Back to top

Sabbath Bible Lessons

JÁNOS EVANGÉLIUMA (1

 <<    >> 
6. Tanulmány 2025. február 8. Szombat

A SZENTLÉLEK MUNKÁJA

„És amiképen felemelte Mózes a kígyót a pusztában, akképen kell az ember Fiának felemeltetnie. Hogy valaki hiszen ő benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” (Jn 3:14-15)

„Tekintsünk, óh tekintsünk Jézusra és éljünk!” – CE 76.

Javasolt olvasmány:   Krisztus Példázatai, 59-63. (A kovász) 

undefined Feb. 2.

1. TOVÁBB ÉRDEKLŐDVE

a. Mit kérdezett Nikodémus, amely mutatja, hogy a szíve meglágyult? Jn 3:9.

„Jézus szószerinti értelemben így válaszolt Nikodémusnak: Velem folytatott vitád mit sem segít, érvelések nem világosítják meg a lelket. Új szívre van szükséged, vagy pedig nem tudod felfogni a mennyek országát. Újból kell születned. Amíg ez a változás be nem áll, amíg meg nem újít mindent, addig a legerősebb bizonyíték sem használ semmit. A hiány a te szívedben van. Mindennek meg kell változnia, mert egyébként nem láthatod Istennek országát.

Ez a kijelentés igen megalázó volt Nikodémus száMárca… Nem volt még eléggé lelki gondolkozású, hogy Krisztus szavainak értelmét felfogja. Ám az Üdvözítő az érvre válaszolt…

Az igazság néhány sugara áthatolt a főember lelkén. Krisztus szavai csodálattal töltötték el, ezért tette fel a kérdést: ’Mi módon lehetnek ezek?’ Jézus mélységesen, komolyan válaszolta: ’Te Izrael tanítója vagy, és nem tudod ezeket?’ Szavai tanítást tartalmaztak Nikodémus száMárca. Ugyanis ahelyett, hogy az igazság bosszantaná, és gúnyt űzne belőle, inkább szerényebben vélekedne önmaga felől, lelki tudatlansága miatt. Ámde Krisztus olyan ünnepélyesen, olyan méltóságteljesen beszélt, tekintete és hangja olyan komoly szeretetet fejezett ki Nikodémus iránt, hogy nem sértődött meg, megszégyenítő helyzete ellenére sem.” – BP 172-173.


undefined Feb. 3.

2. A SZOKVÁNYOS VISELKEDÉS MEGVÁLTOZÁSA

a. Mivel büszkélkedtek a farizeusok? Lk 18:9-12.

„Az Úr először a zsidókat hívta szőlőjébe. Ezért büszkék és önigazultak voltak. Azt gondolták, hogy hosszú éveken át tartó szolgálatuk miatt nagyobb jutalom illeti meg őket, mint másokat. Semmi nem okozott nekik nagyobb bosszúságot, mint az a hír, hogy a pogányoknak éppolyan joguk van az Isten dolgaihoz, mint nekik.” – KP 278.

b. Hogyan szemléltette Jézus a Szentlélek munkáját a szívben? Jn 3:8.

„A szél hallható a fák ágai között, susogtatja a leveleket és a virágokat; mégis láthatatlan, és senki sem tudja, honnan jön vagy hová megy. Ilyen a Szentlélek munkája a szívben. Nem lehet jobban megmagyarázni, mint a szél mozgását. Az ember lehet, hogy nem tudja megmondani megtérésének pontos idejét vagy helyét, vagy nyomon követni az összes körülményeket, ez azonban még nem bizonyítja, hogy megtéretlen. Valaki által, aki éppoly láthatatlan, mint a szél, Krisztus folytonosan munkálkodik a szívben.” – JÉ 134.

c. Hogyan rögzülnek a szívben a mennyei benyomások? Ésa 30:21; Jer 42:3; Mt 16:17.

„Lassan-lassan, talán az ember száMárca észrevétlen, a kapott benyomások a lelket Krisztus felé vonják. Ilyen élményeket kaphat az ember, ha Róla elmélkedik, olvassa a Szentírást, vagy egy prédikátortól élőszóban hallgatja az Igét. Egyszerre csak, amikor a Szentlélek határozottabban kérlel, a lélek boldogan adja át magát Jézusnak. Sokak szerint ez a hirtelen megtérés; valójában azonban Isten Lelke hosszan tartó munkájának eredménye; türelmet, időt igénylő folyamat.” – JÉ 134.

