Недеља
16. фебруар
1. ИСУС У СИХАРУ
а. На свом путу за Галилеју, где су се Исус и Његови ученици зауставили? Јован 4:6.
„Док је седео крај извора, Исус је осећао изнемоглост од глади и жеђи. Путовање од јутра било је дуго, а сад је пекло подневно сунце. Жеђ се још више повећала услед помисли на хладну, свежу воду која Му је била тако близу, али ипак недоступна, јер није имао ни конопца, нити крчаг, а студенац је био дубок. Он је делио човекову судбину и стога је чекао да неко дође да захвати воду.“ – Жеља векова, 162.
б. Ко је дошао на студенац, коју услугу је Исус тражио од ње и шта ми из овога треба да научимо? Јован 4:7.
„Али постојећа мржња између Јевреја и Самарјана спречила је Самарјанку да Христу учини ту услугу. Ипак се Спаситељ трудио да нађе кључ за њено срце, и са љубазношћу која је била плод божанске љубави тражио је, а не понудио, услугу. Понуђена услуга могла је бити одбијена, али поверење буди поверење. Цар васионе је пришао тој одбаченој души и од ње тражио услугу. Он који је створио океан, који влада најдубљим водама, који је отворио изворе и реке на земљи, одмарао се од замора на Јаковљевом извору и зависио је од доброте једне туђинке да угаси Његову жеђ.“ – Жеља векова, 163.
Понедељак
17. фебруар
2. ДРУГАЧИЈА ВОДА
а. На који начин је Христос усмерио пажњу жене на дар спасења? Јован 4:10.
„Вода о којој је Исус говорио је откривење Његове милости у Његовој речи. Његов Дух, Његово учење, то је извор који гаси жеђ сваке душе. Сваки други извор којем би прибегли показаће се као недовољан. Али реч истине је као свежи поток, као воде са Либана које у свако доба гасе жеђ. У Христу је пунина радости којој нема краја.“ – Сведочанства за проповеднике, 352.
б. Каква је била реакција жене на Христову понуду? Јован 4:11,12.
„Женино разумевање није успело да докучи значење Христових речи; она је претпостављала да Он говори о студенцу који се налазио пред њима.“ – The Спирит оф Prophecy 2, 140, 141.
ц. Како је Исус нагласио разлику између две врсте воде и на који начин та порука треба да представља благослов и за нас? Јован 4:13,14; Откривење 22:17.
„Потребно је да гајимо љубав и захвалност, да више гледамо у Исуса и да се преображавамо у Његово обличје. Резултат таквих напора биће више поверења, наде, стрпљења и храбрости. Само тако ћемо моћи да пијемо од воде живота о којој је Христос говорио жени Самарјанки. Он је рекао: ’Да ти знаш дар Божји, и ко је тај који ти говори: Дај ми да пијем, ти би искала у Њега и дао би ти воду живу... Који пије од воде коју ћу му ја дати неће ожеднети довека; него вода што ћу му ја дати биће у њему извор воде која тече у живот вечни.’ Ова вода представља Христов живот који кроз живу заједницу са Богом треба да прихвати свака душа. Тек тако ће благост, кротост, захвалност и поверење постати трајни принцип живота. Пред живом вером страх и неверовање биће одагнани. Карактер Онога који нас је први љубио биће предмет нашег дубоког посматрања.“ – Сведочанства за проповеднике, 200.
Уторак
18. фебруар
3. ЖИВА ВОДА
а. Како је жена Самарјанка показала да и даље није разумела Христове речи? Јован 4:15.
„Божанска милост коју само Он може дати – то је жива вода која чисти, освежава и окрепљује душу.
„Исус није ничим наговестио да би ономе ко жедни за водом живота било довољно да се само једном напије. Онај који једном окуси Христову љубав, тај непрекидно чезне да добије више, али и не тражи ништа друго. Њега не привлаче богатства, почасти и задовољства овог света. Његово срце стално чезне да добије што више од Христа. А Онај који души открива њене потребе чека да задовољи њену глад и жеђ. Недовољан је сваки људски извор и свако поуздање у човека. Сви се извори могу исцрпсти, бунари испразнити, али је наш Спаситељ непресушно врело. Можемо се напајати и напити и увек ћемо налазити свежу воду. Онај у коме живи Христос, тај има у себи извор благослова – ’извор воде која тече у живот вечни.’ Из тог извора може црпсти снагу и милост да задовољи све своје потребе.“ – Жеља векова, 164.
б. Попут жене Самарјанке и путника кроз пустињу по изласку из Мисира, како и ми често не успевамо да препознамо дивну милост која тече од Христа? Псалам 78:15,16,19,20 (први део); 114:7,8.
„Мојсије је ударио по стени, али је Син Божји био тај који је, обавијен облаком, стајао поред њега и Он је извео животворну воду из камена. Славу Господњу видели су не само Мојсије и израиљске старешине, него и сав народ који је на извесном одстојању стајао. Да није било облака они би сви изгинули од стравичног сјаја Онога који је био у облаку.“ – Патријарси и пророци, 302.
