undefined
Feb. 16.
1. JÉZUS SIKÁR VÁROSÁBAN
a. Hol álltak meg Jézus és tanítványai galileai útjuk közben? Jn 4:6.
„Jézus ült a kút szélén, bágyadt volt az éhségtől és a szomjúságtól. Hosszú volt az út reggel óta, és most tűzött Reá a déli nap. Szomjúsága csak fokozódott, ahogy a hűs, frissítő vízre gondolt, amely oly közel volt hozzá, de mégis elérhetetlen, mivel nem volt sem kötele, sem vizeskorsója, és a kút mély volt. Neki is emberi természete volt, várnia kellett tehát, amíg jön valaki és vizet merít.” – JÉ 144.
b. Milyen tanulságot vonhatunk le abból, hogy Jézus kért szívességet attól a bizonyos asszonytól? Jn 4:7.
„A zsidók és samaritánusok közti gyűlölet azonban meggátolta az asszonyt abban, hogy szívességet ajánljon fel Jézusnak, a Megváltó viszont kereste a kulcsot szívéhez, és isteni szeretettől vezérelt tapintattal kért, nem pedig ajánlott szívességet. Ha felajánlja segítségét, lehet, hogy az asszony visszautasítja, a bizalom azonban bizalmat ébreszt. A menny Királya jött ehhez a kivetett lélekhez, szolgálatot kért kezéből. Ő, aki az óceánt teremtette, akinek hatalma van a nagy mélységek vizein, aki elindította a forrásokat és a föld csatornáit, fáradtan megpihent Jákób kútjánál, és rá volt utalva egy idegen szívességére még egy korty víz tekintetében is.” – JÉ 144-145.
undefined
Feb. 17.
2. MÁSFÉLE VÍZ
a. Hogyan hívta fel Jézus az asszony figyelmét a megváltás ajándékára? Jn 4:10.
„Krisztus a felajánlott víz által Igéjében kinyilatkoztatott kegyelmére utalt. Lelke, tanítása kielégítő forrás minden lélek száMárca. Minden más forrás, amelyhez fordulnak, nem hoz felüdülést. Ám az igazság Igéi hűvös folyamok, olyanok, mint Libánon vizei: mindenkor kielégítők. Krisztusban teljes öröm van mindörökre.” – BP 183.
b. Hogyan reagált az asszony Krisztus ajánlatára? Jn 4:11-12.
„Az asszony nem értette, hogy Krisztus miről beszél. Azt hitte, hogy az előttük lévő kútról van szó.” – 2SP 140-141.
c. Milyen különbségeket említett Jézus a két víz között? Milyen áldásokat ad ez számunkra? Jn 4:13-14; Jel 22:17.
„Ápoljuk a szeretet, a hála lelkületét, tekintsünk fel Jézusra és átalakulunk képmására. Eredményeképpen bizalmunk, reménységünk, türelmünk fokozódik. Isszuk az élet vizét, amelyről Krisztus a saMárciai asszonynak beszélt. Ő mondotta: ’ha ismernéd az Isten ajándékát, és hogy ki az, aki ezt mondja néked, adj innom: te kérted volna őt, és adott volna neked élő vizet… Valaki pedig abból a vízből iszik, amelyet én adok néki, soha örökké meg nem szomjúhozik, hanem az a víz, amelyet én adok neki, örök életre buzgó víznek kútfeje lesz őbenne’. Ez a víz Krisztus életét jelképezi. Szükséglete minden léleknek és elnyeri, ha Krisztussal összeköttetésben él. Akkor áldott, alázatos, hálás bizalom él lelkében, maradandóan. A hitetlenkedő félelmet elsöpri az élő hit. Krisztus jellemét szemléljük, Aki előbb szeretett minket.” – BP 104.
undefined
Feb. 18.
3. AZ ÉLŐ VÍZ
a. Honnan tudhatjuk, hogy az asszony még mindig nem értette Krisztus szavait? Jn 4:15.
