нед.
, 23 фев.
1. НОВ ЖИВОТ, НОВИ ПРИОРИТЕТИ
а. Какво стори самарянката, веднага след като разпозна в Исус Месията? Йоан 4:28, 29.
„Жената се изпълни с радост като слушаше думите на Христос. Чудното откровение бе почти завладяващо. То плени ума ѝ. Като остави стомната, тя се върна в града, за да занесе вестта и на други. Исус знаеше тя защо замина. Изоставянето на стомната говореше безпогрешно за въздействието на Неговите думи. Душата ѝ искрено желаеше да получи живата вода и тя забрави работата, за която бе дошла на кладенеца, а и жаждата на Спасителя, която възнамеряваше да задоволи. С преливащо от радост сърце тя се завтече по пътя, за да занесе на други неоценимата светлина, която бе получила.“ Копнежът на вековете, с. 191.
б. Какво направиха жителите на Сихар, когато чуха свидетелството на своята съгражданка? Йоан 4:30.
„Думите на жената докоснаха сърцата им. На лицето ѝ имаше нов израз и целият ѝ външен вид бе променен. В тях се пробуди интерес да видят Исус.“ Пак там.
пон.
, 24 фев.
2. ЖЪТВАТА И ЖЪТВАРИТЕ
а. Какво каза Исус на учениците Си, когато видя жителите на Сихар да идват към Него? Йоан 4:35–38.
„Който жъне — каза Той, — получава заплата и събира плод за вечен живот, за да се радват заедно и който сее, и който жъне. Защото в това отношение е истинна думата, че един сее, а друг жъне.” Тук Христос посочи свещената служба, която дължат на Бога хората, приемащи евангелието. Те трябва да бъдат Негови активни работници. Той изисква личната им служба. Сеем или жънем, ние работим за Бога. Един хвърля семето, друг събира жътвата, но и двамата — и сеячът, и жетварят — получават награда. Те се радват заедно на наградата за труда си.“ Копнежът на вековете, с. 191, 192.
б. Какъв беше ефектът от свидетелството на жената за Христос и какво можем да научим от въздействието, което то оказа? Йоан 4:39.
„Когато сме съединени с Христос, имаме Христовия ум. Чистота и любов светят в характера, смирение и истина контролират живота. Дори изражението на лицето се променя. Пребъдващият в душата Христос упражнява преобразяваща сила и външиният вид свидетелства за царуващите в душата мир и радост. Ние пием от Христовата любов, както коренът приема живителни сокове от лозата. Ако сме присадени към Христос, ако влакно по влакно сме се съединили с живата Лоза, ще даваме доказателство за този факт, като раждаме богати гроздове от жив плод. Ако сме свързани със Светлината, ще бъдем нейни проводници и във всичките си думи и дела ще я отразяваме към света...
Трябва да се променим, като гледаме към Исус и докато размишляваме върху съвършенствата на божествения Образец, ще пожелаем да станем изцяло преобразени и обновени съобразно Неговата чистота. Преобразяването на характера става чрез вяра в Божия Син и тогава чадата на гнева стават Божии деца. Те минават от смърт към живот, стават духовни и започват да различават духовните неща. Божията мъдрост просвещава умовете им и те виждат чудните неща в закона Му. Когато човек бива обърнат чрез истината, започва делото на преобразяване на неговия характер.” Избрани вести, кн. 1, с. 337, 338.
вт.
, 25 фев.
3. ПРИСЪСТВИЕТО НА ИСУС В САМАРИЯ
а. Каква молба отправиха самаряните към Исус и защо? Йоан 4:40.
б. Опишете резултата от престоя на Христос в Самария. Йоан 4:41.
„С думите, изговорени към жената при кладенеца, бе посято добро семе и колко бързо дойде жетвата! Самаряните дойдоха, чуха Исус и повярваха в Него. Тълпейки се около Него при кладенеца, те Го затрупаха с въпроси и нетърпеливо очакваха Неговите обяснения за много неща, които дотогава им бяха неясни. Докато слушаха, объркването им започна да изчезва. Бяха като хора в голяма тъмнина, проследяващи внезапен лъч светлина, докато намерят деня. Но те не се задоволиха с този кратък разговор. Искаха да чуят повече, искаха да доведат и приятелите си да чуят този чуден Учител. Поканиха Го в града си и Го помолиха да остане с тях. Два дни Исус се забави в Самария и още много хора повярваха в Него.“ Копнежът на вековете, с. 192.
„Христос изяви на учениците Си Бога по начин, който извърши в сърцата им особена работа, такава, каквото Той от дълго време ни призовава да Му позволим да извърши и в нашите сърца. Мнозина, които много са се занимавали с теорията, са изгубили от поглед живата сила на примера на Спасителя. Те не Го виждат като смирен, себеотрицателен работник. Това, от което се нуждаят, е да гледат на Исус. Ние се нуждаем всеки ден да преоткриваме Неговото присъствие.“ Отразяване на Христос, с. 302.
