undefined
Márc. 30.
1. TÖREKVŐ BUZGALOM
a. Milyen meggyőződés lett úrrá sok emberen a kenyerekkel történt csoda után? Jn 6:14. Mit akartak tenni ezek az emberek? Jn 6:15. er.
„Meggyőződésük a nap folyamán egyre erősödött. Az eddigieket megkoronázó tett bebizonyította, hogy a régvárt Szabadító köztük van. A nép reménye mind magasabbra szárnyalt. Ő az, aki Júdeát földi paradicsommá, tejjel-mézzel folyó földdé teszi. Ő minden kívánságot teljesíthet. Megtörheti a gyűlölt rómaiak hatalmát. Megszabadíthatja Júdát és Jeruzsálemet. Meggyógyíthatja a csatában megsebesült katonákat. Egész hadseregeket láthat el élelemmel. Legyőzheti a nemzeteket, és hozzájuttathatja Izraelt a vágyva vágyott uralomhoz.
Lelkesedésében a nép kész azonnal királlyá koronázni Őt. Látják, hogy nem igyekszik felhívni a figyelmet, vagy tisztességet szerezni magának. Ebben alapvetően különbözik a papoktól és vénektől, és attól tartanak, hogy sohasem fogja magának követelni Dávid trónját. Tanácskoznak, és abban egyeznek meg, hogy erőszakkal elragadják Őt, és kikiáltják Izrael királyának. A tanítványok is csatlakoznak a sokasághoz, és kijelentik, hogy Dávid trónja Mesterük jogos öröksége. Krisztus – mondják – csak szerénysége miatt utasít vissza ilyen megtiszteltetést. Hadd emelje trónra a nép Szabadítóját! A gőgös papok és vének kényszerüljenek tisztelni Őt, aki Isten hatalmába öltözötten jő.” – JÉ 313-314.
undefined
Márc. 31.
2. A TÉVES BUZGALOM LECSILLAPÍTÁSA
a. Mit tett Jézus, hogy megakadályozza a sokaságot és a tanítványokat abban, hogy megvalósítsák terveiket, hogy földi trónra ültessék Őt? Jn 6:15.
„[A tanítványok és a sokaság] buzgón szervezkednek céljuk véghezvitele érdekében. Jézus azonban látja, mi van készülőben, és tudja, amit ők nem, hogy mi lenne az eredménye egy ilyen mozgalomnak. A papok és vének már így is fejvadászatot indítottak ellene. Azzal vádolják, hogy elvonja a népet tőlük. Ha trónra akarnák emelni, azt erőszak, lázadás követné, és a lelki ország munkálása akadályokba ütközne. Késlekedés nélkül véget kell vetni a mozgalomnak. Jézus magához szólítja tanítványait, és megparancsolja, hogy szálljanak hajóra, és azonnal térjenek vissza Kapernaumba, Ő pedig majd elbocsátja a népet.
Krisztusnak egyetlen eddigi parancsát sem volt ilyen nehéz teljesíteni. A tanítványok rég vártak egy olyan népi megmozdulásra, amely Jézust trónra emeli – nem tudták elviselni a gondolatot, hogy lelkesedésük semmivé váljék. A húsvét megünneplésére összegyűlt tömeg látni akarta az új prófétát. Követői számára ez a legmegfelelőbb alkalomnak látszott, hogy szeretett Mesterüket Izrael trónjára ültessék. Ennek az új, hő reménynek a fényében nehezükre esett távozni, és Jézust otthagyni egyedül a kietlen parton. Tiltakoztak a rendelkezés ellen, de Jézus most olyan hatalommal beszélt, amit még sohasem alkalmazott velük szemben. Tudták, hogy hasztalan lenne részükről a további ellenkezés, és csöndben a tenger felé fordultak.” – JÉ 314.
b. Mit tett a sokaság a csodát követő napon? Jn 6:22-25.
„A kenyerek csodájának híre elröppent közelre, távolra egyaránt, és másnap igen korán reggel a nép sereglett Bethsaidába, hogy lássa Jézust. Rengetegen jöttek a tengerről és a szárazföldről is. Akik előző este itt hagyták Őt, most visszatértek, remélték, hogy még itt találják, mert nem volt hajó, mellyel átmehetett volna a másik partra. Keresésük eredménytelen maradt, és sokan visszatértek Kapernaumba, hogy tovább kutassanak utána.
