Back to top

Sabbath Bible Lessons

Јеванђеље по Јовану (ИИ)

 <<    >> 
Лекција 9 Субота, 31. мај 2025.

Исус и слепи човек

„И рече Исус: Ја дођох на суд на овај свет, да виде који не виде, и који виде да постану слепи.“ – Јован 9:39.

„Историја о Јову је показала да патње наноси сотона и да их Бог отклања из своје велике милости.“ – Жеља векова, 458.

Предлажемо да прочитате:   3 Сведочанство, 531-536. 

Недеља 25. мај

1. ПОГРЕШНО РАЗУМЕВАЊЕ

а. Које питање су ученици поставили Исусу када су видели човека слепог од рођења? Јован 9,12.

б. Коју заблуду о патњама су гајили и Јевреји и ученици, и какву је корист сотона имао од тога? Јован 9:34 (први део).

„Код Јевреја је било распрострањено веровање да се грех кажњава у овом животу. Свака невоља је сматрана као казна за неко зло дело, које је учинио или сам патник, или његови родитељи. Истина је да све патње произилазе из преступања Божјих заповести, али та истина је изопачена. Сотона – зачетник греха и свих његових последица – наводи људе на варљиви закључак да болест и смрт долазе од Бога – као казна која се самовољно изриче због греха. Стога је онај кога је снашла нека тешка болест или пак несрећа морао носити још и то бреме да га сматрају као великог грешника.

„Тако је био припреман пут да Јевреји одбаце Исуса. Онога који ’болести наше носи и немоћи наше узе на се’ Јевреји су сматрали да је ’рањен, да га Бог бије и мучи’ и заклањали су своје лице од Њега.“ – Жеља векова, 458.


Понедељак 26. мај

2. НА СЛАВУ БОЖЈУ

а. Који Исусов одговор је бацио светло на проблем патње и греха? Јован 9:3-5.

„Христови ученици су такође делили схватање Јевреја о вези између греха и патње. Исправљајући њихову заблуду, Исус није објаснио узрок несреће тог човека, већ им је рекао какве ће бити последице. Због тога ће се испољити дела Божја. Он је рекао: ’Док сам на свету видело сам свету.’“ – Жеља векова, 458.

б. Шта је Исус недуго затим учинио, и како је слепац сарађивао са Њим? Јован 9:6,7.

„Пошто је помазао очи слепог човека, послао га је да се умије у бањи Силоамској и човек дође гледајући. Тако је Исус на питање ученика одговорио на практичан начин, као што је обично одговарао на питања која су Му постављана из радозналости. Ученици нису били позвани да полемишу о томе ко је згрешио, а ко није згрешио, него да схвате силу и милост Бога који даје вид слепоме. Било је очигледно да ни блато, ни бања у којој се слепи човек умио нису имали никакву лековиту моћ, већ да је та моћ у Христу.“ – Жеља векова, 458, 459.

ц. Опиши различите реакције ближњих овог исцељеног човека и наведи разговор који је уследио између њега и његових ближњих. Јован 9:8-12.

„Суседи младића и они који га који су га познавали раније као слепог, рекоше: ’Није ли ово онај што сеђаше и прошаше?’ Гледали су га са сумњом, јер са отвореним очима, његово лице добило је сасвим други изглед те је изгледао као други човек. Људи су запиткивали један другога. Неки рекоше: ’Он је’, други: ’Налик је на њ.’ Али онај који је примио велики благослов прекину ово запиткивање рекавши: ’Ја сам.’“ – Жеља векова, 459.


Уторак 27. мај

3. СЛУЧАЈ ДОСТИЖЕ ВРХУНАЦ

а. Коме су јеврејске вође одвеле човека који је био слеп од рођења и зашто? Ког дана је он био исцељен? Јован 9:13,14.

б. Опиши реакцију фарисеја. Јован 9:15,16.

„Фарисеји су се надали да ће моћи да прикажу Исуса као грешника, који стога не може бити Месија. Нису знали да је Онај који је исцелио слепог човека начинио и суботу и познавао њене границе. Изгледало је да им је много стало до тога да се субота поштује, а смерали су убиство баш тога дана.“ – Жеља векова, 459.

ц. Кога су фарисеји позвали да сведочи о исцељеном човеку? Јован 9:18,19.

„(Фарисеји) су позвали његове родитеље и питали их рекавши: ’Је ли ово ваш син за кога ви говорите да се роди слеп?’

„Ту је стајао човек који је сам изјавио да је био слеп и да је прогледао чудом, али рабини радије нису хтели веровати својим очима неголи признати да су у заблуди. Толико је моћна предрасуда, толико је лажна фарисејска правда.“ – Жеља векова, 459, 460.

д. Како смо и ми упозорени против широко распрострањеног зла – унапред формираног мишљења? Приче 18:13.

