Недеља
26. јануар
1. УГЛЕДАН ЧОВЕК ТРАЖИ ИСУСА
а. Ко је био Никодим, и како је на њега гледао народ? Јован 3:1,10.
„Никодим се налазио на високом одговорном положају у јеврејском народу. Био је веома образован, био је обдарен изузетним способностима и био је цењени члан Високог савета... Иако је био богат, учен и почаствован, смерни Назарећанин га је чудесно привлачио.“ – Жеља векова, 147.
„Био је строг фарисеј и хвалио се својим добрим делима. Био је нашироко цењен због своје дарежљивости и слободоумности у одржавању службе у храму и сматрао је да му је милост Божја осигурана.“ – Жеља векова, 149.
б. У које доба је Никодим отишао у посету Исусу? Јован 3:2 (први део).
„Распитавши се добро за место на које се Исус повлачио на Маслинској гори, чекао је док град није пао у сан, а тада Га потражи.“ – Жеља векова, 148.
Понедељак
27. јануар
2. ПРИВАТНИ РАЗГОВОР
а. Шта показује Исусово нежно разумевање у примању свог госта тако касно у ноћ? Псалам 31:20,21.
„(Никодим) је много желео да разговара са Исусом, али се устручавао да Га јавно потражи. Било би сувише понижавајуће да такав израиљски поглавар призна да одобрава рад једног тако мало познатог учитеља. И кад би Високи савет дознао за његову посету, изложио би се његовом презиру и осуди. Одлучио се да тајно посети Исуса плашећи се да би се још многи други повели за његовим примером кад би то било јавно.“ – Жеља векова, 148.
б. Објасни како је Никодим започео свој разговор са Исусом. Јован 3:2.
„Никодим је у Христовом присуству осећао неку чудну бојажљивост, коју је покушавао да сакрије својим одмереним и достојанственим понашањем. ’Рави!’ – рекао је – ’знамо да си ти учитељ од Бога дошао; јер нико не може чудеса ових чинити која ти чиниш ако није Бог с њим.’ Говорећи о ретким Христовим даровима као учитеља и о Његовој сили да чини чудеса, надао се да ће поравнити пут за разговор. Његове речи су имале за циљ да изразе и изазову поверење, али су у ствари изражавале неверовање. Он није признавао да је Исус Месија, већ само учитељ послан од Бога.“ – Жеља векова, 148.
ц. Којом идејом је Исус неочекивано изненадио Никодима? Јован 3:3.
„Уместо да прими овај поздрав, Исус је спустио поглед на саговорника као да чита саму његову душу. У својој бесконачној мудрости видео је пред собом човека који тражи истину. Знао је циљ његове посете, те је, у жељи да продуби убеђење које се већ јављало у духу Његовог слушаоца, прешао непосредно на ствар, рекавши свечано, али благо: ’Заиста, заиста ти кажем: ако се ко наново не роди, не може видети царство Божије’ (Јован 3:3).
„Никодим је дошао Спаситељу у намери да са Њиме расправља, али Исус га је упутио на основно начело истине.“ – Жеља векова, 148, 149.
Уторак
28. јануар
3. НОВОРОЂЕЊЕ
а. Како је Никодим одговорио на оно што је Христос рекао да му недостаје? Зашто нам је свима, као и њему, потребно искуство новог рођења? Јован 3:4-8.
„Слика новог рођења којом се Исус послужио није била Никодиму потпуно непозната. Људи који су се из незнабоштва обратили у веру Израиљеву често су упоређивани са децом. Стога је требало да схвати да се Христове речи не смеју узети у свом дословном значењу. Сматрао је да је самим својим рођењем као Израиљац обезбедио себи место у царству Божјем. Мислио је да му није потребна никаква промена. Зато се тако много изненадио овим Спаситељевим речима. Мало се увредио што су се тако непосредно односиле на њега. Фарисејска гордост се борила са часном жељом човека који тежи за истином. Зачудило га је што Христос тако говори с њиме, не поштујући његово достојанство поглавара у Израиљу.
„Изненађен и пометен, он се обрати Христу речима пуним ироније: ’Како се човек може родити кад је стар?’ Као многи други који постају свесни оштре истине, показао је да телесни човек не може примити што је од Духа Божјег. У њему нема ништа што би одговарало духовности, јер духовност схватају само они који су духовни.
„Али Спаситељ није на један аргумент одговарао другим. Подигавши руку са свечаним, мирним достојанством, Он са још већом убедљивошћу понови истину: ’Заиста, заиста ти кажем: ако се ко наново не роди, не може видети царство Божије.’“ – Жеља векова, 149, 150.
б. Када и како човек може бити наново рођен? Јован 1:12,13.
„Али ’Богу тако омиле свет да је и Сина свог јединородног дао’ да би се човек могао помирити са Богом. Само захваљујући Христовим заслугама човек може поново да дође у склад са својим Творцем. Његово срце мора бити обновљено божанском милошћу и он мора добити нови живот одозго. Та промена представља у ствари ново рођење без којега, каже Христос, нико ’не може видети царство Божије.’“ – Велика борба, 416.
