undefined
Márc. 9.
1. A GYÓGYÍTÓ VÍZ
a. Milyen célból ment a sok beteg Jeruzsálembe? Jn 5:2-3.
b. Mit hittek az emberek a Bethesda tóról? Jn 5:4.
„Ennek a tónak a vize időnként megmozdult. Az általános hit szerint ez természetfeletti erő műve volt, s aki először lépett a felzavart vízbe, az meggyógyult, bármilyen betegségben szenvedett is. Nyomorultak százai látogatták ezt a helyet. A tömeg olyan nagy volt amikor a víz felzavarodott, hogy rohanás közben letaposták az előttük levő férfiakat, nőket és gyermekeket, a náluk gyengébbeket. Sokan a tó közelébe sem juthattak. Többen odaértek, és a parton haltak meg. Menedékhelyeket készítettek a tó körül, hogy a betegeket megvédjék a nap hevétől és az éj hűvösétől. Némelyek az éjszakát ezeken a tornácokon töltötték, s onnan másztak a tóhoz nap mint nap, a gyógyulás hiú reményében.” – JÉ 159.
c. Hogyan kezdődött párbeszéd Jézus és az egyik ember között a tónál? Jn 5:5-7.
undefined
Márc. 10.
2. A BÉNASÁG KÜLÖNBÖZŐ FORMÁI
a. Mire utasította Jézus a bénát, ami emberileg lehetetlen feladat volt? Mi lett az eredménye? Jn 5:8-9.er.
„Jézus nem kérte ezt a szenvedőt, hogy higgyen benne. Egyszerűen így szólt: ’Kelj fel, vedd fel a te nyoszolyádat, és járj!’ (Jn 5:8) Ám a férfi hite belekapaszkodik ebbe a mondatba. Minden idegét és izmát átjárja az új élet, bénult tagjai egészségesen kezdenek működni. Kérdés nélkül aláveti akaratát Krisztus parancsának, és összes izmai engedelmeskednek akaratának. Felszökken, és újra tud mozogni.
Jézus nem biztosította isteni segítségről. A férfi egy percre kételkedhetett volna, de akkor elveszíti egyetlen gyógyulási lehetőségét. Ám hitt Krisztus szavának, aszerint cselekedett, és visszanyerte erejét.” – JÉ 160.
b. Milyen lelki állapotba kerülnek a Krisztustól elszakadt emberek? Ésa 1:5-6; Rm 7:24
„A bűn elválasztott az isteni élettől. Lelkünk megbénult. Nem vagyunk képesek szent életet élni, ugyanúgy, mint a magatehetetlen férfi sem tudott járni. Sokan ismerik fel gyámoltalanságukat, sóvárognak a lelki élet után, amely összhangba hozza őket Istennel, és hiába küzdenek, hogy elnyerjék.” – JÉ 160.
c. Mi az egyetlen orvosság egy ilyen állapotra? Apcs 9:34.
„A Megváltó a vérén megváltottak fölé hajol, és kifejezhetetlen szelídséggel, szánalommal így szól: ’Akarsz-é meggyógyulni?’ (Jn 5:6) Megparancsolja, hogy kelj fel egészségesen, békében. Ne várj, amíg érzed, hogy meggyógyultál! Higgy szavának és teljesül! Állj akaratoddal Krisztus oldalára! Szolgálj neki, cselekedj szava szerint, és erőt fogsz kapni! Bármilyen bűnös szokásba, uralkodó szenvedélybe merül is bele az ember hosszú időn át, amely parancsol testnek és léleknek, Krisztus meg tud és meg is kíván szabadítani attól. Életet ad lelketeknek, melyek ’holtak a ti vétkeitek miatt’ (Ef 2:1). Megszabadítja a gyengeség, szerencsétlenség és a bűn láncai által megkötözött foglyot.” – JÉ 160-161.
undefined
Márc. 11.
3. MEGÚJULT ÉLET
a. Hogyan segít Krisztus a győzelemhez? Ef 2:1–6.
