Back to top

Sabbath Bible Lessons

Јеванђеље по Јовану (I)

 <<    >> 
Лекција 3 Субота, 18. јануар 2025.

Свадба у Кани

„Шта год вам рече учините.“ – Јован 2:5 (други део).

„Исус је почео дело реформације испољивши нежно саосећање према људима.“ – Жеља векова, 131.

Предлажемо да прочитате:   Жеља векова, 125-134; Порука младим хришћанима, 251-261. 

Недеља 12. јануар

1. ПОЧЕТАК ХРИСТОВЕ СЛУЖБЕ

а. Где је Исус започео своју земаљску службу? Јован 2:1,2.

„Своју службу Исус није почео неким великим делом пред Високим саветом у Јерусалиму. На обичном породичном скупу у једном малом галилејском селу, Он је употребио своју моћ да би повећао радост на свадбеној свечаности. На тај начин је показао своју љубав према људима и своју жељу да допринесе њиховој срећи. У пустињи искушења Он је испио чашу бола. Сад је дошао да људима пружи чашу благослова, да својим благосиљањем посвети односе међу људима.“ – Жеља векова, 125.

б. Шта се догодило много пре завршетка свадбене свечаности? Јован 2:3.

„(Марија) је чезнула за тим да читавом скупу докаже да је (Исус) заиста Син Божји. Надала се да ће Му се пружити прилика да пред њима учини неко чудо.

„У то време је био обичај да свадбене свечаности трају неколико дана. Том приликом је понестало вина пре него што се славље завршило. Та чињеница је изазвала велику забуну и жаљење. Било је необично да нема вина на таквим прославама, јер би се то сматрало као знак недостатка гостољубивости.“ – Жеља векова, 126, 127.


Понедељак 13. јануар

2. ИСУС И ЊЕГОВА МАЈКА

а. Шта је Христова мајка рекла, и који је био Његов одговор? Јован 2:3,4.

„’Шта је мени до тебе жено? Још није дошао мој час’ (Јован 2:4).

„Овај одговор, ма како нам изгледао прек, не изражава ни хладноћу, нити неучтивост. Начин на који се Спаситељ обратио својој мајци био је у складу са источњачким обичајима. Такав начин се употребљавао према лицима којима се желело изразити поштовање. Сваки поступак у Христовом земаљском животу био је у складу са правилом које је Он сам дао: ’Поштуј оца свог и матер своју’ (2. Мојсијева 20:12). На крсту, у свом последњем чину нежности према својој мајци, Исус јој се поново обратио на исти начин поверавајући је бризи свог најомиљенијег ученика. И на свадби и на крсту, љубав изражена у тону гласа, погледу и покрету тумачила је Његове речи.“ – Жеља векова, 127.

б. Шта је Христова мајка рекла слугама и како се те речи могу применити и на нас данас? Јован 2:5.

„Што се више усавршавају у вери и у љубави према својој браћи, Христови следбеници утолико треба да буду снажнији и успешнији у објављивању истине. У свакој изненадној тешкоћи и потреби, када су наши људски извори недовољни, Бог нам обећава своју божанску помоћ. У свакој тескоби и потреби Он нам даје силу Светог Духа који јача нашу наду и наше поуздање, просвећује наш ум и чисти и оплемењује наше срце. Он жели да се увећавањем олакшица обезбеде довољна средства за остварење Његових планова. Позивам вас да савет у свему тражите од Бога. Тражите Га свим срцем и свом душом и ’што год вам рече учините’ (Јован 2:5).“ – 6. Сведочанство, 383, 384.

ц. Шта је Исус рекао слузи на свадби да учини? Јован 2:6-8.

„Поред врата је стајало шест судова од камена, и Исус рече слугама да их напуне водом. Тако је и учињено. Затим, кад је требало послужити вином, Он рече: ’Захватите сад и носите куму.’ Уместо воде којом су судови били напуњени, потекло је вино.“ – Жеља векова, 129.


Уторак 14. јануар

3. ХРИСТОВО ВИНО

а. Када је вино послужено, како је кум реаговао? Јован 2:9,10.

„Ни кум ни гости нису уопште знали да је било нестало вина. Окусивши оно које су слуге донеле, кум је установио да још никада није пио тако добро вино и да се оно разликује од онога које су имали на почетку светковине.“ – Жеља векова, 129.

б. Какво вино је Христос обезбедио? Исаија 65:8.

„Вино које је Христос обезбедио за светковину и дао ученицима као симбол своје крви било је чист сок од грожђа. На то указује и пророк Исаија говорећи о новом вину ’у грозду’, а затим: ’Не квари га, јер је благослов у њему’ (Исаија 65:8)...

„Непреврело вино које је подарио сватовима било је здраво и освежавајуће пиће. Његово дејство се састојало у томе да доведе укус у склад са здравим апетитом.“ – Жеља векова, 130.

ц. Шта Свето писмо говори о ферментисаном вину? Приче 20:1; 23:29-35.

