нед.
, 19 ян.
1. ХРАМЪТ ОСКВЕРНЕН
а. Опишете ситуацията, която цареше в храма в Йерусалим в началото на публичната служба на Христос. Йоан 2:13, 14.
„Всеки евреин трябваше да плаща годишно по половин сикъл като „откуп за душата си”... Освен това се донасяха големи суми като доброволни дарения за съкровищницата на храма. Изискваше се всички чужди пари да се разменят срещу една монета, наречена храмов сикъл, който се използваше за службата в светилището. Обмяната на парите създаваше условия за измама и изнудване и бе прераснала в позорна търговия, източник на печалби за свещениците.
Търговците изискваха огромни цени за продаваните животни и деляха печалбите си със свещениците и управниците, които се обогатяваха по този начин за сметка на народа.“ Копнежът на вековете, с. 155.
б. Как се отрази това на храмовите служби? Езекил 22:26 (последна част).
„По време на Пасхата се принасяха голям брой жертви и продажбите в храма бяха многобройни. Постоянната врява подхождаше по-скоро на шумен пазар за добитък, отколкото на свещен Божи храм. Тук можеше да се чуят остри пазарлъци, мученето на добитъка, блеенето на овцете, гукането на гълъбитето, смесено със звънтенето на монети, и гневни спорове. Шумотевицата бе толкова голяма, че поклонниците бяха обезпокоявани и думите, отправени към Всевишния, потъваха в глъчката, изпълваща храма.“ Пак там.
пон.
, 20 ян.
2. БЛАГОГОВЕНИЕ В БОЖИЯ
а. Как гледа Бог на мястото, където Той изявява Своето присъствие - и какво беше първото Му нареждане на планината Синай? Изход 3:1-5; 19:12, 13.
„Когато Господ слезе на планината Синай, мястото беше осветено от Неговото присъствие... Така те бяха научени на урока, че където Бог изявява Своето
присъствие, мястото е свято.“ Копнежът на вековете, с. 155, 156.
б. Как реагира Христос на оскверняването на храма? Йоан 2:15, 16.
„Когато Исус влезе в храма, Той огледа цялата тази картина. Видя нечестните сделки, тревогата на бедните, които мислеха, че греховете им няма да бъдат простени без проливане на кръв. Видя външния двор на Своя храм, превърнат в място за несвята търговия. Святото обиталище бе станало обширно тържище.” Пак там, с. 157.
„Бавно слизайки по стъпалата и размахвайки бича от върви, събран при влизането Му в двора, Той заповядва на пазарящите се да напуснат територията на храма. С ревност и строгост, които никога преди това не бе изявявал, Той преобръща масите на среброменителите. Монетите падат с остър звън върху мраморната мозайка. Никой и не помисля да подлага на въпрос Неговия авторитет. Никой не смее да събере нечестната печалба. Исус не ги удря с камшика от върви, но в ръката Му този прост бич изглежда ужасен като огнен меч. Служителите в храма, спекулиращите свещеници, комисионерите и търговците на добитък със своите овце и овни се втурват навън от храма с единствената мисъл да избягат от присъдата на Неговото присъствие.” Пак там, с. 158.
в. Какво беше значението на Христовото действие по очистването на храма? Малахия 3:1-3.
„Дворовете на храма в Ерусалим, изпълнени с шума на несвята търговия, представяха съвсем вярно храма на сърцето, осквернено от присъствието на чувствени страсти и несвяти помисли. С очистването на храма от светските купувачи и продавачи Исус оповести Своята мисия — да очисти сърцето от осквернението на греха, от земните пожелания, от себелюбивите страсти и злите навици, които покваряват душата.” Пак там, с. 161.
вт.
, 21 ян.
3. БОЖИЕТО ПРИСЪСТВИЕ
а. Каква беше първоначалната цел на Бог с установяването на Неговото светилище сред Божия народ? Изход 25:8.
„Този храм, издигнат, за да бъде изпълван с Божието присъствие, бе предназначен да стане нагледен урок за Израил и за света. Божията цел от вечни времена беше всяко сътворено същество — от блестящите и святи серафими до човека — да бъде храм, в който да обитава Творецът.” Копнежът на вековете, с. 161.
б. Защо вярващите са наричани Божи храм и по какъв начин следва да поддържаме святостта на този храм с цялото си сърце? 1 Коринтяни 3:16, 17; Исая 57:15.
„Поради греха човечеството престана да бъде Божи храм. Помрачено и омърсено от греха, сърцето на човека не разкриваше повече славата на Божествения. Но с въплъщението на Божия Син целта на Небето е изпълнена. Бог обитава в човечеството и чрез спасителната благодат сърцето на човека отново става Негов храм.“ Пак там.
„Ако вярваме, че краят на всичко е близо, то „какви трябва да сте вие в свето живеене и в благочестие?“
Всяка душа, която действително вярва в истината, ще проявява и съответните дела. Всички ще бъдат усърдни, сериозни и неуморни в усилията си да спечелят души за Христос. Ако истината е била първо посята дълбоко в собствените им души, тогава те ще се стремят да я посеят в сърцата на другите. Истината твърде често бива държана във външния двор. Внесете я във вътрешния храм на душата, поставете я на трона на сърцето и я оставете да контролира вашия живот. Божието слово следва да бъде изучавано и да му се покоряваме, тогава сърцето ще намери покой, мир и радост, а стремежите ще клонят към небето; но когато истината бива държана настрана от живота, във външния двор, сърцето не бива сгрято от пламенния огън на Божията доброта.
