Back to top

Sabbath Bible Lessons

JÁNOS EVANGÉLIUMA (1

 <<    >> 
3. Tanulmány 2025. január 18. Szombat

A KÁNAI MENYEGZŐ

„Valamit mond néktek, megtegyétek.” (Jn 2:5 u.r.)

„Jézus azzal kezdte reformáló munkáját, hogy együttérzéssel közeledett az emberiség felé.” – JÉ 117.

Javasolt olvasmány:   Jézus Élete, 112-120. (A menyegzői ünnepségen); Üzenet az Ifjúságnak, 227-236. (A barátkozás célja; Keresztény barátság és udvariasság; Vezérelvek; A társaság hatása; Befolyásunk és felelősségünk) 

undefined Jan. 12.

1. JÉZUS MEGKEZDI SZOLGÁLATÁT

a. Hol kezdte meg Jézus a földi szolgálatát? Jn 2:1-2.

„Jézus nem Jeruzsálemben, a Szanhedrin előtt kezdte meg szolgálatát valamilyen nagy tettel. Egy kis galileai faluban, egy családi összejövetelen nyilvánította ki hatalmát, hogy hozzájáruljon egy menyegzői ünnepség öröméhez. Így mutatta ki rokonszenvét az emberek iránt, és azt a vágyát, hogy boldogságukat szolgálja. A megkísértés pusztájában maga is ivott a keserűség poharából. Azért jött, hogy az embernek az áldás poharát nyújtsa, és megszentelje az emberi kapcsolatokat.” – JÉ 112.

b. Mi történt jóval az esküvői lakoma vége előtt? Jn 2:3.

„[Márcia] látta, hogy minden tekintet Jézusra irányul, és szerette volna, ha fia bebizonyítja az egybegyűlteknek: Ő valóban Isten Megdicsőítettje. Remélte, hogy Jézusnak alkalma nyílik csodát tenni a vendégek előtt.

Az akkori szokás szerint a menyegzői ünnepség több napig tartott. Ünneplés közben hamarosan kiderült, hogy a bor nem elegendő. Ez a felismerés rendkívüli zavart és nyugtalanságot eredményezett. A menyegzőn a bor hiánya gondatlanságnak számított, és a vendégszeretetet kérdőjelezte meg.” – JÉ 113.


undefined Jan. 13.

2. KRISZTUS ÉS AZ ÉDESANYJA

a. Mit mondott Krisztus anyja? Mi volt Jézus válasza? Jn 2:3-4.

„[Jn 2:3-4. idézve] Ez az első hallásra elutasítónak tűnő válasz nem volt rideg, udvariatlan megnyilatkozás. Az a kifejezés, ahogyan a Megváltó megszólította anyját, megfelelt az akkori keleti szokásnak. Ezt a megszólítást olyan személyekre alkalmazták, akik iránt tiszteletet akartak kifejezni. Krisztus minden megnyilatkozása összhangban volt a törvény előírásával: ’Tiszteld atyádat és anyádat’ (2Móz 20:12). A kereszten, ahol utoljára fejezte ki anyja iránti gyöngédségét, Jézus ugyanígy szólította meg Márciát, és legszeretettebb tanítványa gondjaira bízta. A menyegzőn csakúgy, mint a kereszten, a hanghordozásában, tekintetében és modorában rejlő szeretet magyarázza szavait.” – JÉ 113-114.

b. Mit mondott Krisztus anyja a szolgáknak? Vonatkoznak-e ránk is ezek a szavak? Jn 2:5.

„Ahogyan [Krisztus] követői közelednek a hit és a testvéri szeretet teljességéhez, úgy egyre nagyobb és nagyobb hatalommal kell hirdetniük az igazságot. Isten gondoskodott az isteni segítségről minden vészhelyzetre, melyek meghaladják emberi erőnket. Szentlelkét adja minden nehézségben, hogy erősítse hitünket és bizalmunkat, felvilágosítsa gondolatainkat és megtisztítsa szívünket. Azt akarja, hogy elég eszköz álljon rendelkezésére tervei megvalósításához. Kérlek benneteket, hogy Istentől kérjetek tanácsot! Keressétek Őt teljes szívetekből, és ’valamit mond néktek, megtegyétek.’ (Jn 2:5).” – 6B 414-415.

c. Mit mondott Jézus a szolgáknak az esküvőn? Jn 2:6-8.

