нед.
, 1 юни
1. РАЗПИТЪТ ПОДНОВЕН
а. Когато призоваха за втори път младежа, чието зрение Исус възстанови, какво се опитаха фарисеите да го принудят да направи? Йоан 9:24.
„Фарисеите разбраха, че даваха гласност на делото, извършено от Исус. Те не можеха да отрекат чудото. Слепият човек бе радостен и благодарен. Той гледаше чудните неща в природата и беше изпълнен с възхищение от красотата на земята и небето. Свободно разказа за своето преживяване и те отново се опитаха да го смълчат с думите: „Въздай слава на Бога; ние знаем, че този човек е грешник.” Тоест, не казвай повече, че човекът ти е дал зрение. Бог е направил това.” Копнежът на вековете, с. 473.
б. Какъв неопровержим довод представи младият мъж? Йоан 9:25.
пон.
, 2 юни
2. РАЗПИТЪТ ПОДНОВЕН (продължение)
а. Какво отново запитаха фарисеите младежа, чието зрение бе възстановено и каква бе тяхната истинска цел? Йоан 9:26.
“Тогава [Фарисеите] отново го попитаха: „Какво ти направи? Как ти отвори очите?” С много думи те се опитваха да го объркат, за да си помисли, че е бил заблуден. Сатана и неговите зли ангели бяха на страната на фарисеите, обединяваха своите сили и хитрост с човешки разсъждения, за да противодействат на Христовото влияние. Те притъпиха убеждениията, които се задълбочаваха в умовете на мнозина.“ Копнежът на вековете, с. 473.
б. Как им отговори младият мъж и кой застана до него, за да го вдъхнови към този отговор? Йоан 9:27.
„Ангели Божии също бяха там, за да укрепят човека, на когото зрението бе възстанновено.
Фарисеите не съзнаваха, че имаха работа с друг, а не с простия човек, който бе сляп по рождение. Те не познаха Този, срещу Когото се бореха. Дълбоко в душата на слепия човек изгря божествена светлина. Когато тези лицемери се опитваха да го накарат да се усъмни, Бог му помогна да покаже чрез енергичността и точността на отговорите си, че не може да бъде впримчен.” Пак там, с. 473, 474.
в. Какво уверение имаме за същата тази помощ и днес? Лука 12:11, 12.
„Сега се нуждаете с Библиите си да застанете пред Бога, да ги отворите пред Него и да Го умолявате. Нужно ви е да пробудите разума си; нуждаете се да знаете, че познавате истинските принципи на истината и тогава, когато се срещнете с опоненти, няма да се налага да се справяте с тях със собствени сили. Божият ангел ще застане до вас, за да ви помогне да отговорите на всеки въпрос, който може да ви бъде зададен. Но в същото време и Сатана ще застане точно до противниците ви, за да ги подтикне да ви кажат неща, които трудно понасяте, за да ви провокират да говорите необмислено и прибързано. Нека обаче разговорът ви бъде такъв, че Сатана да не може да се възползва от вашите думи.” Ривю енд хералд, 3 май 1887 г.
вт.
, 3 юни
3. ХРАБРОСТ ПРЕД УМИШЛЕНО СЛЕПИТЕ
а. Като не можаха да измамят изцеления млад човек, как го унизиха фарисеите? Как такава ограниченост се е проявявала през цялата човешка история? Йоан 9:28, 29; 1 Коринтяни 1:18, 19, 26 -28.
„За Своята църква във всяко поколение Бог има специална истина и специална мисия. Истината, скрита от мъдрите и разсъдливите в света, е изявена на смирените и по детски чистите. Тя призовава към саможертва. За нея предстоят да се водят битки и да се печелят победи. От самото начало нейните застъпници са били малко и тях ги презират, и им се противопоставят светските големци и приспособилата се към света църква...
Великите водители на религиозната мисъл от това поколение възхваляват и издигат паметници на засявалите семето на истината през изминалите векове. Не се ли отвръщат мнозина от това дело, като потъпкват развитието на стръковете от същото това семе днес? Древният вик се повтаря: „Ние знаем, че на Моисея Бог е говорил, а Този не знаем откъде е” (Йоан 9:29). Както и в по-ранните векове, специалните истини за това време не са открити на свещеническите власти, а на мъже и жени, които не са твърде образовани или твърде мъдри, но вярват в Божието слово.” Притчи Христови, с. 78, 79.
б. Какъв пример можем да усвоим от искреното свидетелство на младия мъж, както и на други искрени вярващи в Христос? Йоан 9:30–33; Деяния 4:19, 20.
„С цялото си смирение, с дух на благодат и в Божията любов нека да насочваме хората към факта, че Господ Бог е Създателят на небето и земята и че седмият ден е Господната събота.