Мнозина запазват религията на Исус за определени дни или определени случаи, а понякога въобще е оставена настрана и пренебрегвана. Но неизменният принцип на истината не е само за няколко часа в събота или за няколко дела на милосърдие, а трябва да бъде внесен в сърцето, пречиствайки и освещавайки характера.“ Свидетелства за Църквата, т. 5, с. 547.
ср.
, 22 ян.
4. ОЧИСТВАНЕТО НА ЖИВИЯ ХРАМ
а. Какво трябва да осъзнаем за нашето безпомощно състояние при опитите ни да очистим храма на душата? Еремия 2:22; Яков 14:4.
„Никой човек не може сам да изхвърли множеството злини, овладели сърцето.“ Копнежът на вековете, с. 161
б. Каква е тайната да може човек да застане пред един свят Бог с очистено сърце? Езекил 36:25–27; Захария 3:3-5.
„Яков се бе провинил в голям грях пред Исав, но се бе покаял. Престъплението му бе простено и грехът — очистен, затова той можа да издържи откровението на Божието присъствие. Но когато хората идват пред Бога, докато съзнателно поддържат зло в себе си, те ще бъдат унищожени. При Второто пришествие на Христос нечестивите ще бъдат убити с дъха на Неговата уста и изтребени с явлението на Неговото пришествие (по 2Сол. 2:8). Светлината на Божията слава, която дава живот на праведните, ще убие нечестивите.
Във времето на Йоан Кръстител Христос щеше да се появи като разкриващият Божия характер. Самото Му присъствие щеше да открие на хората собствените им грехове. Само ако желаеха да бъдат очистени от греха, те можеха да имат приятелство с Него. Само чистите по сърце можеха да живеят в Неговото присъствие.“ Пак там, с. 108.
„Само Христос може да очисти храма на душата. Но Той няма да влизе там насила. Не влиза в сърцето, както в древния храм, а казва: „Ето, стоя на вратата и хлопам. Ако чуе някой гласа Ми и отвори вратата, ще вляза при него” (Откр. 3:20). Той ще дойде не само за един ден, защото казва: „Ще се заселя между тях и между тях ще ходя... и те ще Ми бъдат люде.” „...ще стъпче беззаконията ни; и Ти ще хвърлиш всичките им грехове в морските дълбочини” (2Кор. 6:16; Михей 7:19). Неговото присъствие ще очисти и освети душата, за да може тя да бъде свят храм на Господа „и се вграждате заедно с Духа за Божие обиталище” (Еф. 2:21,22).“ Пак там, с. 161, 162.
„Макар Исус да служи в небесното светилище, Той продължава чрез Своя Дух да бъде свещеник на църквата на земята.” Пак там, с. 166.
чет.
, 23 ян.
5. ПРЕЧИСТВАНЕ НА ХРАМА ДНЕС
а. Как Бог държи водачите на Своя народ отговорни усърдно да поддържат святостта на Неговия дом? Авакум 2:20; Езекил 44:23.
„Пределите на Божия храм трябваше да се смятат за свещени, но в битката за печалба всичко това беше забравено.
Свещениците и управниците бяха призвани да бъдат представители на Бога пред народа. Те трябваше да изобличат оскверняването на храмовия двор. Трябваше да дадат на народа пример на почтеност и състрадание.“ Копнежът на вековете, с. 156.
„Неоспорим факт е, че благоговението в Божия дом е почти изчезнало. На свещените неща и места вече не им се обръща внимание; святото и възвишеното вече не се ценят. Бог даде съвършени и прецизни правила за ред на Своя древен народ.
Променил ли се е характерът Му? Не е ли Той великият и могъщ Бог, Който владее небесата на небесата? Не би ли било добре за нас по-често да четем наставленията, дадени от Самия Бог на евреите, за да можем ние, върху които огрява светлината на славната истина, да подражаваме на тяхното благоговение към Божия дом?” Свидетелства за Църквата, т. 5, с. 495, 496.
б. Обяснете съществената победа, която е нужно да бъде спечелена в Христовата сила. Матей 5:8; 1 Йоаново 3:1-3.
„Призовавам всеки, който претендира, че е Божий син, никога да не забравя тази велика истина, че се нуждаем от Божия Дух у нас отвътре, за да достигнем небето, и от служението на Христос отвън за нас, за да получим право на безсмъртното наследство.” Свидетелства към проповедници, с. 442.
пет.
, 24 ян.
ВЪПРОСИ ЗА ЛИЧЕН ПРЕГОВОР
1. Кои бяха предводителите на порочната търговия в храма?
2. Какво би следвало да бъде отношението на всеки, който застава пред Бога?
3. Обяснете духовната значимост, която трябваше да притежава храмът в Йерусалим.
4. Какво заяви Христос чрез очистването на храма?
5. Само по кой начин нашето грешно човешко сърце може да бъде очистено?