„Az ajtó mellett hat nagy kőveder állott. Jézus megparancsolta a szolgáknak, hogy töltsék meg őket vízzel. Ez meg is történt. Azután, amikor szükség lett a borra, így szólt: ’merítsetek és vigyetek a násznagynak’ (Jn 2:8). A megtöltött edényekből víz helyett íme bor folyt.” – JÉ 115.


undefined Jan. 14.

3. BOR KRISZTUSTÓL

a. Amikor felszolgálták a bort, hogyan reagált a násznagy? Jn 2:9-10.

„Sem az ünnepség násznagya, sem a vendégek nem tudták, hogy híján lett volna a bor. Csak amikor a násznagy megkóstolta, amit a szolgák kihoztak, akkor vette észre, hogy jobb bármelyik bornál, amit azelőtt ivott, és nem olyan, mint az ünnepség elején felszolgált ital.” – JÉ 115.

b. Milyen bort adott Krisztus? Ésa 65:8.

„A bor, amelyet Krisztus az ünnepségen nyújtott, és tanítványainak adott mint saját vérének jelképét, tiszta szőlőlé volt. Erre hivatkozik Ésaiás próféta, amikor ’a fürtben’ levő újborról szól, és ezt mondja: ’Ne veszesd el, mert áldás van benne’ (Ésa 65:8)…

Az erjedetlen must, amivel a menyegzői vendégeket megajándékozta, jó hatású és üdítő ital volt. Hatásaként az ízlés összhangba került az egészséges étvággyal.” – JÉ 116-117.

c. Mit mond a Szentírás az erjesztett borról? Péld 20:1; 23:29-35.

„Krisztus volt az, aki az Ószövetségben intette Izraelt: ’A bor csúfoló, a részegítő ital háborgó, és valaki abba beletéved, nem bölcs’ (Péld 20:1). Ő maga senkinek sem adott ilyen italt. Sátán az élvezetekre csábítja az embereket, ami elhomályosítja az értelmet, megbénítja a lelki érzékenységet. Krisztus viszont arra tanít minket, hogy tartsuk féken alacsonyabb rendű ösztöneinket. Az Ő egész élete az önmegtagadást példázza. Azért, hogy az étvágy hatalmát megtörje, elszenvedte érettünk a legkomolyabb próbát, amit ember csak kiállhat. Krisztus volt az, aki utasította Keresztelő Jánost, hogy ne igyék sem bort, sem részegítő italokat. Ő volt az, aki ugyanilyen önmegtartóztatásra kötelezte Manoah feleségét. És Ő mondott átkot arra, aki felebarátjának részegítő italt ad. Krisztus nem mondott ellent saját tanításának.” – JÉ 116-117.


undefined Jan.15.

4. A TÁRSASÁGI ÖSSZEJÖVETELEK ÉS KRISZTUS

a. Milyen célokat ért el Krisztus jelenléte és csodája a menyegzőn, és ér el még ma is? Jn 2:11.

„Krisztus tudott előre mindent. Korszakokon áttekintve látta napjainkat, és hogy milyen lesz a társadalom állapota a világtörténelem végén. Látta, hogy ezrek és ezrek fognak elpusztulni a bor és szeszesitalok fogyasztása miatt. A világ fokozatosan visszakerül az özönvíz előtti állapotba. Viszont a menny vészjelzést adott ki, és aki erre felfigyel és együttműködik Istennel, az megmenekülhet. Ellátott bennünket tanításokkal és adott számos példát a tökéletes önmegtartóztatásról. Ha ezek szerint élünk, akkor az gyermekeinket életerőssé teszi, jó képességekkel látja el, nagyszerűek lesznek.” – ST April 16, 1896.

b. Írd le Krisztus felüdítő magatartásának milyenségét, amit földi szolgálata során tanúsított! Mt 11:29.