„Az ember természettől fogva hajlamos követni Sátán sugallatait és csak akkor tud sikeresen ellenállni a rettenetes ellenfélnek, ha Krisztus, a hatalmas hódító lakik benne, irányítja kívánságait, és erőt ad neki… Sátán jobban tudja, mint Isten népe, hogy minden erejük Krisztusban rejlik, s nagy lehet Sátán fölött a hatalmuk. Az igazság leggyöngébb hívője, mikor alázatosan segítséget kér a hatalmas hódítótól, szilárdan Krisztusra támaszkodva sikeresen visszaveri Sátánt és összes seregét.” – 1B 341.
„Krisztustól kell tanulnunk. Tudnunk kell, mi Ő azok száMárca, akiket megváltott. Fel kell ismernünk, hogy a Benne vetett hit által kiváltságunk, hogy részesei lehetünk az isteni természetnek, és így elkerülhetjük a világban a vágy általi romlottságot. Így megtisztulunk minden bűntől, minden jellemhibától. Nem kell megtartanunk egyetlen bűnös hajlamot sem…
Ahogyan az isteni természetből részesedünk, úgy törlődnek a jellemből a rosszra való öröklött és szerzett hajlamok. A mennyei Tanítóról való folytonos ismeretszerzéssel naponta részesedünk az Ő természetéből, és együttműködünk Istennel a Sátán kísértéseivel szembeni küzdelemben. Isten munkálkodik és az ember is, hogy az ember egy legyen Krisztussal, ahogy Krisztus egy Istennel. Így majd együtt ülhetünk Krisztussal a mennyei helyeken. Az emberi tudat békében és bizonyosságban nyugszik Jézusban.” – RH April 24, 1900.
b. Milyen a Krisztus erejéből származó béke? Rm 8:3-6.
„Minden gyermek atyja élete szerint él. Ha Isten gyermekei vagyunk, a Lelke által élők, akkor Isten élete szerint élünk… ’Hogy a Jézus élete is látható legyen a mi halandó testünkben’ (2Kor 4:11). Ez az élet ugyanazt a jellemet fejleszti ki, s ugyanolyan cselekedetekben nyilatkozik meg bennünk, mint Jézusban. Ezáltal leszünk összhangban minden törvényével, mert ’az Úrnak törvénye tökéletes, megeleveníti a lelket’ (Zsol 19:8). Szeretete által ’a törvénynek igazsága beteljesül bennünk, kik nem test szerint járunk, hanem lélek szerint’ (Rm 8:4).” – GH 80.
undefined
Márc. 12.
4. A FARIZEUSOK HARAGJA
a. Miért lettek ingerültek a farizeusok miközben figyelmen kívül hagyták a bénának adott áldást? Jn 5:9.ur.-10.
„Amint útjára sietett [a meggyógyított béna], határozottan, szabadon lépdelve Istent dicsérté, és örvendezett újonnan kapott erejének, közben találkozott néhány farizeussal, s azonnal elmondta nekik gyógyulását. Meglepődött, milyen hűvösen hallgatták történetét.
Borús arccal szakították félbe, és kérdőre vonták, miért hordja az ágyát szombatnapon. Szigorúan emlékeztették, hogy törvénytelen dolog terhet cipelni az Úr napján. A férfi örömében elfelejtette, hogy szombat van, mégsem érzett bűnbánatot, amiért engedelmeskedett Annak a parancsának, Akinek ilyen isteni ereje van. Bátran válaszolt: ’Aki meggyógyított engem, az mondá nékem: Vedd fel a nyoszolyádat, és járj’ (Jn 5:11). Kérdezték, ki tette ezt, de nem tudta megmondani. Ezek a vének jól tudták, hogy csak Egyvalaki képes véghez vinni ezt a csodát, de közvetlen bizonyítékot akartak Jézus személyére nézve. El akarták ítélni, mint szombatrontót. Ítéletük szerint nemcsak áthágta a törvényt a beteg szombati meggyógyításával, hanem szentségtörést is követett el azzal, hogy megparancsolta neki, vigye el nyoszolyáját.” – JÉ 161.
b. Mivé tették a zsidók a szombat napot? Mt 23:4.
