Недеља
20. април
1. ИНТЕРЕСОВАЊЕ НАРОДА ЗА ИСУСА
а. Видевши и чувши Исуса како отворено проповеда, какво питање су неки Јевреји поставили? Јован 7:25,26.
„Међу Христовим слушаоцима налазили су се многи становници Јерусалима којима су биле познате завере поглавара против Њега, и они су осетили да их к Њему привлачи нека неодољива сила. Наметало им се уверење да је Он Син Божји.“ – Жеља векова, 442.
б. На који начин је сотона деловао на поглаваре и у њима изазвао сумњу? Јован 7:27.
„Сотона је био спреман да подстакне сумње, а пут за то су припремили њихови сопствени погрешни појмови о Месији и Његовом доласку. Било је опште веровање да ће се Христос родити у Витлејему, али да ће после извесног времена нестати и да приликом Његове поновне појаве нико неће знати откуда је дошао. Није био мали број оних који су сматрали да Месија неће имати никакве природне односе са човечанством. И пошто Исус Назарећанин није одговарао распрострањеном схватању о слави Месије, многи су се поводили за тврђењем: ’Али овог знамо откуда је; а Христос кад дође, нико неће знати откуда је.’“ – Жеља векова, 442.
Понедељак
21. април
2. СПРЕЧАВАЊЕ ЗЛОБНИХ ПЛАНОВА
а. Прочитавши мисли својих сумњичавих слушалаца, шта им је Исус рекао? Јован 7:28.
„Док су се они тако колебали између сумње и вере, Исус је прочитао њихове мисли и одговорио им: ’И мене познајете и знате откуда сам; и сам од себе не дођох, него има Истинити који ме посла, ког ви не знате.’ Они су тврдили да знају каквог ће порекла Христос бити, али у ствари о томе нису имали ни појма. Да су живели у складу са вољом Божјом, они би познали Његовог Сина кад је иступио пред њих.“ – Жеља векова, 442.
б. Будући да нису имали аргумената да оповргну Исуса, на који начин су јеврејске вође покушале да Га ућуткају? Јован 7:30 (први део). Зашто Га заправо нису могли ухапсити? Јован 7:30 (последњи део).
„Речи су биле тако јасне да су их морали разумети. Очигледно је тиме поновљено тврђење које је изнео у присуству Високог савета много месеци пре тога, кад је рекао да је Син Божји. Као што су онда смерали Његову смрт, поглавари су и сад покушавали да Га ухвате, али их је спречила једна невидљива сила, која им је говорила: ’Довде ћеш долазити, а даље нећеш.’“ – Жеља векова, 442.
ц. На који начин су многи испољили своју веру у Исуса и шта су поглавари планирали да ураде након што су препознали да је народ наклоњен Исусу? Јован 7:31,32.
„Фарисејски поглавари, који су пажљиво пратили ток догађаја, запазили су у маси изразе наклоности. Они су брзо отишли код првосвештеника и тражили да се Христос ухапси. Али су намеравали да учине то кад буде сам, не усуђујући се да Га ухвате у присуству народа.“ – Жеља векова, 442, 443.
Уторак
22. април
3. ПОЗИВ
а. Којом дивном илустрацијом се Исус послужио последњег дана празника како би понудио утеху душама које су биле оптерећене грехом? Јован 7:37,38.
„Срце које прима реч Божју није извор воде који пресушује, нити порушени кладенац који нема воде. Оно је као планинска река напајана од непресушних извора чија хладна, свежа вода жубори око стења, крепећи уморне, жедне и посустале. Оно личи на реку која стално тече, и у свом току постаје све дубља и шира, док се на крају њена вода не разлије по читавој земљи. То је река која весело тече и оставља за собом дарове зеленила и богатог рода. Трава на њеним обалама је свежије зелена, дрвеће има богатије круне, а и цвећа је много више. За време летње суше, кад се сва земља исуши и оголи, једна зелена линија обележава ток реке.
„Тако је и са истинским дететом Божјим. Религија Христова се открива као животворна свемоћна сила, као жива, делотворна, духовна енергија. Ако се срце отвори и прими небеску силу истине и љубави, ова начела ће потећи као река у пустињи и створити зеленило тамо где сада влада суша и пустош.“ – Жеља векова, 157.
„Свакоме ’ко је жедан’ наде, спокоја и ослобођења од грешних склоности Христос каже: ’Нека дође к мени и пије’ (Јован 7:37).“ – Здравље и срећа, 155.
б. Како овај позив треба дубље разумети? Јован 7:39.
„Христос је у јеванђељу изложио начела истине. У Његовом учењу можемо се напајати чистом водом која тече од Божјег престола.“ – 8 Сведочанство, 334.