в. Какво заявиха много от самаряните, след като приеха Исус като Месия? Йоан 4:42.
„Фарисеите презираха простотата на Исус. Те отхвърляха чудесата Му и искаха знак, че Той беше Божият Син. А самаряните не поискаха никакво знамение и Исус не направи чудо сред тях, освен да разкрие тайните в живота на жената край кладенеца. Въпреки това мнозина Го приеха. Изпълнени с нова радост, те казаха на жената: „Ние вярваме не вече поради твоето говорене, понеже сами чухме и знаем, че Той е наистина Христос, Спасителят на света.'' Копнежът на вековете, с. 192, 193.
ср.
, 26 фев.
4. СИЛАТА НА ПРОРОЧЕСТВАТА
а. На кое пророчество самаряните основаваха вярата си в обещания Месия? Битие 49:10.
„Самаряните вярваха, че Месия трябваше да дойде като Изкупител не само за евреите, но и за целия свят. Светият Дух им бе предсказал чрез Моисей, че Той ще бъде пророк, изпратен от Бога. Чрез Яков им бе заявено, че хората ще бъдат събрани при Него. И от Авраам знаеха, че всички народи по земята ще бъдат благословени в Него. Върху тези писания самаряните основаха вярата си в Месия. Фактът, че евреите тълкуваха погрешно писанията на късните пророци, като приписваха на първото идване на Христос славата на Неговото второ идване, бе довело самаряните до отхвърляне на всички Свещени писания, освен дадените от Моисей. Но тъй като Спасителят помете всички фалшиви тълкувания, мнозина приеха думите на по-късните пророци и на самия Христос за Божието царство.“ Копнежът на вековете, с. 193.
б. Какво можем да научим днес от факта, че самаряните бяха удивително отворени към истината? Еклисиаст 11:4, 5.
„По целия свят мъже и жени търсят небето с желание. Молитви, сълзи и въпроси се издигат от души, копнеещи за светлина, за благодат и за Светия Дух. Мнозина са на границата на царството и очакват само да бъдат събрани в него.“ Деянията на апостолите, с. 109.
в. Какви стават хората, когато наистина приемат Христос? Дайте примери. Марк 5:18–20; 7:31–37.
„Неговият [Христовият] Дух ще развие в човека всичко, което ще облагороди характера и извиси душата. Той ще го направи достоен за Божията слава в тяло, душа и дух... А душите, които са изпаднали дотам, че са станали инструменти на Сатана, все още могат да бъдат преобразени чрез Христовата сила във вестители на правдата и Божият Син да ги изпрати да разкажат „какви неща им е сторил Господ и как се е смилил за тях” Копнежът на вековете, с. 341.
чет.
, 27 фев.
5. ХРИСТИЯНСКИ МИСИОНЕРИ
а. Какви уроци научаваме от самарянката? 1 Йоаново 1:1-3; 2 Коринтяни 5:14 (първа част).
„Веднага щом намери Спасителя, самарянката доведе други при Него. Тя се оказа по-успешен мисионер от собствените Му ученици. Те не видяха в Самария нищо, което да им подскаже, че там е обещаващо мисионско поле. Мислите им бяха съсредоточени върху великото дело, което трябваше да се извърши в бъдеще. Не виждаха колко близо до тях беше жътвата, която трябваше да се събере. Жената, която те презряха, доведе цял град да чуе Спасителя. Тя веднага занесе светлината на своите съграждани.
Тази жена представя действието на практическата вяра в Христос. Всеки истински ученик се ражда в царството Божие като мисионер. Който пие от живата вода, става извор на живот. Получателят става дарител. Благодатта на Христос в душата е като извор в пустинята, от който блика за освежаването на всички и пробужда в тези, които са близо до загиване, желание да пият от водата на живота.“ Копнежът на вековете, с. 195.
б. Как следва тази опитност да ни мотивира днес? Еклисиаст 11:6.
„Не е необходимо да отиваме в чужди земи, за да станем мисионери за Бога. Навсякъде около нас има полета „бели вече за жътва“ и всеки, който пожелае, може да събира „плодове за вечен живот“. Бог призовава мнозина умиращи от духовна леност в Батъл Крийк, да отидат, където е необходим техният труд за Неговото дело. Преместете се от Батъл Крийк, дори ако това изисква финансова жертва. Отидете някъде, където да бъдете благословение за другите. Идете там, където можете да подкрепите някоя слаба църква. Употребете силите, които Бог ви е дал.“ Свидетелства за Църквата, т. 5, с. 187.
пет.
, 28 фев.
ВЪПРОСИ ЗА ЛИЧЕН ПРЕГОВОР
1. Какво направи самарянката, когато прозря Исус като единствения Спасител?
2. Обяснете какво означава, че полетата вече са бели за жътвата.
3. Колко дни остана Исус при самаряните?
4. Какво свидетелство дадоха самаряните за Исус?
5. Какво се случва с хората веднага щом приемат Исус в живота си?