нед.
, 5 ян.
1. СВИДЕТЕЛСТВОТО НА ЙОАН КРЪСТИТЕЛ
а. Какво заяви Йоан Кръстител за Исус? Йоан 1:15–18.
б. За кого се представи Йоан пред религиозните водачи? Йоан 1:19–23. Какво пророчество изпълни той и как следва ние да се отнесем към това пророчество, какво общо има това с нас днес? Исая 40:3-5.
„Във всеки етап от историята на тази земя Бог е имал Своите представители, продължаващи дело Му, което трябва да бъде извършено по определения от Него начин. На Йоан Кръстител бе възложено специална работа, за която той бе роден и за която бе предназначен - да подготви пътя за Господа…
[Неговото служение в пустинята] беше най-поразителното, буквално изпълнение на пророчеството.“ Южен страж, 21 март 1905 г.
„Господ даде [на Йоан Кръстител] вестта, която да прогласи. Отиде ли Йоан при свещениците и управниците, за да ги попита дали може да провъзгласява тази вест? - Не, Бог го постави далеч от тях, за да не бъде повлиян от техния дух и учение. Той беше гласът на един, който вика в пустинята... (по Исая 40:3-5 - цитирано). Същото послание трябва да бъде дадено и на нашия народ; близо сме до края на времето и вестта гласи: Разчистете Царския път; махнете камъните; издигнете знаме пред народа. Хората трябва да се пробудят. Сега не е време да се провъзгласява мир и безопасност.” Избрани вести, кн. 1, с. 410.
пон.
, 6 ян.
2. МИСИЯ НА САМОЖЕРТВА
а. Когато Исус дойде при Йоан да се кръсти, как Го разпозна Йоан и по какъв начин свидетелства за Исусовата мисия пред народа? Йоан 1:29, 34. Кое пророчество се изпълни при това свидетелство? Исая 53:4-7.
„Христос беше също толкова Изкупителят на човека в началото на света, колкото е и днес. Преди Той да облече Своята божественост в човешка плът и да дойде в нашия свят, евангелската вест бе предавана от Адам, Сит, Енох, Матусал и Ной. Авраам отнесе вестта в Ханаан, а Лот — в Содом. От поколение на поколение верни вестители са свидетелствали за идващия Спасител. Церемониите на еврейския народ бяха постановени от Христос. Той беше основата на тяхната жертвоприносителна система, великият образ на всички техни религиозни служби. Кръвта, проливана при принасянето на жертвите, сочеше към саможертвата на Божия Агнец. Всички жертвоприносителни символи се изпълниха в Него.“ Притчи Христови, с. 126.
б. Как Йоан представи Исус на учениците Си? Йоан 1:35, 36. Какъв ефект оказаха думите му върху тях и какво се случи след това в собствения му живот? Йоан 1:37.
„На другия ден [след Христовото кръщение], докато двама ученици стояха наблизо, Йоан отново видя Исус сред народа. Отново лицето на пророка се освети със слава от Невидимия и той извика: „Ето Божият Агнец!” Думите развълнуваха сърцата на учениците. Те не го разбраха напълно. Какво означаваше това име, което Му бе дал Йоан — „Божият Агнец”? Сам Йоан не бе го пояснил. Двамата ученици оставиха Йоан и отидоха да потърсят Исуса.” Копнежът на вековете, с. 138.
„Йоан съобщи на учениците си, че Исус е обещаният Месия, Спасителят на света. Когато неговото дело приключваше, той ги поучаваше да гледат на Исус и да Го следват като Великия Учител. Животът на Йоан бе живот на скръб и себеотрицание. Той извести първото Христово идване, но не му бе позволено да бъде свидетел на Неговите чудеса и да се радва на силата, която се откриваше чрез Него. Йоан знаеше, че когато Исус трябваше да се утвърди като учител, той трябваше да умре. Неговият глас рядко се чуваше освен в пустинята. Живееше в усамотение. Не беше се привързал към семейството на баща си, та да се радва на тяхната близост, но ги напусна, за да изпълни своята мисия.“ Опитности и видения, с. 154.
вт.
, 7 ян.
3. ПЪРВИТЕ УЧЕНИЦИ НА ИСУС
а. Кои бяха измежду първите ученици на Исус? Матей 4:18, 21. Какъв интерес проявиха те към Христос и колко дълго продължи първата им среща с Него? Йоан 1:38, 39.
„Единият от двамата [които последваха Исус] бе Андрей, брат на Симон. Другият бе евангелист Йоан. Те бяха първите ученици на Христос. Задвижени от непреодолим импулс, те последваха Исус, нетърпеливи да говорят с Него, но в същото време обзети от благоговение и мълчание, грабнати от завладяващата мисъл „Да не би Този да е Месия?“
Исус знаеше, че учениците вървяха след Него. Те бяха първият плод на службата Му. Сърцето на Божествения Учител се изпълни с радост, когато тези души откликнаха на Неговата благодат. Но като се обърна, само ги попита: „Какво търсите?” Искаше да ги остави свободно да се върнат назад или да говорят за своето желание.
Те виждаха само една цел. Само едно присъствие изпълваше мисълта им. Възкликнаха: „Рави... где живееш?” В кратък разговор край пътя нямаше да могат да получат онова, за което копнееха. Те желаеха да бъдат сами с Исус, да седят до нозете Му и да чуят думите Му...