„Jézus azzal kezdte reformáló munkáját, hogy együttérzéssel közeledett az emberiség felé. Miközben a legmesszebbmenőkig tiszteletet tanúsított Isten törvénye iránt, megfeddte a farizeusok tettetett kegyességét, és megpróbálta a népet megszabadítani az értelmetlen szabályok kötelékéből. Le akarta rombolni a társadalom különböző osztályait elválasztó falakat, hogy egymáshoz közelíthesse az embereket, mint egyetlen család gyermekeit. Megjelenése a menyegzői ünnepen lépés volt ebbe az irányba…

Jézus minden formájában megfeddte az önző vágyak kielégítését, de természeténél fogva társaságkedvelő volt. Bármilyen rendű-rangú ember vendégszeretetét elfogadta. Ellátogatott gazdagokhoz és szegényekhez, műveltekhez és tanulatlanokhoz, és arra vágyott, hogy gondolataikat a mindennapi élet problémáiról a lelki, örök dolgok magasságába emelje. Sohasem engedett meg kicsapongást, viselkedésére nem vetett árnyékot világias könnyelműség. Kedvét lelte azonban az ártatlan, örömteli jelenetekben, és részvételével megszentelte a társasági együttlétet. A zsidó esküvő mély benyomást keltő alkalom volt, amelynek öröme nem volt visszatetsző az Emberfiának. Azzal, hogy jelen volt ezen a menyegzőn, Jézus tiszteletét fejezte ki a házasság, mint isteni intézmény iránt.” – JÉ 117-118.


undefined Jan. 16.

5. AZ EGÉSZSÉGES TÁRSASÁGI KAPCSOLATOK

a. Milyen tanulságot vonhatunk le abból, hogy Krisztus más volt, mint az akkori egyházi vezetők? Péld 18:24.

„Krisztus szolgálata éles ellentétben állott a zsidó vének szolgálatával. A hagyományok és formaságok tiszteletben tartása teljesen megfosztotta őket a valódi gondolkodási és cselekvési szabadságtól. Szüntelenül rettegtek a tisztátalanságtól. Nemcsak a pogányoktól, hanem saját népük többségétől is távol tartották magukat, hogy elkerüljék a ’tisztátalannal’ történő érintkezést. Nem keresték javukat, barátságukat sem igyekeztek megnyerni. Mivel állandóan ezek a dolgok foglalkoztatták őket, gondolatviláguk beszűkült, életük egyetlen pont körül forgott. Példájuk az önzést és a türelmetlenséget táplálta a nép minden rétegében.” – JÉ 117.

b. Mi legyen a célunk a társasági alkalmakon? Péld 11:30.

„Ezernyi apró figyelmességet nyilváníthatunk ki barátságos szavakkal és kedves tekintettel, amelyek visszaverődnek ránk. A nemtörődöm keresztények a mások iránti hanyagságukkal kinyilvánítják, hogy nincsenek Krisztussal egységben. Képtelenség egységben lenni Krisztussal, ugyanakkor barátságtalannak lenni másokkal, megfeledkezve jogaikról.

Mindannyiunknak Jézus tanúivá kell lennünk. Krisztus kegyelme által megszentelt társadalmi erőnket fejlesztenünk kell, hogy lelkeket nyerjünk meg a Megváltónak. Hadd lássa a világ, hogy saját érdekeink nem foglalnak le önzően, hanem vágyunk másokkal is megosztani áldásainkat és kiváltságainkat. Lássák, hogy vallásunk nem tesz közömbössé vagy szőrszálhasogatóvá. Mindazok, akik vallják, hogy megtalálták Krisztust, szolgáljanak úgy az emberek javára, ahogyan Ő tette. Ne legyen rólunk a világnak olyan benyomása, hogy a keresztények bús, örömtelen emberek.” – BO 361.


undefined Jan.17.

SZEMÉLYES ÁTTEKINTŐ KÉRDÉSEK

1. Ismertesd Krisztus kánai csodájának lelki gyümölcseit!

2. Ismertesd Krisztus és édesanyja közötti kapcsolatot!

3. Miért lepődött meg a násznagy?

4. Milyen bor jelképezi megfelelően Krisztus vérét?

5. Egy társasági összejövetelen mi jusson eszünkbe Jézus példája nyomán?

 <<    >>