В името на Господа да вървим напред, развявайки знамето Му и защитавайки Словото Му. Когато властите ни заповядват да не правим това, когато ни забраняват да прогласяваме Божиите заповеди и вярата в Исуса, тогава ще бъде необходимо да кажем, както апостолите: „Право ли е пред Бога да слушаме вас, а не Бога, разсъдете; защото ние не можем да не говорим това що сме видели и чули“ (Деяния 4:19, 20).“ Свидетелства за Църквата, т. 6, с. 395.
ср.
, 4 юни
4. МРАЧНО ОТНОШЕНИЕ - ТЪМНИ ДЕЙСТВИЯ
а. Тъй като разгневените фарисеи не желаеха да приемат доказателствата, какво сториха с младежа, който свидетелства за своето изцеление? Йоан 9:34.
„Човекът се бе срещнал със своите инквизитори на тяхна почва. Думите му бяха неоспорими. Фарисеите бяха удивени и млъкнаха, смаяни пред точните и решителни думи. Настъпи тишина за няколко минути. Тогава намръщените свещеници и равини придърпаха дрехите си, сякаш да не се осквернят от допира с него, изтърсиха прахта от нозете си и се нахвърлиха гневно срещу него: „Ти цял в грехове си роден, и ти ли нас учиш?” И го изпъдиха вън“ (Йоан 9:34).“ Копнежът на вековете, с. 474.
б. Как се отнесе Исус към младежа, за разлика от тях? Йоан 9:35–38.
„Човекът падна в нозете на Исус да се поклони. Не само физическото, но и духовното му зрение бе възстановено. Христос се бе разкрил на душата му и той Го прие като Изпратения от Бога.” Копнежът на вековете, с. 475.
в. Обяснете голямата разлика между изгонването на дръзки бунтари, от една страна, и от друга - упорито слепи и отхвърлящи Христос водачи да отлъчват от църквата души, покоряващи се с любов на Бога. 3 Царе 9:6-9; Матей 12:31, 32; Псалм 11:3.
„[Уиклиф отбеляза, че] никой човек не може да бъде наистина отлъчен, освен ако първо сам не си е докарал Божието осъждение.“ Великата борба, с. 84.
„Съпротива - това е жребият на онези, които Бог използва, за да представят истини, специално приложими за тяхното време. В дните на Лутер имаше една настояща истина - истина със специално значение за онова време; настояща истина, отнасяща се за църквата има и днес... Онези, които представят истината за сегашното време, не трябва да очакват, че ще бъдат приети с по-голямо благоволение от по-ранните реформатори. Великата борба между истината и заблудата, между Христос и Сатана ще расте по сила и размери до края на световната история.” Пак там, с. 143, 144.
чет.
, 5 юни
5. БЛАГОСЛОВЕН ОТ СВЕТЛИНАТА ИЛИ ОСЪДЕН ОТ НЕЯ
а. Какво каза Исус относно резултатите от Своето дело? Йоан 9:39.
„Една група фарисеи се бе събрала наоколо и гледката, която те представляваха, напомни на Исус контраста, проявявал се винаги под въздействието на Неговите думи и дела... Христос бе дошъл да отвори слепите очи, да даде светлина на тези, които са в тъмнина. Той се бе разкрил като Светлина на света и току-що извършеното чудо беше потвърждение на мисията Му. Народът, видял Спасителя при Неговото идване, имаше привилегията в сравнение с предишните поколения да види по-пълно изявление на Божественото присъствие. Знанието за Бога бе разкрито по-съвършено, но в това откровение се произнасяше и присъда над човеците. Изпитваха се техните характери и се определяше съдбата им.” Копнежът на вековете, с. 475.
б. Как реагираха фарисеите на Христовите думи? Йоан 9:40. Като се обърна към тях Исус, как им разкри вината, която имаха за собствената им слепота? Йоан 9:41.
„Проявяването на Божествената сила, която бе дала на слепия и физическо, и духовно зрение, бе оставила фарисеите в още по-дълбока тъмнина... Ако Бог бе направил невъзможно да виждате истината, вашето незнание нямаше да ви носи вина. „Но сега казвате, че виждате“, вие самите вярвате, че можете да виждате, а отхвърляте единственото средство, чрез което бихте могли да получите зрение. При всички, които осъзнаваха нуждата си, Христос беше дошъл с помощ, която не знаеше граници. Но фарисеите не желаеха да изповядат нуждата си. Те отказаха да дойдат при Христос и затова бяха оставени слепи — слепота, за която сами бяха виновни. Исус каза: „Грехът ви остава!” Пак там.
пет.
, 6 юни
ВЪПРОСИ ЗА ЛИЧЕН ПРЕГОВОР
1. В какво се опитаха фарисеите да убедят бившия слепец?
2. Кой използваше невярващите фарисеи?
3. Кой помогна на младежа да даде ясни и убедителни отговори?
4. Какво се случи, когато той смело и открито изповяда Христос?
5. Обяснете коя наистина е най-лошата форма на слепота и защо.