„A zsidók annyira kiforgatták a törvényt, hogy igává, kötelékké tették. Értelmetlen kívánalmaik közmondásosakká váltak más népek körében. Különösen a szombatot kerítették be mindenféle értelmetlen korlátozással. Így ez nem volt számukra sem öröm, sem tiszteletreméltó, az Úrnak szentelt idő. Zsidó nem gyújthatott tüzet, sőt még mécsest sem szombaton. Következésképp az emberek a pogányokra voltak utalva sok olyan dologban, amelyeket maguk nem tehettek meg törvényeik szerint. Nem vették észre, hogy ha ezek a cselekedetek bűnösek, akkor éppoly bűnösek azok, akik másokat bíznak meg végrehajtásukkal, mintha maguk tették volna meg. Azt hitték, hogy az üdvösség csak a zsidókra korlátozódik, és az összes többiek amúgy is reménytelen állapota Márc nem lehet rosszabb. De Isten nem adott olyan parancsolatokat, amelyeknek ne engedelmeskedhetne mindenki. Törvényei nem szentesítenek ésszerűtlen vagy önző megszorításokat.” – JÉ 161-162.
undefined
Márc. 13.
5. A SZOMBAT CÉLJA
a. Hogyan viszonyult Jézus Isten törvényéhez és a szombathoz? Ésa 42:21.
„Jézus ’a törvényt naggyá teszi és dicsőségessé’ (Ésa 42:21). Nem kisebbíteni akarta annak magasztosságát, hanem dicsőíteni… Azért jött, hogy felszabadítsa a szombatot azok alól a megterhelő követelmények alól, amelyek áldás helyett átokká tették.” – JÉ 163.
b. Mit szabad és mit nem szabad tenni szombaton? 2Móz 20:8-11.
„A tónál a szerencsétlenek közül a legnyomorultabbat választotta, akin megmutatta gyógyító hatalmát, s megparancsolta az embernek, hogy hordozza nyoszolyáját a városon keresztül, így mutassa meg mindenkinek a rajta véghez vitt nagy művet. Felmerül a kérdés, törvényes volt-e ezt tenni szombatnapon, megnyitja ez az utat Jézus száMárca az Úr napjára vonatkozó zsidó korlátozások megtagadása felé, és afelé, hogy érvénytelennek nyilvánítsa hagyományaikat.
Jézus azt állította, hogy a nyomorultak megszabadításának munkája összhangban van a szombat-parancsolattal. Összhangban van Isten angyalainak munkájával, akik örökké fel- és alászállanak a menny és a föld között, hogy segítsenek a szenvedő emberiségen…
Az embernek is van elvégezni való munkája ezen a napon. Az életszükségleteket ki kell elégíteni, a beteget kezelni kell, a szűkölködőt el kell látni. Nem fogják bűntelennek tartani, aki megtagadja, hogy könnyítsen a szenvedőn szombatnapon. Isten szent pihenőnapja az emberért rendeltetett, az irgalmasság cselekedetei tökéletes összhangban vannak ezzel a szándékkal. Isten nem kívánja, hogy teremtményei akár csak egy órát is szenvedjenek olyan fájdalom miatt, amit szombaton vagy bármely más napon enyhíteni lehet.” – JÉ 163-164.
undefined
Márc. 14.
SZEMÉLYES ÁTTEKINTŐ KÉRDÉSEK
1. Milyen hiedelem volt elterjedt a Bethesdai tóról?
2. Mi volt az a különleges dolog, ami Krisztus figyelmét felkeltette?
3. Hogyan gyógyítható lelki bénultságunk?
4. Miért volt dühítő a zsidók száMárca a csodálatos gyógyulás?
5. Milyen cselekedetek vannak összhangban a szombat parancsolattal?