Eközben Jézus – csupán egynapos távollét után – megérkezett Genezáretbe. Amint kiderült, hogy ott kötött ki, az emberek ’azt az egész környéket befutván, kezdék a betegeket a nyoszolyákon ide-oda hordozni, amerre hallják vala, hogy ő ott van’ (Mk 6:55).” – JÉ 319.
undefined
Ápr. 1.
3. JOBB CÉLOK, ISTENI SEGÍTSÉG
a. Mi volt Jézus őszinte, de figyelmes válasza a sokaság számára? Jn 6:26-27.
„Jézus nem elégítette ki kíváncsiságukat. Szomorúan így szólt: ’Nem azért kerestek engem, hogy jeleket láttatok, hanem azért, mert ettetek ama kenyerekből, és jóllaktatok’ (Jn 6:26). Nem valamilyen méltó okból keresték Őt, hanem mert ettek a kenyerekből, és remélték, hogy ha hozzá csatlakoznak, még kaphatnak időleges javakat. A Megváltó intette őket: ’Munkálkodjatok ne az eledelért, amely elvész, hanem az eledelért, amely megmarad az örök életre’ (Jn 6:27). Ne csak az anyagi javakat keressétek. A fő erőfeszítés ne a jelen életről való gondoskodásra irányuljon, hanem keressétek a lelki táplálékot, azt a bölcsességet, amely az örök életbe is átnyúlik.” – JÉ 320.
b. Milyen kérdést tettek fel a zsidók Jézusnak Isten cselekedeteivel kapcsolatban? Jn 6:28. Mutasd be az Úr válaszát! Jn 6:29.
„Egy pillanatra felkeltette hallgatói érdeklődését. Felkiáltottak: ’Mit csináljunk, hogy az Isten dolgait cselekedjük?’ Számos fárasztó dolgot cselekedtek, hogy Istennek ajánlják magukat, és készek voltak bármilyen új rendelkezést meghallgatni, mellyel nagyobb érdemet szerezhetnek. Kérdésük ezt jelentette: Mit tegyünk, hogy kiérdemeljük a mennyet? Milyen árat kell fizetnünk, hogy elnyerjük az eljövendő életet?
’Felele Jézus és monda nékik: Az az Isten dolga, hogy higgyetek abban, akit ő küldött’ (Jn 6:29). A menny ára Jézus. Hit által vezet az út a mennybe, mert Ő ’Istennek ama Báránya, aki elveszi a világ bűneit!’ (Jn 1:29)” – JÉ 320.
„Bűneinket megbánni vagy megtérni annyit jelent, hogy saját énünktől elfordulunk, és Krisztushoz járulunk; és ha Krisztust úgy fogadjuk el, hogy hit által élete bennünk él, ez jó cselekedetekben fog megnyilvánulni.” – GH 89.
„Segítse népét az Úr, hogy eszükbe vegyék a buzgó munka szükségességét… Otthon, a gyülekezetben és a világban Krisztus munkáját kell végezniük. Igyekezetükben nem hagyja magukra őket. Az angyalok segítenek nekik, és Krisztus is segít.” – 8B 18.
undefined
Ápr. 2.
4. A MENNY AMA KENYERE
a. Milyen jelet akartak a zsidók, és milyen történelmi tényt említettek? Jn 6:30-31. Mit mondott Jézus a mennyei kenyérről? Jn 6:32-33.
„A zsidók Mózest a manna adományozójaként tisztelték: az eszközt dicsérték, és szem elől tévesztették azt, Aki a munkát bevégezte. Atyáik zúgolódtak Mózes ellen, kételkedtek, tagadták isteni küldetését. Most az utódok ugyanebben a szellemben utasítják el azt, Aki Isten üzenetét hordozza számukra. ’Monda azért nékik Jézus: Bizony, bizony mondom néktek: nem Mózes adta néktek a mennyei kenyeret’ (Jn 6:32). A manna adományozója ott állt közöttük. Maga Krisztus vezette a zsidókat a pusztán át, és táplálta őket naponta a mennyei kenyérrel. Az az eledel a valódi mennyei kenyér előképe volt. Az igazi manna az életadó lélek, amely Isten tökéletes teljességéből árad.” – JÉ 321.
b. Mit kértek Jézustól, mivel csak az elfogyasztott kenyérre koncentráltak? Mit magyarázott el az Úr? Jn 6:34-36.