„Engedjétek, hogy szíveteket meglágyítsa és leigázza Isten Lelke. A megjegesedett lelkek hadd olvadjanak fel a Szentlélek munkája alatt.” – 12LtMs, Ms 53, 1897.


undefined Feb. 4.

3. AZ ÚJJÁSZÜLETÉS BIZONYÍTÉKAI

a. Hogyan mutatkozik meg külsőleg a Szentlélek belső munkája? Gal 5:22-25.

„Bár maga a szél láthatatlan, de hatásai láthatók, érezhetők. Ugyanígy nyilvánvalóvá válik a Lélek szívben történő munkálkodása az olyan ember cselekedeteiben, aki átérezte a megmentő erőt. Amikor Isten Lelke átveszi az uralmat a szív felett, átalakítja az életet. Az ember elveti a bűnös gondolatokat, lemond a gonosz cselekedetekről; szeretet, alázatosság és béke lép a harag, irigység és összeférhetetlenség helyébe. A bánatból öröm lesz, az arcon égi fény tükröződik.” – JÉ 134-135.

b. Mikor kapja meg az ember az átalakulás áldását? Rm 10:9-10; 1Jn 1:9.

„Senki sem láthatja a kezet, amely leemeli a terhet, nem láthatja a mennyei udvarokból alászálló fényt. Az áldás akkor jön, amikor a lélek hittel aláveti magát Istennek. Ekkor az emberi szem száMárca nem látható hatalom új lényt hoz létre Isten képmására.” – JÉ 135.

„Ha a Szentlélek formálja, alakítja szívedet mindennap, akkor lelki látásoddal felismered Isten országának jellegét, lényegét. Nikodémus elfogadta Krisztus tanítását és őszinte hívő vált belőle.” – BP 173.

c. Hogyan szemléltette Krisztus ezt a folyamatot? Mt 13:33.

„A lisztbe rejtett kovász láthatatlanul megkeleszti az egész tésztát. Az igazság kovásza is titokban, csendben és állandóan alakítja a lelket. Az ember természetes hajlamait megszelídíti és foglyul ejti. Új gondolatokat, új érzéseket, új indítékokat ébreszt benne. A jellem új mércéje tárul elé – Krisztus élete. Gondolkozása megváltozik, képességeit más irányban hasznosítja. Nem kap új képességeket, hanem a meglevők megszentelődnek. Lelkiismerete felébred. Olyan jellemvonások alakulnak ki benne, amelyekkel szolgálhatja Istent.” – KP 61.


undefined Feb. 5.

4. Márc ISMERT SZEMLÉLTETÉS

a. Hogyan szemléltette Jézus a hamarosan bekövetkező keresztre feszítését? Jn 3:14-15.

„[Jn 3:14-15 idézve] Ez Márc olyan terület volt, melyen Nikodémus is otthon érezte magát. A felemelt kígyó jelképe világossá tette száMárca a Megváltó küldetését. Amikor Izrael népe közül sokan elpusztultak a tüzes kígyók marásától, Isten utasította Mózest, hogy készítsen egy érckígyót; és helyezze el magasan a gyülekezet közepette. Azután hírül adták a táborban, hogy aki feltekint a kígyóra, életben marad. A nép jól tudta, hogy a kígyónak önmagában nincs ereje, nem tud segíteni. Krisztust szimbolizálta. Ahogyan a pusztító kígyók képmására készített jelképet felemelték gyógyulásuk érdekében, úgy fog az Üdvözítő megjelenni ’a bűn testének hasonlatosságában’ (Rm 8:3). Számos izraelita úgy tekintett az áldozati szolgálatokra, mintha bennük lenne az erő, amely megszabadít a bűntől. Isten meg akarta velük tanítani, hogy ezeknek sincs Márc nagyobb értékük, mint az érckígyónak. Arra kellettek, hogy gondolataikat a Megváltóra irányítsák. Sem sebeik gyógyulásáért, sem bűneik bocsánatáért maguk semmit nem tehettek, csupán Isten ajándékába vetett hitüket kellett megmutatniuk. Rá kellett tekinteniük, hogy éljenek.” – JÉ 136-137.

b. A rendelkezés ellenére miért haltak meg némelyek? 1Kor 10:9; Zsid 3:12.