„Христос је био тај који је у Старом завету дао опомену Јеврејима: ’Вино је подсмевач и силовито пиће немирник, и ко год за њим лута неће бити мудар’ (Приче 20:1). И Он сам није давао такво пиће. Сотона наводи људе да попуштају прохтевима који замагљују разум и отупљују духовно сазнање, али нас Христос учи да потчињавамо нижу природу. Цео Његов живот је представљао пример самоодрицања. Да би сломио моћ апетита, Он је нас ради поднео најтеже пробе које човек може издржати. Христос је био тај који је наредио да Јован Крститељ не пије вино нити жестока пића. Он је био тај који је исту уздржљивост тражио од Манојеве жене. Он изриче проклетство над сваким који опојну чашу пружа ближњему. Својим понашањем Христос није противречио свом учењу.“ – Жеља векова, 130.


Среда 15. јануар

4. ХРИСТОВ ПРИМЕР ПРИЛИКОМ ДРУШТВЕНИХ ОКУПЉАЊА

а. Које циљеве је Христос остварио својим присуством и својим чудом на свадбеној свечаности, чак и за нас данас? Јован 2:11.

„Христос је знао све; Његов поглед је кроз векове допро и до наших дана, и Он је видео какво ће бити стање у друштву на завршетку историје света. Видео је да ће на хиљаде и хиљаде пропасти због употребе вина и силовитих пића. Свет ће постепено доспети у исто стање какво је било и пре потопа. Међутим, небо је издало знак упозорења како би људи били опоменути и како би сарађивали са Богом у делу самоочувања. Он нам је оставио примере апсолутног уздржавања и дао нам је упутства која ће, ако их будемо следили, допринети формирању и одржавању снаге, вештине и изврсности наше деце.“ – The Сигнс оф the Тимес, Април 16, 1896.

б. Објасни освежавајуће држање које је Христос током своје службе примером испољио. Матеј 11:29.

„Исус је почео дело реформације ступивши у присан додир са људима. Показујући највеће поштовање према закону Божјем, осуђивао је наметљиву побожност фарисеја и покушавао да ослободи народ од бесмислених правила која су га спутавала. Тежио је да сруши преграде које су одвајале поједине слојеве друштва како би здружио људе као децу једне породице. Његово присуство на свадби имало је за циљ да буде делотворан корак у остварењу тога.“ – Жеља векова, 131.

„Исус је осуђивао саможивост у свим њеним облицима, али је био друштвен по природи. Прихватао је гостопримство свих слојева, посећујући домове богатих и сиромашних, учених и неуких и тежио је да њихове мисли скрене са питања свакодневног живота на оне ствари које су духовне и вечне. Он није давао никакву дозволу за разузданост нити је Његово понашање било укаљано и најмањом сенком светске лакомислености, али је налазио задовољства у призорима невине среће, те је својим присуством посвећивао друштвене скупове. Јеврејска свадба је била значајна прилика и њена радост није била мрска Сину човечијем. Присуствујући свадби, Исус је одао поштовање браку као божанској установи.“ – Жеља векова, 131, 132.


Четвртак 16. јануар

5. ЗДРАВИ ДРУШТВЕНИ ОДНОСИ

а. Шта треба да научимо из Христовог примера који Га разликује од верских вођа Његовог времена? Приче 18:24.

„Христов начин рада се упадљиво разликовао од рада јеврејских старешина. Њихово поштовање традиција и формализам потпуно су уништили сваку стварну слободу мисли и дела. Они су живели у сталном страху да се не оскврне. Да би избегли додир с ’нечистима’, држали су се на одстојању не само према незнабошцима, већ и према већини сопственог народа, не трудећи се ни да му користе нити да задобију његово пријатељство. Бавећи се стално тим мислима, ограничили су своја схватања и сузили круг свог живота. Њихов пример је подстицао на себичност и нетрпељивост међу свим слојевима народа.“ – Жеља векова, 131.

б. Шта би требало да буде наш циљ у свакој друштвеној комуникацији? Приче 11:30.

„Својим речима и пријатељским осмехом можемо указати хиљаде малих пажњи, које ће нам се узвратити. Несмотрени хришћани својом немарношћу према другима показују да нису у заједници са Христом. Немогуће је бити у заједници са Христом, а показивати нељубазност према другима и занемаривати њихова права.

„Сви треба да постанемо Исусови сведоци. Друштвеност посвећена Христовом милошћу треба да се прошири, ако желимо да задобијемо душе за Спаситеља. Нека свет види да нисмо себично заокупљени својим бригама, већ да желимо да са другима поделимо своје благослове и предности. Покажимо да нас наша вера не чини безосећајним и строгим. Нека сви они који говоре да су нашли Христа служе другима онако како је Он служио људима. У овоме свету никада не смемо оставити погрешан утисак да су хришћани жалосни и несрећни људи.“ – Темељи срећнога дома, 348, 349.


Петак 17. јануар

ПИТАЊА ЗА ЛИЧНО РАЗМИШЉАЊЕ:

1. Опиши духовне родове које је донело Христово чудо у Кани.

2. Опиши однос Христа и Његове мајке.

3. Зашто је кум на свадби био изненађен?

4. Каква врста вина адекватно описује Христову крв?

5. Приликом друштвених сакупа, чега треба да се сетимо из Христовог примера?

 <<    >>