undefined
Máj. 4.
1. VISSZAEMLÉKEZÉS A TEREMTÉSRE
a. Mit teremtett Isten az első napon? 1Móz 1:3-5.
„Kezdetben, a teremtő szóra, világosság ragyogott fel a sötétségből.” – JÉ 392.
b. Ki volt jelen a világ teremtésénél, de nem csak megfigyelőként, hanem aktív résztvevőként? 1Móz 1:1-2; Jn 1:1-2; Kol 1:16.
„Kezdetben a teremtés egész műve Istent nyilatkoztatta ki. Krisztus volt az, aki kiterjesztette az egeket és lerakta a föld alapjait… Ő halmozta el a földet szépséggel, Ő töltötte meg a levegőt dallammal, és Ő írta oda mindenre a földön, a levegőben és az égbolton az Atya szeretetének üzenetét.” – JÉ 12.
„A kéz, amely fenntartja az űrben a világokat, az a kéz, amely szabályos rendben és fáradhatatlanul működésben tart mindent mindenütt Isten világegyetemében, ugyanaz a kéz, amelyet értünk keresztre szegeztek.” – EÉ 130.
undefined
Máj. 5.
2. VILÁGOSSÁG A PUSZTÁBAN
a. Milyen irányítást kaptak Izrael fiai a pusztában? 2Móz 13:21-22. Mutasd be a felhőoszlopba és a tűzoszlopba burkolt jelenlétet! 2Móz 13:21. er.; 1Kor 10:1-4.
„Amikor csak Isten megnyilatkozott népének, a világosság mindig jelenlétének szimbóluma volt. Világosságot foglalt magába a felhőoszlop nappal és a tűzoszlop éjjel, ez vezérelte Izrael hatalmas seregeit.” – JÉ 392.
b. Mi van megírva Krisztus jelenlétéről, amikor Izrael a pusztában volt? Milyen védelmet ígért Isten a népének? Zsol 105:39; Ésa 4:3-5.
„Ésaiás próféciájának versei közül az egyik legszebb és legvigasztalóbb szakasz utal a felhőoszlopra és a tűzoszlopra, mint olyanra, amely Istennek népéről való gondoskodását ábrázolja a gonosz hatalmasságokkal való végső nagy küzdelem idején.” – PP 239.
c. Hogyan jelent meg Krisztus a Sínai-hegyen? Hogyan reagált Mózes és a nép? 2Móz 19:16-18; 20:18-19; Zsid 12:21.
„Az Úr dicsősége emésztő tűzként lebegett a hegycsúcson az összegyűlt sokaság szeme láttára… Jahve jelenlétének jelei olyan rettenetesek voltak, hogy Izrael seregei remegni kezdtek a félelemtől és arcukra estek az Úr előtt.” – PP 260.
„Olyan dicsőséges volt [Krisztus] jelenlétének megnyilvánulása, hogy azt halandó ember nem tudta elviselni. Mózes, akit Isten oly nagy kegyelmében részesített, így kiáltott fel: ’Megijedtem és remegek’ (Zsid 12:21). De Isten megerősítette, hogy elviselje ezt a nagyszerű dicsőséget, és a hegyről annak visszatükröződése látszott az arcán, annyira, hogy az emberek nem tudtak ránézni.” – SD 225.
undefined
Máj. 6.
3. VILÁGOSSÁG ISTEN HÁZÁBAN
a. Hogyan nyilvánult meg Krisztus jelenléte a sátorban? 2Móz 40:34-35.
„Izrael sokasága buzgó érdeklődéssel gyűlt össze, hogy megtekintse a szent épületet. Mialatt tiszteletteljes megelégedéssel elmélkedtek azon, amit láttak, a felhőoszlop a szentély fölé vonult és leereszkedve beburkolta azt. ’És a felhő befedezé a gyülekezet sátorát, és az Úrnak dicsősége betölté a hajlékot’ (2Móz 40:34). Így nyilatkozott meg Isten fensége, és egy ideig Mózes sem léphetett be a szent helyre. A nép elérzékenyülve nézte a kezük munkáját elfogadó jelet. Ünnepélyes félelem és tisztelet nyugodott meg mindenkin. Szívük boldogsága az öröm könnyeiben fejeződött ki és a hála szavait halkan mondták el azért a tényért, hogy Isten leereszkedett hozzájuk, hogy közöttük lakozzék.” – PP 307.
