan 2:6–8.

“Kraj ulaza u kuću stajalo je šest velikih kamenih posuda za vodu i Isus je zapovjedio slugama da ih napune vodom. Oni su to učinili. Tada, budući da je vino bilo neodložno potreb­no, On je rekao: 'Sad zahvatite... i odnesite ravnatelju stola!' Umjesto vode kojom su posude bile ispunjene, poteklo je vino.” — Želja vjekova, str. 148.


Utorak , 14. siječnja

3. KRISTOVO VINO

a. Kad je vino bilo posluženo, kako je nadstolnik reagirao? Ivan 2:9, 10.

“Ni kum ni gosti nisu primijetili da je ponestalo vina. Kad su okusili ovo koje su sluge upravo donijele, kum je tvrdio da je ono bolje od svakog vina što ga je prije pio, a znatno se razli­kovalo i od onoga koje se služilo na početku svečanosti.” — Želja vjekova, str. 148.

b. Koju vrstu vina im je Isus dao? Izaija 65:8.

“Vino što ga je Krist stvorio za svetkovinu, kao i ono što ga je dao učenicima kao znamenje svoje krvi, bio je čisti grožđani sok. Prorok Izaija misli na ovo kad govori o novome vinu 'u grozdu' i kaže: 'Ne uništavajte ga, u njemu je blagoslov!' (Izaija 65:8)...

Nefermentirano vino što ga je stvorio u svadbi bio je zdrav i osvježavajući napitak. Njegovo djelovanje trebalo je uskladiti ukus sa zdravim apetitom.” — Želja vjekova, str. 149.

c. Što Biblija kaže o fermentiranom vinu? Izreke 20:1; 23:29–35.

“Krist je u Starome zavjetu upozorio Izraela: 'Vino je podsmjevač, žestoko piće bukač, i tko se njima odaje, neće steći mudrosti.' (Izreke 20:1) On sam nije pružio ljudima takvu vrstu pića. Sotona kuša ljude popuštanjem koje će zamagliti razum i otupjeti duhovna opažanja, dok nas Isus uči da podčinimo ni­žu prirodu. Njegov cjelokupan život bio je primjer samoodricanja. Da bi slomio moć apetita, On je za nas izdržao najtežu kušnju koju ljudska priroda može izdržati. Krist je naredio da Ivan Krstitelj ne smije piti ni vino ni žestoka pića. On je naložio istu uzdržljivost i Manoahovoj ženi. On je izrekao prokletstvo nad čovjekom koji bi stavljao bocu na usne svoga bližnjega. Krist nije proturječio svom vlastitom nauku.” — Želja vjekova, str. 149.


Srijeda , 15. siječnja

4. KRISTOV PRIMJER NA OKUPLJANJIMA

a. Koji ciljevi su bili ostvareni kroz Kristovu prisutnost i kroz Njegovo čudo na svadbenoj gozbi a predstavljaju pouku i nama danas? Ivan 2:11.

“Krist je znao sve; Gledao je kroz stoljeća do našeg vremena i vidio kakvo će biti stanje društva na kraju svjetske povijesti. Vidio je tisuće i tisuće kako bivaju uništeni kroz korištenje vina i žestokih pića. Svijet je postupno došao u isto stanje kakvom je bio u danima prije potopa. Ali nebo je uzdignulo znak opasnosti, kako bi ljudi mogli prihvatiti upozorenje i surađivati s Bogom radi vlastite dobrobiti. On nam je primjer potpune apstinencije, i dao upute koje će, ako ih slijedimo, rezultirati stvaranjem i očuvanjem snage, vještina i izvrsnosti naše djece.” — The Signs of the Times, 16. April 1896.

b. Opišite osvježavajući stav kojega je Krist svojim primjerom pokazivao tijekom cijele svoje službe. Matej 11:29.