„Многи оно што чују тумаче и конструишу на свој начин, тако да мисли добијају сасвим другачије значење од онога што је говорник настојао да каже. Обманути сопственим предрасудама и занесеношћу, поједини суштину излагања схватају онако како би они желели да буде – како најбоље одговара њиховим циљевима.“ – 5 Сведочанство, 652, 653.


Среда 28. мај

4. СУОЧЕНИ СА ЗАСТРАШИВАЊЕМ

а. На који начин су фарисеји покушали да заплаше родитеље човека слепог од рођења и како су они одговорили? Јован 9:20,21. Зашто они нису дали одређен и директан одговор? Јован 9:22,23.

„Фарисејима је преостајала само једна нада, а то је да заплаше родитеље тог човека. Наизглед искрено, упитали су: ’Како, дакле, сад види?’ Родитељи су се бојали да се не компромитују, јер је било изјављено да ће свако ко Исуса призна за Месију ’бити искључен из зборнице’, то јест, да ће му тридесет дана бити забрањен приступ у синагогу. За то време се у дому преступника ниједно дете није могло обрезати нити се мртвац могао сахранити. Ова осуда се сматрала као велика несрећа, а ако не би довела до покајања, следила би још тежа казна. Велико дело извршено над њиховим сином било је оставило дубок утисак на родитеље, али су они ипак одговорили: ’Знамо да је ово син наш и да се роди слеп, а како сад види не знамо: или ко му отвори очи ми не знамо; он је велики, питајте њега, нека сам каже за себе.’ Тако су сву одговорност са себе пребацили на свог сина, јер се нису усуђивали да се изјасне за Христа.“ – Жеља векова, 460.

б. Када нас притисну заплашивањем, шта треба да имамо на уму? Псалам 118:6.

„Стојте чврсто и никад не чините погрешну ствар из страха да вас не назову кукавицом. Не дозволите да вас подсмех, претње или подругљиви коментари наведу да радите против своје савести ни у најмањој мери.“ – Фундаменталс оф Christian Education, 93.

„Хришћански карактер треба да буде обележен таквом чврстином намере и тако несаломљивом одлучношћу коју не могу да промене ни земља ни пакао. Онај ко није слеп за привлачности и почасти овог света, неустрашив пред претњама и равнодушан према примамљивим понудама, подлећи ће лукавствима сотоне кад то ни сам не буде очекивао.“ – 4 Сведочанство, 519.

„И ми ћемо исто тако на најжешће противљење наилазити од стране оних адвентиста који се противе Божјем закону. Али и ми данас, слично градитељима јерусалимских зидова, не смемо дозволити да нас од нашег задатка одврате ни гласници жељни полемике или расправљања, ни застрашивање претњама, ни публикације пуне лажних тврдњи и варљивих закључака, нити било какво лукавство којим би сотона могао да се послужи.“ – 3 Сведочанство, 535.


Четвртак 29. мај

5. ИСТОРИЈА СЕ ПОНАВЉА

а. Опиши са чиме ће се суочити Божји народ који држи Његове заповести и како на то треба да одговоримо. Откривење 12:17; Дела 4:18-20.

„Чим се борба проширује на нова подручја и пажња народа обраћа на погажени Божји закон, ни сотона не мирује. Сила која прати објављивање поруке само ће још више разбеснети оне који јој се противе. Проповедници ће улагати готово натчовечанске напоре да светлост не допре до њиховог стада. Свим средствима која им стоје на располагању настојаће да спрече свако расправљање о овим тако битним питањима. Црква ће позвати у помоћ снажну руку грађанске власти, и у томе ће паписти и протестанти бити јединствени. Кад покрет за обавезно светковање недеље буде још смелији и одлучнији, онда ће и закон бити позван у помоћ против оних који држе Божје заповести. Претиће им новчаним казнама и затвором, а некима ће понудити висока звања и положаје као и друге награде и повластице да би их навели да се одрекну своје вере. Али њихов непоколебљив одговор биће: ’Докажите нам Божјом речју да смо у заблуди’ – исто оно што је и Лутер тражио кад се нашао у сличним околностима. Они који буду извођени пред судове браниће истину снажно и убедљиво, и неки од њих који их буду саслушавали биће наведени да прихвате све Божје заповести. На овај начин ће светлост доћи до хиљада оних који иначе никада не би дознали нешто о овим истинама.“ – Велика борба, 537, 538.

б. Док се суочавамо са противљењем, шта увек треба да имамо на уму? Јован 9:39; Дела 4:33; Матеј 10:28.

„(Апостоли) се никаквим претњама нису дали спречити ни застрашити.“ – Дела апостола, 36.


Петак 30. мај

ПИТАЊА ЗА ЛИЧНО РАЗМИШЉАЊЕ:

1. Како су јеврејске вође судиле болеснима и патницима?

2. Ко је и шта заправо исцелило слепог човека?

3. Зашто су ближњи слепог човека постали збуњени?

4. Са којом ситуацијом се младић суочио након свог исцељења?

5. Како ја могу да избегнем замку у коју су упали његови родитељи?

 <<    >>