„A kegyelem trónja felett volt a ’Sechina’, vagyis az Isten jelenlétének szimbóluma. Az Úr a két kérub közül hirdette ki akaratát. Isten néha üzeneteit a felhőből hallható hangon közölte a főpappal. Néha fény esett a jobb szélen lévő angyalra, hogy Isten így jelezze jóváhagyását; máskor árnyék vagy felhő nyugodott meg a bal szélen levő angyalon és Isten ezzel nyilvánította ki nemtetszését vagy elvetését valamivel kapcsolatban.” – PP 306.
b. Mi történt később, amikor felszentelték a templomot? 2Krón 7:1.
„A földi ’szenthelyet’ Mózesnek a hegyen mutatott minta alapján készítették legragyogóbbá, ezt később az Úr Dávidnak is megmutatta. A földi szenthelyet a mennyei szenthelyhez hasonlóra készítették. A frigyláda tetején levő kérubon kívül Salamon még két nagyobb angyalt készített, amelyek a frigyláda két oldalán álltak, és azt ábrázolták, hogy a mennyei angyalok mindenkor megőrzik Isten törvényét. Lehetetlen leírni ezen templom szépségét és fényességét. A szent frigyládát ünnepélyesen és tiszteletteljes rendben hozták el a templomba, és oda tették helyére, a két méltóságteljes kerub szárnyai alá. A kérubok a földön álltak.
A szent énekkar együtt zengett a sokféle hangszerrel Isten dicséretére, és mialatt hangjuk a hangszerek hangjával összhangban visszhangzott a templomban, és áthatolt a levegőben Jeruzsálemen át, az Úr dicsőségének felhője betöltötte a házat, ahogy korábban betöltötte a sátort ’úgy, hogy meg sem állhattak a papok szolgálatukban a köd miatt; mert az Úr dicsősége töltötte be az Úrnak házát.’ (1Kir 8:11).” – 4aSG 113-114.
undefined
Máj. 7.
4. AZ EVANGÉLIUM VILÁGOSSÁGA
a. Krisztusnak mely szavai jelentenek nagy reményt a János 8:12-ben?
„Ezt az igazságot azonban nem a tudós teológusok értették meg. Ha a teológusok lelkiismeretes őrök lettek volna, akik szorgalmasan és imádkozva kutatják a Szentírást, akkor tudták volna, mikor van éjszaka; a próféciákból megtudhatták volna, hogy milyen események közelednek. De ők nem álltak helyükön, és az üzenetet alázatosabb emberek kapták… Akik elfordulnak az Istentől származó világosságtól, vagy nem keresik, amikor elérhető, azok sötétségben maradnak.” – NK 279.
„Az Úr mindenről gondoskodott, hogy gazdag, bőséges és örömteli tapasztalatokban legyen részünk. János így ír Krisztusról: ’Ő benne vala az élet, és az élet vala az emberek világossága’ (Jn 1:4). Az élet a világossággal van összefüggésben, és ha nincs világosságunk az Igazság Napjából, akkor nem lehet életünk Őbenne. Viszont ez a világosság minden lélek számára biztosított, és csak akkor jön ránk a sötétség, ha elhagyjuk a világosságot. [Jn 8:12. idézve] A bennünket körülvevő világban nincs élet világosság nélkül. Ha a nap ragyogása megszűnne, akkor a növény- és állatvilágnak is vége lenne. Ez azt a tényt szemlélteti, hogy nem élhetünk lelki életet, hacsak nem helyezzük magunkat az Igazság Napjának sugarai alá. Ha egy virágos növényt sötét helyiségbe teszünk, hamar elszárad és elpusztul. Pontosan így történhet meg az is, hogy ha van is némi lelki életünk, mégis elveszítjük azt, ha kétségek és a komorság légkörében élünk.” – SD 281.
b. Milyen biztosítékot kapunk, amikor Jézushoz fordulunk? 2Kor 3:18.