„A Krisztus által használt hasonlat ismerős volt a zsidók számára. Mózes a Szentlélek sugallatára ezt mondta: ’Az ember nem csak kenyérrel él, hanem mindazzal…, ami az Úrnak szájából származik’ (5Móz 8:3). És Jeremiás próféta megírta: ’Szavaidat hallattad, én élveztem azokat; a te szavaid örömömre váltak nékem és szívemnek vígasságára’ (Jer 15:16). Maguknak a rabbiknak volt egy mondásuk: a kenyér megevése lelki értelemben a törvény tanulmányozását és a jó cselekedetek gyakorlását jelenti. Gyakran mondogatták, hogy a Messiás eljövetelekor egész Izrael megelégíttetik. A próféták tanítását világossá tette a kenyerek csodájában rejlő mély lelki tanulság. Krisztus ezt a tanulságot akarta megvilágítani hallgatóinak a zsinagógában. Ha megértették volna az Írásokat, e szavait is megértik: ’Én vagyok az életnek ama kenyere’ (Jn 6:35). Csak egy nappal azelőtt ették fáradtan és éhesen a kenyeret, melyet Ő adott. Ahogyan a kenyérből fizikai erőt, frissességet nyertek, úgy kaphattak Krisztustól lelki erőt az örök életre.” – JÉ 321-322.
undefined
Ápr. 3.
5. FELTÁMADÁS ÉS ÖRÖK ÉLET
a. Mi volt az a két szorosan összefüggő ígéret, amit azok kapnak, akik azonosulni tudnak Krisztussal? Hogyan adhat ez reményt minden bűnösnek? Jn 6:37-40.
„Mindenkinek, aki hittel elfogadja Őt – mondta –, örök élete lesz.” – JÉ 322.
„Ne hallgass az ellenség szavára, aki azt sugallja, hogy maradj távol Krisztustól, amíg nem javulsz meg, amíg nem vagy elég jó ahhoz, hogy Hozzá mehess! Ha addig vársz, akkor soha nem indulsz el. Amikor Sátán szennyes ruhádra mutat, ismételd el a Megváltó ígéretét: ’Aki hozzám jő, semmiképpen ki nem vetem’ (Jn 6:37). Mondd az ellenségnek, hogy Jézus Krisztus vére megtisztít minden bűntől! Dáviddal együtt te is imádkozd: ’Tisztíts meg engem izsóppal, és tiszta leszek; moss meg engemet, és fehérebb leszek a hónál’ (Zsol 51:9).
Kelj fel, és menj el Atyádhoz! Mikor még messze vagy, eléd megy. Ha bűneidet bánva csak egy lépést is teszel felé, sietve zár karjába, mert végtelenül szeret. Meghallja a töredelmes lélek kiáltását. Azt is észreveszi, amikor felébred a vágy szívedben Isten után. Nincs egyetlen ima – ha dadogva hangzik is, nincs egyetlen könnycsepp – ha titkon hull is, nincs egyetlen őszinte vágy Isten után – ha gyenge is, amellyel Isten Lelke ne azonosulna. Sőt, még mielőtt az ima felhangzik, vagy a szív sóvárgása kifejezésre jut, Krisztus lelki erőt küld annak az embernek, akinek szívét kegyelme érintette.” – KP 137-138.
b. Hogyan zúgolódtak a hitetlen zsidók? Mit ígért Jézus azoknak, akik hisznek Benne? Jn 6:41-51.
undefined
Ápr. 4.
SZEMÉLYES ÁTTEKINTŐ KÉRDÉSEK
1. Mit terveztek Krisztus követői a kenyerek csodája után?
2. Mi volt a legfőbb oka, hogy a sokaság Jézust követte?
3. Mutasd be Jézus szavait a János 6:29-ben!
4. Milyen szemléltetést használt Krisztus a lelki élet forrásának ábrázolására?
5. Hogyan nyilvánították ki a zsidó vezetők a Krisztussal szembeni előítéleteiket?