„Az izraeliták közül sokan semmiféle segítséget sem láttak abban az orvosságban, amelyet a menny kínált számukra. Mindenfelől halottak és haldoklók vették körül őket, és tudták azt, hogy isteni segítség nélkül elkerülhetetlen a végzetük. Mégis tovább folytatták jajveszékelésüket fájdalmaik és biztos haláluk tudatában, amíg erejük el nem fogyott és szemük meg nem üvegesedett, miközben egy pillantással azonnal meggyógyulhattak volna.” – PP 400.

c. Ha üdvözülni akarunk, hova kell tekintenünk? Zsid 6:19-20.

„A bűn végzetes hatását csak az Isten által létesített óvintézkedés távolíthatja el. Az izraeliták azzal mentették meg életüket, hogy felnéztek a felemelt érckígyóra. A feltekintés hitüket jelentette. Azért éltek, mert elhitték Isten szavát, és bíztak abban az eszközben, amelyet Isten a gyógyulásukra rendelt. Így tekinthet fel a bűnös Krisztusra, és élhet. Bocsánatot kap Istentől Krisztus Jézus engesztelő áldozatába vetett hite által; azonban az élettelen jelképpel ellentétben Krisztusnak elegendő hatalma és ereje van önmagában ahhoz, hogy meggyógyítsa a bűnbánó bűnöst.” – PP 399.


undefined Feb. 6.

5. TARTSUK A SZEMÜNKET A CÉLON

a. Mi volt az a lecke, amit Nikodémus később megértett, és amit nekünk is mindig szem előtt kell tartanunk? Ef 2:8; Lk 13:20-21.

„Sokszor kérdezik: miért vallja sok olyan ember, hogy hisz Isten Igéjében, akinek beszéde, lelkülete, jelleme nem árulkodik reformációról? Miért nem tudják sokan elviselni, ha szándékaik, terveik ellenállásba ütköznek? Szentségtelen indulataiknak nem tudnak parancsolni; durván, fölényesen és ingerülten beszélnek. Életükben a világ fiainak önszeretete, önzése mutatkozik meg. Ugyanolyan ingerültek, ugyanolyan meggondolatlanul beszélnek, mint azok. Éppolyan sértődékenyek és büszkék, éppúgy engednek velük született hajlamaiknak; jellemük éppoly torz, mintha egyáltalán nem ismernék az igazságot. Ez azért van, mert nem tértek meg. Nem rejtették az igazság kovászát szívükbe, és ezért ez a kovász nem végezhette el munkáját bennük. Velük született és melengetett bűnös hajlamaikat nem vetették alá Isten átformáló erejének. Életük arról tanúskodik, hogy nélkülözik Isten kegyelmét, és nem hisznek jellemformáló erejében.

’A hit hallásból van, a hallás pedig Isten Igéje által.’ A Szentírás a jellem átalakításának sarkalatos eszköze. Krisztus így imádkozott: ’Szenteld meg őket a te igazságoddal: a te igéd igazság’ (Rm 10:17; Jn 17:17). Isten Igéje, ha kutatjuk és hallgatunk rá, szívünkben munkálkodva leigázza minden szentségtelen jellemvonásunkat. A Szentlélek szól hozzánk, hogy ráébresszen bűneinkre. A hit pedig, amely szívünkben ébred, a Krisztus iránti szeretettől áthatva cselekszik, és kialakítja bennünk – testünkben, lelkünkben és értelmünkben – Krisztus képmását. Ekkor Márc Isten felhasználhat bennünket akaratának végrehajtására. Az erő, amit kaptunk, belülről kifelé hat, és arra indít, hogy közöljük másokkal a megismert igazságot.” – KP 61.


undefined Feb. 7.

SZEMÉLYES ÁTTEKINTŐ KÉRDÉSEK

1. Mi volt a fő jellemzője a farizeusoknak Krisztus idejében?

2. Hogyan születünk újjá Krisztus hasonlatosságára?

3. Hogyan nyilvánul meg a szív átalakulása?

4. Mutasd be a felemelt kígyó szimbólumát!

5. Hogyan mutatja meg a kovászról szóló példázat az Isten kegyelmében való növekedést?

 <<    >>