„Ahogy a virág a nap felé fordul, hogy fényes sugarai segítsenek tökéletesíteni szépségét és szimmetriáját, úgy kell Krisztus követőinek az Igazság Napja felé fordulniuk, hogy a menny fénye ragyogjon rájuk, tökéletesítve jellemüket, hogy mély és maradandó tapasztalatot adjon nekik Isten dolgaiban. Nem tudjuk felfogni sem azokat az áldásokat, amelyeket Krisztus által elérhetünk, ha egyesítjük emberi erőfeszítéseinket az isteni kegyelemmel.” – SD 26.
„Aki szívének teljességével vágyakozik Isten akaratát teljesíteni, feszülten figyelve a már kapott világosságra, az nagyobb világosságot fog kapni. Ennek a léleknek Isten fénylő mennyei csillagot küld, hogy elvezesse minden igazságra.” – NK 279.
undefined
Máj. 8.
5. A SZÍVÜNKBEN FÉNYLŐ VILÁGOSSÁG
a. Felemelő lehet-e számunkra, ahogyan Pál beszél a világ világosságáról? 2Kor 4:6.
„Az istenfogalom csodálatos szépsége töltse be gondolatvilágodat! Rejtett láncszemek kössék össze Jézus életét és a tiédet! Aki szólt, hogy a sötétségből világosság ragyogjon, kész bevilágítani szívedbe ’az Isten dicsősége ismeretének a Jézus Krisztus arcán való világoltatása végett’ (2Kor 4:6). A Szentlélek rávilágít Isten dolgaira, és eleven erővel beplántálja őket az engedelmes szívbe. Krisztus elvezet a Végtelenség küszöbéig. Megláthatod a fátyolon túli dicsőséget, és megjelentheted az embereknek annak tökéletes voltát, aki örökké él, hogy esedezzék értünk.” – KP 99.
„Amikor Krisztus kinyilatkoztatja dicsőségét az ember lénye által, olyan közel hozza a mennyet az emberekhez, hogy a szentek szentjének szépsége láthatóvá lesz mindazokban, akikben Krisztus lakik. A bennük lakozó Krisztus dicsősége foglyul ejt másokat is. E kitárulkozás nyomán pedig megtért lelkek magasztaló és hálaadó énekükkel megdicsőítik Istent, aki minden jó ajándék Forrása.
’Kelj fel, világosodjál, mert eljött világosságod, és az Úr dicsősége rajtad feltámadt’ (Ésa 60:1). A Vőlegény fogadására készülőknek szól ez az üzenet. Krisztus eljön hatalommal és nagy dicsőséggel; a maga dicsőségével és az Atya dicsőségével. Vele jönnek a szent angyalok. Miközben az egész világot sötétség borítja, Krisztus szentjeinek lakhelyén világosság lesz, és felfogják második eljövetelének első fénysugarát. A makulátlan tiszta fény az Ő tündöklő lényéből sugárzik, és imádják mindazok, akik szolgálták. Míg a gonoszok menekülnek közeléből, követői örvendeznek.” – KP 290-291.
undefined
Máj. 9.
SZEMÉLYES ÁTTEKINTŐ KÉRDÉSEK
1. Hogyan tanít a Biblia az istenségről a teremtés munkájában?
2. Hogyan jelent meg Jézus a népének a pusztában?
3. Hogyan ragyogott Krisztus világossága a sátorban és a templomban?
4. Hogyan jelent meg Jézus a templomszenteléskor?
5. Hogyan nyilatkoztatja ki magát Krisztus nekünk és rajtunk keresztül?