Нд
, 2 лют.
1. НАВІДНЕ ЗАПИТАННЯ
а. Яке запитання Никодима показує, що його серце почало пом’якшуватися? Від Івана 3:9.
«Ісус вказує Никодиму на те, чого йому бракує, і чого він не змо¬же досягти ані за допомогою переконливих доказів, ані за допомогою яскравого красномовства. Йому потрібне нове серце, інакше він не зможе побачити Божого Царства. Поява нових цілей, нових спонукань до дії стане найочевиднішим свідченням того, що він зайняв правильну позицію. Йому потрібно народитися згори. Поки в ньому не відбудеться переміна, яка оновить усю його істоту, найвищі докази щодо цього бу¬дуть марними. Проблема – у його серці; він повинен змінитися, інакше не зможе побачити Божого Царства.
Такі слова здалися Никодиму вкрай принизливими… Він не був настільки духовним, щоб зрозуміти зміст слів, сказаних Христом. Але Спаситель не став вступати з ним у суперечку…
Промені Істини проникали в розум правителя. Слова Христа напов¬нили Никодима почуттям благоговіння, і тому він запитав: ″Як може це статися?″. На це Ісус відповів цілком переконливо: ″Ти – учитель Ізраїля і не знаєш цього?″. Ці слова навчили його, що замість того, щоб дратуватися з приводу чітких слів Істини та іронізувати над ними, він має бути набагато скромнішої думки про себе, розуміючи своє духовне невігластво. Слова Христа були промовлені з такою урочистістю, а в Його погляді та тоні проявилася така щира любов до нього, що він не образився, коли зрозумів свій принизливий стан». – Свідоцтва для проповідників. – С.368, 369.
Пн
, 3 лют.
2. ЗМІНА ТИПОВОГО СТАВЛЕННЯ
а. Чим пишалися фарисеї? Від Луки 18:9-12.
«Юдеї першими були покликані до Господнього виноградника і че¬рез це плекали почуття гордості та самоправедності. Вони вважали, що довгі роки служіння дають їм право одержати більшу нагороду за інших. Найбільше їх дратувала думка, що язичники мають одержати однакові з ними переваги в Божій справі». – Наочні уроки Христа. – С.400.
б. Як Ісус проілюстрував роботу Святого Духа в серці? Від Івана 3:8.
«Ми чуємо, як вітер шумить у верховіттях дерев, як шелестить листя, проте не бачимо його і не знаємо, звідки він береться і куди зникає. Це ж саме можна сказати і про вплив Святого Духа на серце. Пояснити Його дію так само важко, як і подих вітру. Людина може не пригадати точного часу, місця або обставин свого навернення, але це не означає, що вона не навернена. Христос постійно впливає на серце людини, але побачити цю діяльність неможливо так само, як дію вітра». – Бажання віків. – С.172.
в. Як Божественний вплив закарбовується в серці? Ісаї 30:21; Єремії 42:3; Від Матвія 16:17.
«Поступово людина, можливо, навіть не усвідомлюючи того, починає відчувати прагнення до Христа. Це, переважно, відбувається тоді, коли ми розмірковуємо про Нього, читаємо Святе Письмо або ж слухаємо проповідь. І одного разу, коли заклик Духа виявиться особливо відчутним, душа з радістю підкоряється Ісусові. Чимало людей вважають це раптовим наверненням, але це наслідок тривалої, наполегливої, сповненої терпіння праці Божого Духа». – Там саме.
«Дозвольте своїм серцям пом’якшитися і підкоритися Божому Духові. Нехай скуті льодом душі розтануть під дією Святого Духа». – Листи та рукописи. – Т.12, Лист 53, 1897 рік.
Вт
, 4 лют.
3. ДОКАЗ НОВОГО НАРОДЖЕННЯ
а. Як внутрішня робота Святого Духа проявляється зовні? До галатів 5:22-25.
«Хоча неможливо побачити вітер, результати його дії видимі й від¬чутні. Так і вплив Святого Духа на серце відкриватиметься у кожному вчинкові того, хто відчув на собі цю спасительну силу. Коли Божий Дух оволодіває серцем, Він перетворює життя. Гріховні думки зникають, лихі вчинки залишаються в минулому, а гнів, заздрощі й суперечки поступаються любові, смиренню та миру. Смуток перетворюється на радість – і обличчя людини починає відображати Небесне світ¬ло». – Бажання віків. – С.173.
б. Коли людина отримує благословення перетворення? До римлян 10:9, 10; 1 Івана 1:9.
«Ніхто не бачить руки, яка знімає тягар, або світла, що струменіє від Небесного престолу. Благословення зливається на душу, яка з вірою під¬коряється Богові. Тоді сила, яку не може побачити людське око, творить нову істоту за Божим образом». – Там саме.
«Якщо у вас присутній Святий Дух, Котрий щодня перетворює ваше серце, ви матимете духовні очі, які дадуть вам можливість осягнути характер Божого Царства. Никодим засвоїв урок Христа і став істинно віруючою людиною». – Свідоцтва для проповідників. – С.369, 370.
в. Як Христос ілюструє цей процес? Від Матвія 13:33.
«Закваска, захована в борошні, діє невидимо, поступово приводячи до бродіння всю масу; так і закваска Істини працює над перетворенням душі непомітно, мовчазно, постійно. Природні нахили пом’якшуються й ушляхетнюються. Виникають нові думки, нові почуття, нові спо¬нукання. Людина відкриває для себе новий ідеал характеру – життя Христа. Відбуваються зміни в розумі, здібності пробуджуються до ро¬боти в нових напрямках. Людина не наділяється новими здібностями, натомість її здібності освячуються. Пробуджується совість. У нашому характері з’являються риси, які роблять нас придатними для служіння Богові». – Наочні уроки Христа. – С.98, 99.