„Драгоцено Христово присуство у Његовој речи увек говори души речима које Га приказују као извор живе воде која освежава жедну душу. Наша је предност да имамо живог, стално и свуда присутног Спаситеља. Он је извор духовне силе пресађене у нас, која ће кроз наше речи и наша дела тећи и освежавати све оне који долазе са нама у додир, стварајући у њима жеље и аспирације за снагом и чистоћом, за светошћу и миром и за оном радошћу која никад са собом не доноси бол и жалост. То је резултат стално присутног Спаситеља.“ – Сведочанства за проповеднике, 352.
Среда
19. фебруар
4. ИСУС ПОЧИЊЕ ДА ОТКРИВА СВОЈ ИДЕНТИТЕТ
а. Коју нову тему је Исус отворио у свом разговору са Самарјанком и како је она на то одговорила? Јован 4:16,17 (први део).
„Исус је тада нагло променио предмет разговора. Пре него што ова душа може примити дар који је чезнуо да јој поклони, она је морала увидети своје грехе и познати свог Спаситеља. Он јој рече: ’Иди зовни мужа свог, и дођи овамо.’ Жена је одговорила: ’Немам мужа.’ Надала се да ће на тај начин избећи сва питања у том погледу.“ – Жеља векова, 165.
б. На који начин је Исус допунио њен одговор и како нас ово подсећа на то да Он зна све о свакоме од нас? Јован 4:17 (последњи део),18; Псалам 139:7,8,11,12.
„Божја величина је за нас несхватљива. ’Престо је Господњи на небесима’ (Псалам 11:4); ипак, својим Духом Он је свугде присутан. Он дубоко познаје свако дело својих руку и лично се интересује за свако од њих.“ – Васпитање, 119.
„Небески анђели испитују дело које нам је поверено; тамо где се одступа од начела истине, у небеским књигама стоји записано: ’нашао се лак.’“ – Child Гуиданце, 155.
„Божји закон далекосежно обухвата не само видљиве поступке, него исто тако и осећања и побуде. Он открива тајне срца, осветљавајући појединости давно сахрањене у мраку. Бог зна сваку помисао, сваку намеру, сваки план и сваку побуду срца. У небеским књигама забележени су чак и они греси које би појединци починили да им се за то пружила прилика. Бог ће изнети на суд свако дело и сваку тајну. Својим законом Он одмерава карактер сваког човека. Као што уметник црте лица верно преноси на платно, тако се и црте карактера сваког појединца верно преносе у небеске књиге. Бог има савршену фотографију карактера сваког појединца и ту фотографију Он упоређује са својим законом. Он човеку открива недостатке његовог карактера који прљају његов живот и позива га да се покаје и обрати од греха.“ – Коментари библијских текстова, 446.
Четвртак
20. фебруар
5. ИСУС СЕ ОТКРИВА КАО СПАСИТЕЉ
а. Шта је жена на студенцу коначно схватила о Исусу? Јован 4:19. Да ли је то признање било довољно?
„Самарјанка је задрхтала. Нека тајанствена рука је окретала странице историје њеног живота, откривајући оно што се она надала да ће заувек остати сакривено. Ко је Он кад може да чита све тајне њеног живота? Таква мисао упутила ју је на вечност, на будући суд, кад ће бити откривено све што је сад скривено. У тој светлости се њена савест пробудила.
„Она није могла ништа порицати, али се трудила да избегне спомињање нечег што јој је толико непријатно. Са дубоким поштовањем она рече: ’Господе! Видим да си ти пророк.’ Затим, надајући се да ће ућуткати савест, поче говорити о верском спору. Ако је Он пророк, мислила је, онда јој свакако може дати упутства о тим питањима која су тако дуго била спорна.“ – Жеља векова, 165.
б. Када је жена испољила наду у долазак Месије, шта јој је Исус рекао? Јован 4:25,26.
„Јеванђеоски позив не сме се ограничити и не сме се упутити само изабраној неколицини који ће нам – како ми претпостављамо – учинити част ако га прихвате. Вест се мора дати свима. Кад год су срца отворена да приме истину, Христос је спреман да их поучи. Он им открива Оца и побожност коју одобрава Онај који чита срца. Пред таквима Он не употребљава никакве приче. Њима, као жени на студенцу, Он каже: ’Ја сам који с тобом говорим.’“ – Жеља векова, 172.
Петак
21. фебруар
ПИТАЊА ЗА ЛИЧНО РАЗМИШЉАЊЕ:
1. Зашто Исус никада није учинио чудо у своју корист?
2. Којим средством се Исус послужио како би жени Самарјанки приближио јеванђеље?
3. Шта је Учитељ рекао о води живота?
4. Зашто је Христос споменуо приватни живот жене Самарјанке?
5. Наведи обећање које се повезује са доласком Месије.