„Свети Дух је овим једноставним чином вере у Бога створио нови живот у вашем срцу. Ви сте као дете рођено у Божјој породици и Он вас воли као што воли свога Сина.“ – Пут Христу, 68.
Среда
29. јануар
4. ОЧИШЋЕЊЕ И ОБНОВЉЕЊЕ
а. Шта представља очишћење и обновљење које долази са новим рођењем? Марко 16:16 (први део).
„Сила Божја која преображава може да промени наслеђене и стечене склоности, јер Христова религија има моћ да уздигне човека. ’Наново рођен’ значи преображен, новорођен у Исусу Христу.“ – Темељи срећнога дома, 166, 167.
„Христос је крштење учинио знаком уласка у Његово духовно царство. Он је то прогласио изричитим условом који морају да испуне сви који желе да буду признати као они који исповедају оданост ауторитету Оца, Сина и Светог Духа. Пре него што у Заједници нађе свој дом, пре него што прекорачи праг духовног Божјег царства, покајник треба да прими печат божанског имена: ’Господ правда наша’ (Јеремија 23:6).
„Крштење представља најсвечаније одрицање од овог света. Они који се крштавају у троструко име Оца, Сина и Светога Духа изјављују јавно на самом почетку свог хришћанског живота да раскидају са служењем сотони и постају чланови царске породице, деца небеског Цара. Овим чином они доказују да су послушали заповест: ’Изиђите између њих и одвојте се... и не дохватајте се до нечистоте.’ И на њима се испуњава обећање: ’И бићу вам Отац, и ви ћете бити моји синови и кћери, говори Господ Сведржитељ’ (1. Коринћанима 6:17,18).“ – 6. Сведочанство, 86.
б. Шта је речено о изопачености људске природе и о Божјем плану да нас преобрази? Јован 3:6; Јерејима 17:9; Ефесцима 5:26,27.
„Немогуће је да сами побегнемо из понора греха у који смо упали. Ми не можемо да изменимо своја зла срца... Образовање, култура, вежбање воље, људски напор делују у својој области, али овде остају беспомоћни. Они могу да изграде спољашњи облик исправног понашања, али не могу да измене срце, не могу да прочисте врела живота. У складу са тим мора да постоји сила која делује изнутра, нови живот одозго, да би људи могли да се промене од греха ка светости. Та сила је Христос. Само Његова благодат може да оживи беживотне способности душе и привуче је Богу, светости.“ – Пут Христу, 23.
Четвртак
30. јануар
5. НОВИ ЖИВОТ И ЧИСТА ДЕЛА
а. Коју вест су апостоли касније требали да напишу у вези са променом фокуса која долази са новим рођењем? Галатима 2:20; 1 Јованова 2:15-17.
„Сила Божја која преображава може да промени наслеђене и стечене склоности, јер Христова религија има моћ да уздигне човека. ’Наново рођен’ значи преображен, новорођен у Исусу Христу.“ – Темељи срећнога дома, 166, 167.
„(Павле) је био осведочен да би разумевање задивљујуће жртве коју је поднело Величанство неба одагнало из њихових срца сваку себичност. Он пажњу и мисли читалаца усмерава прво на положај који је Христос заузимао на небу, у најприснијем односу са својим Оцем; затим Га приказује како се одриче те своје славе, добровољно се потчињава свим понижавајућим околностима људске природе, преузима на себе одговорности слуге и постаје послушан до саме смрти, и то најнедостојније, најодвратније, најсрамније и најтеже – смрти на крсту. Могу ли хришћани, посматрајући то чудесно испољавање љубави Божје према човеку, остати равнодушни, не бити ганути осећањем љубави и не бити свесни чињенице да заиста нисмо своји? Таквом Господару не може се служити из користољубивих и себичних побуда и гунђајући.“ – 4 Сведочанство, 436, 437.
„Желим да вам кажем оно што је Христос рекао Никодиму: ’Ваља вам се наново родити.’ Они у чијој души влада Христос не желе да имитирају раскош овога света. Они свуда проносе заставу крста и сведоче о узвишенијим и племенитијим циљевима од оних којима теже они који љубе овај свет. Наша одећа, наше боравиште и наши разговори увек треба да сведоче о нашој потпуној посвећености и преданости Богу. Каква сила би пратила оне који на тај начин очевидно показују да су се одрекли свега Христа ради!“ – 5 Сведочанство, 175.
Петак
31. јануар
ПИТАЊА ЗА ЛИЧНО РАЗМИШЉАЊЕ:
1. Како је Никодим због својих добрих дела гледао на себе?
2. Како се Никодим понашао у Христовом присуству?
3. Шта значи бити „наново рођен“?
4. Како се ново рођење одвија?
5. Каква промена у ставу настаје као последица новог рођења, и зашто?