Ср
, 5 лют.
4. ЗНАЙОМА ІЛЮСТРАЦІЯ
а. Як Ісус проілюстрував Своє розп’яття, яке мало незабаром ста¬тися? Від Івана 3:14, 15.
«[Від Івана 3:14, 15 цитується]. Історія з Мойсеєм була добре відома Никодиму. Символ – піднесений змій – допоміг йому зрозуміти місію Спасителя. Коли народ ізраїльський вмирав від укусів отруйних змій, Бог звелів Мойсеєві зробити мідного змія і встановити його на підви¬щенні посеред табору. Було оголошено, що кожний, хто подивиться на цього змія, залишиться живим. Люди добре знали, що сам по собі змій не мав жодної сили. Але це був символ Христа. Як мідний змій, зробле¬ний за подобою отруйних живих, був піднятий для зцілення людей, так і Той, Хто з’явився у ″подобі гріховного тіла″, став їхнім Спасителем (До римлян 8:3). Багато ізраїльтян розцінювали жертвоприношення як засіб звільнення від гріха. Бог же бажав навчити їх, що самі по собі жертви тварин мають не більше сили, ніж мідний змій. Вони лише мали спрямувати погляди юдеїв на Спасителя. У зціленні духовних ран чи прощенні гріхів їм не могло допомогти ніщо, крім віри в Божий Дар. Споглядаючи його, вони могли жити». – Бажання віків. – С.174, 175.
б. Незважаючи на передбачений Богом засіб для їхнього спасіння, чому деякі люди загинули? 1 до коринтян 10:9; До євреїв 3:12; «Бережіться, брати, щоби часом не було в когось з вас лукаве серце, повне невірства, щоб відступити від Живого Бога».
«Чимало ізраїльтян не вірили, що засіб, запропонований Небом, до¬поможе. Навколо них лежали мертві та помираючі, котрі знали, що без Божественної допомоги їх спіткає така ж доля; але ці люди продовжували оплакувати свої рани, болячки та неминучу смерть; їхні сили слабшали, очі скляніли, у той час як вони могли негайно зцілитися». – Патріархи і пророки. – С.432.
в. Куди ми повинні дивитися, якщо бажаємо зцілення? До євреїв 6:19, 20.
«Фатальних наслідків гріха можна уникнути, лише скориставшись засобом, запропонованим Богом. Ізраїльтяни врятуванням свого життя завдячували тому, що дивилися на піднесеного змія. Їхній погляд свідчив про віру. Вони залишалися живими, бо вірили в Боже Слово, довіряючи засобам, передбаченим для їхнього оздоровлення. Так і грішник, дивля¬чись на Христа, житиме. Він отримує прощення через віру у викупну жертву… Христос має в Собі силу і достоїнство, щоб зціляти розкаяних грішників». – Там саме. – С.431.
Чт
, 6 лют.
5. НЕ ВІДРИВАЮЧИ ПОГЛЯДУ
а. Який урок, пізніше засвоєний Никодимом, ми повинні усвідомити і завжди пам’ятати? До ефесян 2:8; Від Луки 13:20, 21.
«Часто виникає запитання: чому так багато тих, що вважають себе віруючими в Боже Слово, але не виявляють ознак перетворення ані в словах, ані в дусі чи характері? Чому так багато тих, котрі не мо¬жуть терпіти жодних заперечень щодо своїх планів та намірів; котрі виявляють неосвячений дух і в чиїй мові можна почути брутальні, владні непомірковані слова? У їхньому житті зауважуються ті самі самолюбство і потурання власним слабкостям, той самий дух і запальна мова, що й у житті світських людей. У них такі амбіції, така залежність від гріховних нахилів, таке спотворення характеру, ніби вони зовсім не знайомі з Істиною. Причина в тому, що вони не навернені. Вони не прийняли за¬кваску Істини у своє серце. Вона не має можливості виконувати в них свою роботу. Успадковані й набуті схильності до зла не підпорядковані її перетворювальній силі. У їхньому житті відсутня благодать Христа, натомість виявляється невір’я в Його силу перетворити характер.
″Тому віра – від слухання, а слухання – через Слово Христа″ (До рим¬лян 10:17). Святе Письмо – це велика сила, здатна перетворити харак¬тер. Христос молився: ″Освяти їх істиною [Своєю]! Твоє Слово – то істина″ (Від Івана 17:17). Якщо ми вивчаємо Боже Слово і коримося йому, то воно діє в нашому серці, приборкуючи кожну неосвячену рису характеру. Святий Дух, Котрий діє через совість, докоряє нас за гріх, і віра, що народжується в серці, діє любов’ю до Христа, узгоджуючи нас у тілі, душі й дусі з Його образом. Тоді Бог може використати нас для виконання Своєї волі. Дарована нам сила діє усередині нас і виявляється назовні, заохочуючи нас передавати одержану Істину іншим». – Наочні уроки Христа. – С.99, 100.
Пт
, 7 лют.
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПОВТОРЕННЯ
1. Що було головною відмінністю фарисеїв за часів Христа?
2. Поясніть, як ми відроджуємося на подобу Христа.
3. Як проявляється перетворення серця?
4. Поясніть символ піднесеного змія.
5. Як притча про закваску ілюструє зростання в Божій благодаті?