Ако Йоан и Андрей притежаваха духа на неверието на свещениците и управниците, те нямаше да бъдат ученици в нозете на Исус. Щяха да дойдат при Него като критици, за да осъдят думите Му. Така, много хора затварят вратата на най-скъпоценните възможности. Но не така постъпиха първите ученици. Те бяха отговорили на призива на Светия Дух при проповядването на Йоан Кръстител. Сега разпознаха гласа на небесния Учител. За тях думите на Исус бяха пълни със свежест, истина и красота. Божествена светлина бе огряла ученията на Старозаветните писания. Многостранните теми на истината изпъкнаха пред тях в нова светлина.” Копнежът на вековете, с. 138, 139.
б. Какво направиха първите ученици скоро след срещата си с Исус? Йоан 1:41, 42.
„Андрей потърси да сподели с някого радостта, която изпълваше сърцето му. Като отиде при брат си Симон, той извика: „Намерихме Месия!” Симон не чака втора покана. Той също бе чул проповядването на Йоан Кръстител и побърза да отиде при Спасителя.” Пак там, с. 139.
ср.
, 8 ян.
4. РАЗБИВАНЕ НА ПРЕДРАЗСЪДЪЦИТЕ
а. Опишете какво се случи, когато Исус покани следващия ученик да Го последва. Йоан 1:43–45.
„Филип се покори на заповедта и веднага също стана работник за Христос. Филип повика Натанаил.“ Копнежът на вековете, с. 139.
б. Какво можем да научим от начина, по който Христос успя да преодолее колебанието на Натанаил? Йоан 1:46–49.
„Като погледна на Исус, Натанаил се разочарова. Можеше ли този човек, който носеше следите на изпитания и бедност, да бъде Месия?! Но не можа да се реши да Го отхвърли, защото вестта на Йоан бе убедила сърцето му.
По времето, когато Филип го повика, Натанаил се бе оттеглил в една тиха горичка, за да разсъждава върху вестта на Йоан и върху пророчествата за Месия. Той се молеше да разбере дали Този, за Когото Йоан беше съобщил, бе Избавителят. Светият Дух го осени и го увери, че Бог е посетил народа Си и му е издигнал рог на спасение...
„Исус в отговор му рече: Преди да те повика Филип, видях те като беше под смоковницата (Йоан 1:48).“
Това бе достатъчно. Божественият Дух бе свидетелствал на Натанаил в неговата усамотена молитва под смоковницата. Същият Дух сега му говореше чрез думите на Исус. Макар и съмнявайки се и все още с известно предубеждение, Натанаил дойде при Христос с искреното желание да намери истината и сега на желанието му бе отговорено. Вярата му стигна по-далече от вярата на този, който го доведе при Исус. „Натанаил му отговори: Учителю, Ти Си Божи Син, Ти Си израилев Цар.”
Ако Натанаил се бе доверил на равините за насоки, никога не би намерил Исус. Той стана ученик, понеже виждаше и разсъждаваше самостоятелно. Така е и с мнозина днес, чийто предразсъдък ги задържа от доброто. Колко различен щеше да бъде резултатът, ако бяха „дошли и видели”!
Никой, който се доверява на ръководство от човешки авторитет, не ще дойде до спасително познание на истината. И ние като Натанаил имаме нужда да изследваме Божието слово сами и да се молим за просветление от Светия Дух. Този, Който видя Натанаил под смоковницата, ще види и нас в усамотеното място за молитва. Ангели от света на светлината са близо до онези, които в смирение търсят Божествено ръководство.” Пак там, с. 139-141.
чет.
, 9 ян.
5. НЕБЕТО ОТВОРЕНО
а. Какво обеща Христос на Натанаил и защо? Йоан 1:50, 51.
„[Йоан 1:50, 51 цитирано.] Тук Христос всъщност казва: „На брега на Йордан небето се отвори и Духът застана върху Мене като гълъб. Сцената бе знак, че Аз Съм Божият Син. Ако ти вярваш, че Съм такъв, вярата ти ще бъде съживена и укрепена. Ще видиш, че небесата са отворени и никога няма да бъдат затворени. Аз ги отворих пред тебе! Ангелите Божии се изкачват, занасяйки на небесния Отец молитвите на нуждаещите се и угрижените; и слизат, донасяйки благословение и надежда, кураж, помощ и живот на човешките деца.” Копнежът на вековете, с. 142, 143.
б. Какво се случва, когато приемем Христос? Йоан 4:14; Откровение 22:17.
„Когато някой е приел истината от любов към нея, това ще проличи по убедителен начин в неговите маниери и в начина, по който говори. Той изявява това, което сам е чул, видял и пипнал — Словото на живота — за да могат и други да имат общение с него чрез знанието за Христос. Свидетелството от устни, докоснати с живия въглен от олтара, е истина за възприемчивото сърце и освещава характера...
Бог можеше да постигне целта Си за спасението на грешниците и без нашата помощ. Но за да развием характер, подобен на Христовия, ние трябва да участваме в Неговото дело. За да влезем в Неговата радост — радостта да видим хора, изкупени чрез Неговата жертва — ние трябва да участваме в Неговия труд за тяхното изкупление!” Пак там, с. 142.
пет.
, 10 ян.
ВЪПРОСИ ЗА ЛИЧЕН ПРЕГОВОР
1. Защо Йоан Кръстител беше призован в пустинята?
2. Как би следвало да съотнесем стила на живот на Йоан Кръстител към нашия собствен живот?
3. Какво можем да научим от Йоан (ученика) и Андрей по повод момента, когато се запознаха с Исус?
4. Как можем да бъдем вдъхновени от това, което Натанаил заяви още в началото за Исус?
5. Какво разкрива дали моята вяра в Христос е истинска, или не?