Back to top

Sabbath Bible Lessons

Евангелието по Йоан (ВТОРА ЧАСТ)

 <<    >> 
УРОК 12 СЪБОТА, 21 ЮНИ 2025 Г.

Исус и Лазар

ТЕСТ ЗА ЗАПАМЕТЯВАНЕ: „Скъпоценна е пред Господа смъртта на светиите Му“ (Псалм 116:15).

„В Христос е животът, изначалният, незает от никого и не произтичащ от никого... Божествеността на Христос е уверението на вярващия за вечен живот.” Копнежът на вековете, с. 530.

Препоръчително четиво:   По стъпките на Великия лекар, гл. „Грижа за болните“, подзаглавие „В болничната стая“ (с. 219-224 англ. изд.) 

нед. , 15 юни

1. СЕМЕЙСТВОТО ВЪВ ВИТАНИЯ

а. Какви ученици имаше Исус в град Витания? Йоан 11:5.

„Сърцето Му [на Христос] бе силно привързано към семейството във Витания и за един негов член бе извършено най-чудното от делата Му.

Исус почиваше често в дома на Лазар. Спасителят нямаше собствен дом. Зависим бе от гостоприемството на Своите приятели и ученици и много пъти, когато беше уморен и жадуваше за приятелско общуване, се приютяваше с радост в този мирен дом далеч от подозренията и завистта на яростните фарисеи. Тук Той намираше искрено гостоприемство и чисто, свято приятелство. Тук можеше да говори с простота и съвършено свободно, защото знаеше, че думите Му ще бъдат разбрани и оценени.” Копнежът на вековете, с. 524.

б. В какви домове присъства Бог със Своите най-отбрани благословения? Притчи 3:33 (последна част).

„Нашият Спасител ценеше тих дом и заинтересовани слушатели. Копнееше за човешка топлота, гостоприемство и съчувствие. Приелите небесните наставления, които Той беше винаги готов да даде, биваха благословени изобилно.“ Пак там.


пон. , 16 юни

2. ЛАЗАР СЕ РАЗБОЛЯВА

а. Какви действия предприеха сестрите на Лазар, когато брат им се разболя сериозно и какъв отговор получиха? Йоан 11:1-4.

„Лазар се разболя внезапно и сестрите му изпратиха вест до Спасителя: „Господи, ето този, когото обичаш, е болен.” Те видяха как жестоката болест сграбчи техния брат, но знаеха, че Христос може да лекува всички болести. Вярваха, че Той ще им съчувства в тяхната беда, затова не Го помолиха да дойде незабавно, а само изпратиха поверителна вест: „ето, този, когото обичаш, е болен.” Смятаха, че ще им отговори веднага и ще ги посети, щом дойде във Витания.

С нетърпение очакваха вести от Исус. Докато искрицата живот още тлееше в брат им, те се молеха и бдяха за идването на Исус. Но вестителят се върна без Него. Донесе само вестта: „Тази болест не е смъртоносна.” И те се хванаха за надеждата, че Лазар ще живее. Нежно се опитваха да говорят думи на надежда и кураж на почти изпадналия в безсъзнание страдалец.” Копнежът на вековете, с. 525, 526.

б. Опишете Христовите думи и действия през следващите няколко дни. Йоан 11:5-8.

„През двата дни Христос, изглежда, бе забравил за новината, защото не говори нищо за Лазар. Учениците мислеха за Йоан Кръстител — предвестника на Исус. Те се чудеха защо Той, Който имаше сила да извършва големи чудеса, бе позволил Йоан да тлее в затвора и да умре от насилствена смърт. Като притежаваше толкова голяма мощ, защо не спаси Йоановия живот? Този въпрос бе задаван често от фарисеите, които представяха смъртта на Йоан като неоспоримо доказателство срещу Христовото твърдение, че е Божи Син. Спасителят бе предупредил учениците Си за тежки изпитания, загуби и преследвания. Щеше ли да ги изостави в тежки изпитания? Някои се усъмниха дали не са се заблудили в Неговата мисия. Всички бяха дълбоко разтревожени...

Учениците се питаха защо, ако ще отива в Юдея, Той бе чакал два дни. Но тревогата за Христос и за самите тях напълно зае мислите им. В пътя, по който Той бе готов да тръгне, не виждаха нищо друго освен опасност.” Пак там, с. 526, 527.


вт. , 17 юни

3. РАЗОЧАРОВАНИЕТО СЕ ОБРЪЩА В НАДЕЖДА

а. Какво вечно послание можем да извлечем от начина, по който Христос се справи със сложния наниз от събития около болестта на Лазар? Йоан 11:9, 10.

„Онези, които са могли да бъдат съработници с Христос, но са отхвърлили с презрение Божиите пратеници и тяхната вест, ще загубят своята духовна опора и ориентация. Ще ходят в тъмнина, без да знаят в какво се спъват. Такива са готови да бъдат измамени от заблудите на последния ден. Умовете им са заети с маловажни интереси и те пропускат благословената възможност да се свържат с Христос и да бъдат работници заедно с Бога.“ Основи на християнското възпитание, с. 471.

б. Какво удивително откровение даде Исус на учениците Си, а как изтълкуваха те Неговите думи? Йоан 11:11, 12.