„Оно што нама недостаје је жива религија. Један једноставан верник који има правилну представу о својој дужности, чија је душа стално повезана с Богом и који је пун ревности за Христа, може да шири веома далекосежан утицај на добро. Он се напаја не на неком плитком и замућеном рукавцу, него на чистом и дубоком изворишту истине – на самом њеном врелу; и зато он може да уноси нов дух и животворну снагу у Заједницу. Док се спољашњи притисак све више повећава, Бог жели да своју Заједницу оживи светим и озбиљним истинама у које као народ верујемо. Свети Дух са неба, делујући у синовима и кћерима Божјим, савладаће и највеће препреке и подићи заставу насупрот непријатељу. Бог има у резерви велике победе за свој народ који љуби истину и држи Његове заповести.“ – 5 Сведочанство, 549, 550.
Среда
23. април
4. РЕЧИ КАО НИЈЕДНЕ ДРУГЕ
а. Као резултат Христове напомене о води живота, шта су многи закључили – и зашто? Јован 7:40 (упореди са 5 Мојсијева 18:15).
б. Док је некима ова перспектива донела наду, како су реаговали други? Јован 7:41-44.
ц. Које наређење су слуге добиле од својих поглавара? Јован 7:45. Зашто они нису могли да ухапсе Исуса? Јован 7:46.
„Последњег дана празника вратили су се без Исуса службеници које су свештеници послали да Га ухапсе. Свештеници су љутито запитали: ’Зашто га не доведосте?’, а ови одговорише: ’Никад човек није тако говорио као овај човек.’
„Чак су и њихова окорела срца била ганута Његовим речима. Док је говорио у предворју храма, они су Му се приближили да би чули нешто што би могли употребити против Њега. Али су слушајући заборавили на задатак с којим су били послати. Стајали су као опчињени људи. Христос се открио њиховој души. Видели су оно што свештеници и поглавари не би могли видети – људску природу обасјану славом божанства.“ – Жеља векова, 444.
„Да би сликовито приказао божанску истину, (Христос) се служио свакодневним појавама из природе које су њима биле познате. Тако је тле срца било припремљено да прими добро семе. Настојао је да Његови слушаоци осете како Он своје интересе поистовећује с њиховим интересима, како се Он у свом срцу сусреће с њима и дели њихове радости и туге. У исто време они су у Њему видели испољавање такве силе и савршенства што је далеко превазилазило способности и врлине њихових најугледнијих рабина. Христово учење одликовало се једноставношћу, достојанством и силом која им је до тада била потпуно непозната, тако да су и против своје воље морали да признају: ’Никад човек није тако говорио као овај човек.’ Народ Га је радо слушао; али свештеници и поглавари – који су сами изневерили поверење које им је било указано као чуварима истине – мрзели су Га управо зато што је својим врлинама одвратио масе од њих да иду за Светлошћу живота. Под њиховим утицајем, Јевреји као народ нису препознали Христов божански карактер и одбацили су Га као Спаситеља.“ – 5 Сведочанство, 699, 700.
Четвртак
24. април
5. САЗРЕВАЊЕ ИСКРЕНОГ ТРАГАОЦА
а. Како су свештенички поглавари и фарисеји укорили слуге? Јован 7:47-49.
б. Опиши разговор који је уследио са Никодимом, откривајући његово сазревање након ноћног разговора са Исусом, записаног у трећем поглављу Јовановог јеванђеља. Јован 7:50-52.
„(Никодим) је сакрио истину у своје срце и за три године је било врло мало видљивих плодова. Међутим, иако није јавно признао Христа, Никодим је у већу Синедриона више пута осујетио намере свештеника да Га убију.“ – Дела апостола, 76.
„Поуке које је Христос пружио Никодиму (током његове ноћне посете у трећем поглављу Јовановог јеванђеља) нису биле дате узалуд. Осведочење се учврстило у његовом уму, и он је у срцу прихватио Христа. После свог разговора са Спаситељем, он је усрдно претраживао свете списе Старог завета и препознао истину стављену у праве оквире јеванђеља.
„Питање које је Никодим поставио било је веома мудро, и да они који су председавали у Синедриону нису били обманути од непријатеља, они би ту примедбу прихватили. Они су, међутим, били толико пуни предрасуда да ниједан аргумент у корист Исуса Назарећанина, ма колико убедљив био, није за њих имао никакве тежине ни вредности. Одговор на Никодимово тако логично питање био је: ’Ниси ли и ти из Галилеје? Разгледај и види да пророк из Галилеје не долази.’
„Верујући да је Христос дошао из Галилеје, свештеници и поглавари су били обманути као што је сотона и желео да буду. Неки између њих, који су знали да је он рођен у Витлејему, ћутали су, да лаж не би изгубила своју силу.“ – Коментари библијских текстова, 552.
Петак
25. април
ПИТАЊА ЗА ЛИЧНО РАЗМИШЉАЊЕ:
1. Зашто је Исус привлачио пажњу и поштовање народа?
2. На који начин су јеврејске вође упорно истрајавале у својим напорима да зауставе Исуса?
3. Који јавни позив је Исус упутио последњег дана празника?
4. Објасни велику полемику и резултат који је она произвела.
5. Размишљајући о људима које познајем, чега треба да се сетим о Никодиму?