„Az isteni kegyelem, melyet egyedül Ő képes nyújtani, olyan, mint az élő víz: megtisztít, felfrissít, felüdíti a lelket.
Jézus nem úgy gondolta, hogy ha az ember egyszer iszik az élet vizéből, az elegendő. Aki megízleli Krisztus szeretetét, az folyton többre vágyik, és semmi mást nem keres. A világ gazdagsága, tisztelete, örömei nem vonzzák. Szíve szüntelenül így kiált: Többet Belőled! Ő, Aki feltárja a lélek szükségleteit, arra vár, hogy ezt a belső éhséget és szomjúságot kielégíthesse. Minden emberi tartalék és forrás kiapad. A tartályok kiürülnek, a tavak kiszáradnak; ámde Üdvözítőnk kimeríthetetlen kútforrás. Újból és újból ihatunk, mindig oltja szomjunkat. Akiben Krisztus lakozik, annak lelkében van az áldás kútja – ’örök életre buzgó víznek kútfeje’ (Jn 4:14). Ebből a forrásból merítheti az összes szükségletét kielégítő erőt és kegyelmet.” – JÉ 146.
b. A szamaritánus asszonyhoz és a pusztai vándorlásban résztvevőkhöz hasonlóan, miként nem ismerjük fel mi sem a Krisztusból áradó csodálatos kegyelmet? Zsol 78:15-16, 19-20. e.r.; 114:7-8.
„Mózes megütötte a kősziklát, de Isten Fia volt az, aki a felhőoszlopban ott állt Mózes mellett és kifakasztotta a sziklából az életadó vizet. Nemcsak Mózes és a vének, hanem az egész gyülekezet is, amely bizonyos távolságban ott állt és figyelt, megpillantotta az Úr dicsőségét. Nem kétséges azonban, hogyha a felhő elmozdult volna, akkor az Úr dicsőségének rettenetes ragyogása mindazokat megölte volna, akik ott tartózkodtak.” – PP 254.
„Krisztus kegyelmes jelenléte, az Ő Igéjében, mindenkor a lélekhez szól, bemutatja Őt, mint az élő víznek kútfejét, hogy felüdítse a szomjazó lelket. Kiváltságunk, hogy élő, bennünk lakozó Üdvözítőnk legyen. Ő a belénk plántált lelki erő forrása, befolyása árad tova szavakban és tettekben, felüdítve mindenkit, befolyásunk körében. Bennünk is fakasztja a vágyat, a törekvést erőért és tisztaságért, szentségért és békességért, örömért, melybe nem vegyül üröm. Az Üdvözítő bennünk lakozásának ez az eredménye.” – BP 183.
undefined
Feb. 19.
4. JÉZUS FELFEDI KILÉTÉT
a. Milyen új dolgot vetett fel Jézus a saMárciai asszonnyal folytatott beszélgetésében? Hogyan reagált ő? Jn 4:16-17. e.r.
„Jézus most hirtelen más irányba terelte a beszélgetést. Mielőtt ez a lélek elfogadhatta az ajándékot, amelyet Jézus adni vágyott, rá kellett vezetnie, hogy felismerje bűneit és Megváltóját. ’Monda néki: Menj el, hívd a férjedet, és jöjj ide!’ (Jn 4:16) Az asszony így felelt: ’Nincs férjem’ (Jn 4:17). Azt remélte, hogy ezzel minden ilyen irányú kérdezősködésnek elejét veszi. A Megváltó viszont folytatta: ’Jól mondád, hogy: Nincs férjem; Mert öt férjed volt, és a mostani nem férjed: ezt igazán mondtad’ (Jn 4:17-18).” – JÉ 146.
b. Mivel egészítette ki Jézus a választ? Mennyit tud rólunk Jézus? Jn 4:17. u.r.-18; Zsol 139:7-8, 11-12.