“Isus je započeo djelo reformacije svojim prisnim suosjeća­njem s ljudskim rodom. Pokazujući najviše poštovanje prema Božjem zakonu, ukoravao je licemjernu pobožnost farizeja i po­kušavao osloboditi narod od besmislenih pravila koja su ga ve­zivala. Želio je srušiti ograde koje su razdvajale društvene slo­jeve, da bi ljude mogao okupiti kao djecu jedne obitelji. Njegova prisutnost na svadbenoj svečanosti bila je osmišljeni ko­rak prema ostvarenju tog cilja.” — Želja vjekova, str. 150.

“Isus je korio popuštanje samome sebi u svim njegovim ob­licima, ali je po svojoj naravi bio društven. On je prihvaćao gostoljubivost svih društvenih slojeva, posjećujući domove bo­gatih i siromašnih, i obrazovanih i neobrazovanih, u težnji da uzdigne njihove misli od svakodnevnog na ono što je duhovno i neprolazno. On nije odobravao rasipnost i neumjerenost i nikakva sjen­ka svjetovne lakoumnosti nije padala na Njegovo ponašanje; ipak, On je nalazio zadovoljstvo u prizorima bezazlene radosti i svojom je prisutnošću odobravao društvene skupove. Hebrej­ska svadba bila je dojmljiv događaj i njezina radost nije prou­zročila nezadovoljstvo Sina Čovječjega. Svojom prisutnošću na svečanosti Isus je ukazao poštovanje braku kao božanskoj usta­novi.” — Želja vjekova, str. 150, 151.


Četvrtak , 16. siječnja

5. ZDRAVI DRUŠTVENI ODNOSI

a. Što trebamo naučiti iz Kristovog primjera koji Ga razlikuje od vjerskih vođa Njegovog vremena? Izreke 18:24.

“Kristova je služba bila u uočljivoj suprotnosti sa službom hebrejskih starješina. Njihovo poštovanje predaja i formalizma uništili su svaku stvarnu slobodu mišljenja i djelovanja. Živjeli su u stalnom strahu od oskvrnuća. Da bi izbjegli dodir s 'ne­čistima' držali su se na odstojanju ne samo od neznabožaca već i od većine iz svog vlastitog naroda, ne želeći im biti od koristi niti zadobiti njihovo prijateljstvo. Baveći se stalno ovim pitanji­ma, njihov je um zakržljao i njihov se životni vidokrug suzio. Njihov primjer potkrepljivao je samoživost i netrpeljivost između svih narodnih slojeva.”—Želja vjekova, 150.

b. Što treba biti naš cilj u svim našim društvenim odnosima? Izreke 11:30.

“Svojim riječima i prijateljskim osmijehom možemo pru­žiti tisuće malih pažnji, koje će nam se uzvratiti. Nesmotreni kršćani svojom nemarnošću prema drugima pokazuju da nisu u zajednici s Kristom. Nemoguće je biti u zajednici s Kristom, a pokazivati neljubaznost prema drugima i zanemarivati nji­hova prava.

Svi trebamo postati svjedoci za Isusa. Društvenost posve­ćena Kristovom milošću, treba se proširiti, ako želimo zadobiti duše za Spasitelja. Neka svijet vidi da nismo sebič­no zaokupljeni svojim brigama, već da želimo s drugima po­dijeliti svoje blagoslove i prednosti. Pokažimo da nas naša vjera ne čini bezosjećajnim i strogim. Neka svi oni koji govore da su našli Krista služe drugima onako kako je On služio ljudima. U ovome svijetu nikada ne smijemo ostaviti pogrešan dojam da su kršćani žalosni i nesretni ljudi.” — Temelji sretnog doma, str. 428.


Petak , 17. siječnja

PITANJA ZA RAZMIŠLJANJE

1. Opišite duhovne plodove koji su proizašli iz Kristovog čuda u Kani.

2. Opišite odnos između Krista i Njegove majke.

3. Zašto je upravitelj gozbe bio iznenađen?

4. Koja vrsta vina prikladno simbolizira Kristovu krv?

5. Kad smo na društvenim okupljanjima, čega se trebamo prisjetiti iz Isusovog primjera?

 <<    >>