„Това изговори и подир туй им каза: Нашият приятел Лазар заспа, но Аз отивам да го събудя.” „Нашият приятел Лазар заспа.” Колко трогателни думи! С какво съчувствие са изпълнени! При мисълта за опасността, която техният Учител беше готов да Си навлече, като отидеше в Ерусалим, учениците почти бяха забравили скърбящото семейство във Витания. Но Христос не бе го забравил. Учениците се почувстваха укорени. Те се бяха разочаровали, защото Той не отговори веднага на известието за Лазар. Изкушиха се да мислят, че не е обичал толкова топло него и сестрите му, както те смятаха, иначе би трябвало да побърза да тръгне с вестителя. Но думите „нашият приятел Лазар заспа” събудиха добри мисли в умовете им. Убедиха се, че Христос не бе забравил страдащите Си приятели.” Копнежът на вековете, с. 527.

в. Обяснете какво всъщност означаваха думите на Христос. Йоан 11:13, 14.

„Христос представя смъртта пред Своите вярващи чада като сън. Техният живот е скрит с Христос в Бога и докато последната тръба не затръби, всички, които умират, ще спят в Него.“ Пак там.


ср. , 18 юни

4. ЧАКАНЕ, ЧАКАНЕ, ЧАКАНЕ

а. Защо Исус остана далеч от Витания дори когато разбра, че Лазар е починал? Йоан 11:15.

„Учениците се учудиха, когато Христос рече: „Лазар умря. И... радвам се, че не бях там.” По Свой избор ли Спасителят избягна дома на страдащите Си приятели? Изглеждаше, че Мария, Марта и умиращият Лазар бяха оставени сами. Но те не бяха сами. Исус видя цялата обстановка и след смъртта на Лазар скърбящите сестри бяха подкрепени от Неговата благодат. Прозря скръбта в сърцата им, когато брат им се бореше със своя силен враг смъртта. Той чувстваше мъката им, когато каза на учениците Си: „Лазар умря.” Но не мислеше само за Своите обичани във Витания. Христос трябваше да се погрижи за подготовката на учениците Си. Те трябваше да бъдат Негови представители в света, за да може благословението на Отца да обхване всички. Заради тях допусна Лазар да умре. Ако го бе възстановил от болестта, чудото, което е най-положителното доказателство за Неговия Божествен характер, нямаше да бъде извършено.” Копнежът на вековете, с. 528.

б. Какво трябва да осъзнаем от начина, по който Великият Изцелител позволи Лазар, Неговият приятел, да се разболее тежко и на практика да умре? 1 Коринтяни 15:17–19; Псалм 18:28.

„Работата на [Христос] не се простираше само до демонстриране на Неговата власт над болестите. Той използва всяко изцелително дело като повод за всаждане в сърцето на божествените принципи на Своята любов и благост.” Съвети върху здравето, с. 249.

„Ако Христос беше в стаята на болния, Лазар нямаше да умре, защото Сатана нямаше да има сила над него. Смъртта не можеше да отправи своята стрела към Лазар в присъствието на Животодателя. Затова Христос остана настрана. Той остави врага да приложи силата си, за да го отблъсне като победен враг. Допусна Лазар да попадне във властта на смъртта и страдащите сестри да видят брат си положен в гроба. Христос знаеше, че докато гледат мъртвото лице на брат си, вярата им в Изкупителя ще бъде изпитана жестоко. Но Той знаеше също, че като преминат през това изпитание, вярата им ще грейне с още по-голяма сила. Той понесе всичката болка и скръб, които те изтърпяха. Обичаше ги не по-малко, макар да се бавеше, но знаеше, че за тях, за Лазар, за самия Него и за учениците трябваше да бъде извоювана победа.” Копнежът на вековете, с. 528.


чет. , 19 юни

5. НЕВИНАГИ СПОРЕД ОЧАКВАНИЯТА НИ...

а. Какво трябва винаги да имаме предвид относно смъртта на верните Божии служители, независимо от това по какъв начин настъпва? Псалм 116:15. Посочете пример.

„На Елисей не бе дадено да последва учителя си в огнена колесница. Бог допусна да бъде съкрушен от продължителна болест. През дългите часове на човешка слабост и страдание вярата му се държеше здраво за Божиите обещания и той винаги виждаше около себе си небесни вестители, носещи утеха и мир... Вярата му узря в непоколебимо доверие в Бога. Когато смъртта го повика, бе готов да си почине от делата си.” Пророци и царе, с. 263, 264.

б. Какво се случи във Витания преди пристигането на Исус и кой друг бе там, когато Той дойде? Йоан 11:17–19.

„С отлагането на отиването при Лазар Христос целеше да покаже милост към онези, които не бяха Го приели. Бавеше се, защото искаше чрез възкресяването на Лазар от мъртвите да даде на Своя упорит, невярващ народ още едно доказателство, че наистина Той е „Възкресението и Животът”. Исус не искаше да се предаде, че има още надежда за народа, за бедните изгубени овце от Израилевия дом. Сърцето Му се късаше от тяхната непокаяност. В милостта Си Той реши да им даде още едно доказателство, че е Възстановителят, че само Той може да дава живот и безсмъртие. Това щеше да бъде доказателство, което свещениците нямаше да могат да изтълкуват фалшиво. Ето защо се забави да отиде във Витания. Това велико чудо — възкресението на Лазар, трябваше да постави Божия печат върху Неговото дело и върху твърдението, че притежава Божественост.” Копнежът на вековете, с. 529.


пет. , 20 юни

ВЪПРОСИ ЗА ЛИЧЕН ПРЕГОВОР

1. Кои бяха членовете на семейството на Лазар?

2. Защо Исус не изпълни молбата на Своите приятели незабавно?

3. Каква беше реакцията на учениците към отношението и поведението на Христос в тази ситуация?

4. Как вярващите в Христос би следвало да гледат на смъртта?

5. С каква цел Христос позволи Лазар да умре?

 <<    >>