„Véges elménk nem tudja felfogni Isten nagyságát. ’Az Úr trónja a mennyekben van’ (Zsol 11:4), Lelke által azonban mindenhol jelen van. Ő alaposan ismeri kezének minden munkáját, és személyesen érdekli mindennek és mindenkinek a sorsa.” – Nev 115.
„Mennyei angyalok vizsgálják a ránk bízott munkát, és ahol az igazságtól és annak elveitől való eltérést látnak, ez a szó kerül a feljegyzésekbe: hiányos.” – Gy 105.
„Isten törvénye behatol az érzésekig és indítékokig, csakúgy, mint a külső cselekedetekig. Feltárja a szív titkait, fényt villant az eddig sötétbe burkolt ügyekre. Isten ismer minden gondolatot, minden szándékot, tervet, indítékot. A menny könyvei feljegyzik a bűnöket, melyeket elkövettünk volna, ha alkalom nyílt volna rá. Isten minden cselekedetet ítéletre fog hozni, minden titkos dologgal együtt. Törvényével méri le minden ember jellemét. Ahogyan a festőművész vászonra viszi át az arc vonásait, úgy minden egyén jellemvonásait átviszik a menny könyveibe. Istennek tökéletes fényképe van minden ember jelleméről és ezt a fényképet törvényével veti össze. Feltárja az ember előtt az életét elcsúfító hiányosságokat és felszólítja a megtérésre és a bűntől való elfordulásra.” – TII 116.
undefined
Feb. 20.
5. JÉZUS ÖNMAGÁRÓL MINT MEGVÁLTÓRÓL BESZÉL
a. Mit értett meg végül a kútnál lévő asszony Jézusról? Jn 4:19. Mire volt elegendő ez a felismerés?
„Hallgatója megremegett. Titokzatos kéz forgatta élettörténetének lapjait, napvilágra hozta, amiről azt remélte, hogy örökre rejtve marad. Ki az, aki olvas életének titkaiban? Eszébe ötlött az örökkévalóság, az eljövendő ítélet, amikor minden, most rejtett dolog nyilvánvalóvá lesz. Ennek fényében felébredt lelkiismerete.
Semmit sem tagadhatott, de megpróbált kerülni minden utalást erre a kellemetlen téMárca. Mély tisztelettel így szólt: ’Uram, látom, hogy te próféta vagy’ (Jn 4:19). Azután, remélve, hogy így lelkiismeretét megnyugtathatja, vallási ellentétekre terelte a szót. Ha Ő próféta, bizonyára el tudja igazítani azokban az ügyekben, amelyeket oly régóta vitatnak.” – JÉ 146-147.
b. Amikor az asszony reményét fejezte ki a Messiás eljövetelében, mit mondott neki Jézus? Jn 4:25-26.
„Az evangéliumi hívást nem szabad leszűkíteni, néhány kiváltságosnak átadni, akikről úgy hisszük, bennünket tisztelnek meg, ha elfogadják. Az üzenetet mindenkinek át kell adni. Valahol csak szívek nyílnak meg, hogy elfogadják az igazságot, Krisztus készen áll a tanításukra. Kinyilatkoztatja nekik az Atyát, aki a szíveket vizsgálja, és elmondja, hogy milyen a Hozzá méltó imádás. Az ilyeneknek nem beszél példázatokban. Nekik, mint az asszonynak a kútnál, ezt mondja: ’Én vagyok az, aki veled beszélek’ (Jn 4:26).” – JÉ 153.
undefined
Feb. 21.
SZEMÉLYES ÁTTEKINTŐ KÉRDÉSEK
1. Miért nem tett Jézus soha csodát önmaga érdekében?
2. Milyen forrást használt Jézus arra, hogy elvezesse a saMárciabeli asszonyt az evangéliumhoz?
3. Mit mondott a Mester az élet vizéről?
4. Miért hozta fel Krisztus a saMárciabeli asszony személyes életét?
5. Nevezz meg egy ígéretet, amely a Messiás eljöveteléhez kapcsolódik!